Railnet

Počet zobrazených článkov: 15 (z celkom 56 nájdených)

| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-56 |

Postavme si modul - 1. časť

Moduly | Daniel Martanovič, 06. 04. 2014 (12494 zhliadnutí)

Pokiaľ som staval vlakodrom, trpel som syndrómom stáleho nedokončenia. Taktiež som veľmi zvažoval financie, aby som na ploche vlakodromu neminul aj posledné našetrené... A potom som sa začal doma nudiť a kamárat ma priviedol k modulom. Iste, musím ich nosiť do auta a z auta, keď je stretnutie, ale inak to má už len výhody. Nehrám sa sám, netrpím syndrómom nedokončenia, lebo modul je menší ako vlakodrom. A taktiež môžem použiť drahšie technológie a viem, že na malom module ma to finančne nezruinuje.

V minulom článku ste hlasovali, čo mám ďalej postaviť. Voľba padľa (ďakujem) na posunovacie "Peklo" - vznikla vlečka teplárne alebo plynárne. Tí, ktorí ste boli v Bernolákove a/alebo v Kokave na stretnutí TT modulákov, ste už videli, ako sa to celé vyvíja. Ale odvtedy som opäť ďalej...

Uništurc

Moduly | Peter Harmady, 05. 05. 2013 (5376 zhliadnutí)

Keď už môže byť univerzálny žolík, tak som vyrobil aj univerzálny šturc na lepšie ukončenie moduliska namiesto obvykle používaných, ale menej krásnych prepravných bočníc. Vetva moduliska nekončí vždy koncovou stanicou s koľajami ukončenými na module, preto je nutné za takýto modul zaradiť ešte fyzickú prekážku, aby náhodou mašinka neodišla do prázdna. Často sa na tento účel používajú okrem bočníc aj farebné špendlíky, ale obe pôsobia rušivo.

Unižolík 2

Moduly | Peter Harmady, 02. 05. 2013 (6990 zhliadnutí)

V článku som ukázal realizáciu univerzálneho žolíka, vtedy ešte len s myšlienkou ho doplniť o šachtu pre návestidlo. Žolík sa na poslednom Siemense celkom osvedčil a zhotovil som druhý kus do páru, tentokrát už teda aj s návestnou šachtou. Dve šachty na jednom žolíku sú zbytočné, nie je totiž problém žolík pri montáži orientovať tak, aby bol otvor pre návestidlo na požadovanej strane.

Univerzálny žolík

Moduly | Peter Harmady, 28. 08. 2012 (8964 zhliadnutí)

Pri návrhu layoutu sa môže stať, že nedokážeme naviazať rozhrania alebo čelá tak, aby nám vznikli plynulé prechody medzi modulmi, presnejšie medzi povrchom krajiny. V takom prípade potrebujeme krátke moduly, ktoré čelá „normálnych“ modulov vhodne preorientujú. Nazývame ich žolíky. Klasický žolík však obvykle vyrieši len jednu situáciu (napríklad ZN zmení na NZ) a potrebných kombinácií býva viac, ktoré sú navyše premenlivé od stretnutia k stretnutiu podľa aktuálneho layoutu. Mať viacero rozličných žolíkov zaberá veľa miesta a preto som sa pokúsil o niečo univerzálnejšie.

 

Priechodzí modul 3

Moduly | Peter Harmady, 04. 06. 2012 (13428 zhliadnutí)

Zoran mal odvahu v čoskoro začínajúcej Kokave zaradiť do layoutu priechodzí modul a so Stanom sme prototyp napriek niekoľkým slepým uličkám stihli včas zhotoviť. Základ konštrukcie súhlasí s pôvodným plánom, ale viaceré konštrukčné a bezpečnostné komponenty prešli zmenami, okrem iného pôvodný zámer prenosu pohybu bowdenom sa ukázal ako úplne nereálny kvôli veľkému treniu. Som veľmi zvedavý, čo ukáže testovacia prevádzka.

 

Nastaviteľná nožička

Moduly | Peter Harmady, 29. 04. 2012 (6956 zhliadnutí)

Nohy na moduly sú nekonečnou témou, napríklad aj nedávno Zdeno popisoval svoju realizáciu so vstavanými nohami tu. Predmetom tohto krátkeho článku je nožička, čiže to niečo nastaviteľné dole, čo sa dotýka podlahy a zaskrutkováva sa do drevenej, plastovej alebo kovovej nohy.

 

Neodymové magnety na module

Moduly | Peter Harmady, 16. 04. 2012 (19084 zhliadnutí)

Na moduloch potrebujeme pripevniť občas niečo len dočasne, napríklad ak to na module zavadzia pri preprave a skladovaní. Okrem obvyklého priskrutkovania, prichytenia modelárskou svorkou alebo zapichnutia vysokého objektu do krajiny som na niektoré takéto záležitosti použil magnety. Neodymové magnety sú pri malej veľkosti dostatočne silné. Zoženiete ich v rozličných veľkostiach i tvaroch aj u nás, ale na ebay poväčšinou z Číny alebo Honkongu obvykle za lepšie peniaze a nulovým poštovným. Ja som ich využil na moduloch troma spôsobmi.

Nohy na moduly

Moduly | Zdeno Janeček, 01. 04. 2012 (6938 zhliadnutí)

Nohy na modulech mi vždycky dělaly problémy. Jedná se o několik okruhů otázek, které spolu souvisí. Oblasti problémů bych definoval následovně. Skladování nohou , stabilita modulu, obtížnost montáže, výšková nastavitelnost modulu, hmotnost, úschova spojovacího materiálu a cena. Používal jsem několik druhů a postupů, kdy jsem vyzkoušel skoro všechny špatné řešení. Tato geneze je platná skoro pro všechno co dělám, prostě člověk se chybami učí a dobrých řešení je vskutku málo. Proto nabízím návrh na řešení, které se mne osobně zdá nejlepší.

Krídlová skrutka

Moduly | Peter Harmady, 10. 12. 2011 (10822 zhliadnutí)

Hoci spojovacie otvory v čelách modulov majú priemer 12mm, používa sa na ich spájanie skrutka priemeru 8mm (dovolil som si nazvať to takto oficiálnejšie, ale myslím tým osmičku šrób), aby bolo možné vzájomne moduly polohovať, pretože presnosť a kvalitu položenia koľají máme každý inde. Asi najčastejšie je to M8 skrutka so šesťhrannou hlavou v spojení s M8 krídlovou maticou a podložkami. Na dobré upevnenie je obvykle ale potrebný aj kľúč, aby sa skrutka nepretáčala. Inou alternatívou je závitová tyčka a krídlové matice po oboch stranách, ktoré sa dajú upevniť rukami bez dodatočného nástroja. Výhody oboch (čo najmenej dielov a obsluha bez nástroja) spája krídlová skrutka, spomenutá tu. Môžeme sa tam dočítať, že kvôli dostupnosti, cene a obmedzenej dĺžke do 50mm sa zababováci snažili vyrobiť vlastnú verziu krídlovej skrutky. Pokus bol však neúspešný kvôli zbrúseniu šesťhrannej hlavy bežnej M8 skrutky tak, aby sa tam dala umiestniť M8 krídlová matica. Originálne krídlové skrutky v jednotkových množstvách som v našich končinách našiel v cenách niečo pod 1 EURo za kus tu, ale len 40 a 50 mm dlhé, rovnako ako spomínajú zababováci. Krídlovú skrutku M8x60, dokonca za lepšiu jednotkovú cenu som našiel tu, ale majú vysoké zahraničné poštovné a priamo do SK ani neposielajú.

 

Držiak pre karty nákladných vozňov s nákladovými listami

Moduly | Daniel Martanovič, 18. 10. 2011 (5939 zhliadnutí)

Je krásne sa pozerať na moduly ako nám to už jazdí. Už to niekde vieme postaviť aj za večer, elektriku máme zjenodušenú, väčšina nôh je univerzálnych (alebo ich nemusíme hľadať), naučili sme sa skoro všetci pokladať koľaje, že už to nie je húsenková dráha to naše modulište.

Čo je navyše už veľmi pekné, že sme sa prestali báť krajinotvorby a už sa to skoro a čoskoro na nových moduloch zelenie a rastie...

Čo je ale nechutné, až odporné, že pokladáme na tie naše krásne moduly karty nákladných vozňov. Ani by mi nevadilo, že to je na krajinu, tá umelina niečo znesie. Ale ako je to nechutné... A stačí tak málo.

Priechodzí modul 2

Moduly | Peter Harmady, 06. 08. 2011 (25090 zhliadnutí)

 Nie vždy sa dá layout navrhnúť tak, že netreba moduly podliezať. Výška 130cm v tejto súvislosti je síce o kúsok lepšia než 100cm, ale v duchu hesla “lenivosť je matkou pokroku“ som sa rozhodol riešiť priechodzí modul. Priechodzí modul má umožniť prechod ľudí cez modulisko bez podliezania alebo preskakovania dočasným rozpojením (sklopením, odklopením alebo odvrátením) trate. Slovo priechodzí nie je síce najkrajšie, ale výraz prechodový modul sa už využíva na žolíky a podobné moduly, ktoré menia napríklad profil krajiny.

Moduly - čo postaviť? Diskusia, ďakujem.

Moduly | Daniel Martanovič, 23. 06. 2011 (15067 zhliadnutí)

Tento plátok je o tom, že som udomácnil jeden 80x40cm modul a idem na ňom niečo postaviť. Čo?

Nápady mám 3. Ďakujem za komentáre.

 

| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-56 |