Railnet

Počet zobrazených článkov: 15 (z celkom 54 nájdených)

| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-54 |

Unižolík 2

Moduly | Peter Harmady, 02. 05. 2013 (6019 zhliadnutí)

V článku som ukázal realizáciu univerzálneho žolíka, vtedy ešte len s myšlienkou ho doplniť o šachtu pre návestidlo. Žolík sa na poslednom Siemense celkom osvedčil a zhotovil som druhý kus do páru, tentokrát už teda aj s návestnou šachtou. Dve šachty na jednom žolíku sú zbytočné, nie je totiž problém žolík pri montáži orientovať tak, aby bol otvor pre návestidlo na požadovanej strane.

Univerzálny žolík

Moduly | Peter Harmady, 28. 08. 2012 (7771 zhliadnutí)

Pri návrhu layoutu sa môže stať, že nedokážeme naviazať rozhrania alebo čelá tak, aby nám vznikli plynulé prechody medzi modulmi, presnejšie medzi povrchom krajiny. V takom prípade potrebujeme krátke moduly, ktoré čelá „normálnych“ modulov vhodne preorientujú. Nazývame ich žolíky. Klasický žolík však obvykle vyrieši len jednu situáciu (napríklad ZN zmení na NZ) a potrebných kombinácií býva viac, ktoré sú navyše premenlivé od stretnutia k stretnutiu podľa aktuálneho layoutu. Mať viacero rozličných žolíkov zaberá veľa miesta a preto som sa pokúsil o niečo univerzálnejšie.

 

Priechodzí modul 3

Moduly | Peter Harmady, 04. 06. 2012 (12130 zhliadnutí)

Zoran mal odvahu v čoskoro začínajúcej Kokave zaradiť do layoutu priechodzí modul a so Stanom sme prototyp napriek niekoľkým slepým uličkám stihli včas zhotoviť. Základ konštrukcie súhlasí s pôvodným plánom, ale viaceré konštrukčné a bezpečnostné komponenty prešli zmenami, okrem iného pôvodný zámer prenosu pohybu bowdenom sa ukázal ako úplne nereálny kvôli veľkému treniu. Som veľmi zvedavý, čo ukáže testovacia prevádzka.

 

Nastaviteľná nožička

Moduly | Peter Harmady, 29. 04. 2012 (6119 zhliadnutí)

Nohy na moduly sú nekonečnou témou, napríklad aj nedávno Zdeno popisoval svoju realizáciu so vstavanými nohami tu. Predmetom tohto krátkeho článku je nožička, čiže to niečo nastaviteľné dole, čo sa dotýka podlahy a zaskrutkováva sa do drevenej, plastovej alebo kovovej nohy.

 

Neodymové magnety na module

Moduly | Peter Harmady, 16. 04. 2012 (17445 zhliadnutí)

Na moduloch potrebujeme pripevniť občas niečo len dočasne, napríklad ak to na module zavadzia pri preprave a skladovaní. Okrem obvyklého priskrutkovania, prichytenia modelárskou svorkou alebo zapichnutia vysokého objektu do krajiny som na niektoré takéto záležitosti použil magnety. Neodymové magnety sú pri malej veľkosti dostatočne silné. Zoženiete ich v rozličných veľkostiach i tvaroch aj u nás, ale na ebay poväčšinou z Číny alebo Honkongu obvykle za lepšie peniaze a nulovým poštovným. Ja som ich využil na moduloch troma spôsobmi.

Nohy na moduly

Moduly | Zdeno Janeček, 01. 04. 2012 (5971 zhliadnutí)

Nohy na modulech mi vždycky dělaly problémy. Jedná se o několik okruhů otázek, které spolu souvisí. Oblasti problémů bych definoval následovně. Skladování nohou , stabilita modulu, obtížnost montáže, výšková nastavitelnost modulu, hmotnost, úschova spojovacího materiálu a cena. Používal jsem několik druhů a postupů, kdy jsem vyzkoušel skoro všechny špatné řešení. Tato geneze je platná skoro pro všechno co dělám, prostě člověk se chybami učí a dobrých řešení je vskutku málo. Proto nabízím návrh na řešení, které se mne osobně zdá nejlepší.

Krídlová skrutka

Moduly | Peter Harmady, 10. 12. 2011 (9377 zhliadnutí)

Hoci spojovacie otvory v čelách modulov majú priemer 12mm, používa sa na ich spájanie skrutka priemeru 8mm (dovolil som si nazvať to takto oficiálnejšie, ale myslím tým osmičku šrób), aby bolo možné vzájomne moduly polohovať, pretože presnosť a kvalitu položenia koľají máme každý inde. Asi najčastejšie je to M8 skrutka so šesťhrannou hlavou v spojení s M8 krídlovou maticou a podložkami. Na dobré upevnenie je obvykle ale potrebný aj kľúč, aby sa skrutka nepretáčala. Inou alternatívou je závitová tyčka a krídlové matice po oboch stranách, ktoré sa dajú upevniť rukami bez dodatočného nástroja. Výhody oboch (čo najmenej dielov a obsluha bez nástroja) spája krídlová skrutka, spomenutá tu. Môžeme sa tam dočítať, že kvôli dostupnosti, cene a obmedzenej dĺžke do 50mm sa zababováci snažili vyrobiť vlastnú verziu krídlovej skrutky. Pokus bol však neúspešný kvôli zbrúseniu šesťhrannej hlavy bežnej M8 skrutky tak, aby sa tam dala umiestniť M8 krídlová matica. Originálne krídlové skrutky v jednotkových množstvách som v našich končinách našiel v cenách niečo pod 1 EURo za kus tu, ale len 40 a 50 mm dlhé, rovnako ako spomínajú zababováci. Krídlovú skrutku M8x60, dokonca za lepšiu jednotkovú cenu som našiel tu, ale majú vysoké zahraničné poštovné a priamo do SK ani neposielajú.

 

Držiak pre karty nákladných vozňov s nákladovými listami

Moduly | Daniel Martanovič, 18. 10. 2011 (5320 zhliadnutí)

Je krásne sa pozerať na moduly ako nám to už jazdí. Už to niekde vieme postaviť aj za večer, elektriku máme zjenodušenú, väčšina nôh je univerzálnych (alebo ich nemusíme hľadať), naučili sme sa skoro všetci pokladať koľaje, že už to nie je húsenková dráha to naše modulište.

Čo je navyše už veľmi pekné, že sme sa prestali báť krajinotvorby a už sa to skoro a čoskoro na nových moduloch zelenie a rastie...

Čo je ale nechutné, až odporné, že pokladáme na tie naše krásne moduly karty nákladných vozňov. Ani by mi nevadilo, že to je na krajinu, tá umelina niečo znesie. Ale ako je to nechutné... A stačí tak málo.

Priechodzí modul 2

Moduly | Peter Harmady, 06. 08. 2011 (22360 zhliadnutí)

 Nie vždy sa dá layout navrhnúť tak, že netreba moduly podliezať. Výška 130cm v tejto súvislosti je síce o kúsok lepšia než 100cm, ale v duchu hesla “lenivosť je matkou pokroku“ som sa rozhodol riešiť priechodzí modul. Priechodzí modul má umožniť prechod ľudí cez modulisko bez podliezania alebo preskakovania dočasným rozpojením (sklopením, odklopením alebo odvrátením) trate. Slovo priechodzí nie je síce najkrajšie, ale výraz prechodový modul sa už využíva na žolíky a podobné moduly, ktoré menia napríklad profil krajiny.

Moduly - čo postaviť? Diskusia, ďakujem.

Moduly | Daniel Martanovič, 23. 06. 2011 (13539 zhliadnutí)

Tento plátok je o tom, že som udomácnil jeden 80x40cm modul a idem na ňom niečo postaviť. Čo?

Nápady mám 3. Ďakujem za komentáre.

 

Kauza prestavník

Moduly | Jozef Kiss, 18. 01. 2009 (17898 zhliadnutí)

prestavníkTento web v dávnej minulosti začínal špekuláciou o „dobrom“ prestavníku na výhybky na moduly. Po rokoch som nič vhodné nenašiel. A tak prišiel "Sato" a urobil to :-)...

Malé zamyslenie nad modulovkou – part II

Moduly | Gabriel Meszároš, 11. 11. 2008 (14030 zhliadnutí)

Prvú časť mini seriálu som ukončil jednou dobrou radou. Odpovedať si pred výstavbou na jednoduchú otázku. Ako budem moduly dopravovať na stretnutia? Každého napadne jednoduchá odpoveď. No predsa autom. Poďme sa na to pozrieť a popritom povedať aj niektoré úskalia, ktoré Vás čakajú.

| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-54 |