Railnet

Počet zobrazených článkov: 15 (z celkom 123 nájdených)

| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-60 | 60-75 | 75-90 | 90-105 | 105-120 | 120-123 |

Digitalizácia Okuliarnika Kuehn TT inak

Digitalizácia LOKO | Boris Pecháň, 12. 01. 2016 (6078 zhliadnutí)

Aj keď sa zdá, že výrobca sa snaží pri výrobe myslieť na všetko, v tomto prípade mu to až tak nevyšlo. V naftovej nádrži sa pod krytkou nachádza priestor pre oválny reproduktor napr. Uhlenbrock Art.-Nr. 31110 15 x 25 x 12 mm, 0,5 W. Tento reproduktor mi bol popísaný ako nie moc vhodný na ozvučenie, chýbali mu hlavne „basy“. Pre vhodný hranatý reproduktor vyhovoval priestor len nad motorom, ale bolo nutné odstrániť konektor. Tento spôsob digitalizácie popisuje článok Okuliarnik Kuehn a jeho digitalizácia

Digitalizácia + zvuk Tillig BR50 / 555.1 v ČSD (mierka TT)

Digitalizácia LOKO | Daniel Martanovič, 11. 11. 2015 (4020 zhliadnutí)

UPDATE 18.1.2016

Asi je zbytočné predstavovať túto mašinku. Som lokálkáč a týchto dlháňam som sa dlho vyhýbal. Nakoniec som podvolil a 555-ky som pritúlil aj do môjho sveta. A keďže mašina bez zvuku nie je dokončená tak som sa podujal zvukodér "nastrkať" všade kde to budem vedieť.

Ozvučenie 555.1 patrí k tým jednoduchším, aj keď aj tu je pár drobností na ktoré si treba dať pozor. Celá úprava sa dá vybaviť za večer.

Rozdělovník DCC pro Z21 anebo příslušenství

DCC | Zdeno Janeček, 26. 10. 2015 (6411 zhliadnutí)

V poslední době se mi ozývají lidi, co koupili Z21 a mají problém s se sběrnicí X3, teda spojení Loconetu a slabšího DCC na pinech 1 a 6. A taky se mi ozývají lide, kteří by chtěli používat X2 na napájení příslušenství s pomocí napájení +12V. Proto jsem navrhnul plošný spoj, který umožňuje obě možnosti a osadí se jen to potřebné. Pokud se osadí všechno a je možné to přehazovat mezi oběma možnostmi.

Boostr, podle posledních poznatků

Elektronika | Zdeno Janeček, 10. 08. 2015 (4073 zhliadnutí)

Už delší dobu se mi to sbíralo a tak jsem se rozhodl napsat článek o tom, co dělám okolo Vedzesu. To je zkratka VEDlejší ZESilovač. Je to o bezpečnosti a signalizaci chybových stavů.

Centrála pro Loconet, Centrbox

Elektronika | Zdeno Janeček, 15. 06. 2015 (6568 zhliadnutí)

Vymyslel jsem a vyrobil centrálu pro Loconet, ve velikosti Miniboxu, protože ten se stal věcí komerční a nedá se běžně koupit, jen postavit made home. Zdrojové soubory do Miniboxu je už docela problém sehnat zadarmo.

Taky jsem se snažil tam zabudovat věci neobvyklé a trošku jinak. Tím myslím modulární sestavu, která by se dala rozšiřovat podle potřeby. Stavbu nedoporučuji úplným laikům, protože hledaní chyb bez měřících přístrojů je problém. Je to někde opravdu dost hustá montáž.

Digitalizácia drobčekov

Digitalizácia LOKO | Gabriel Meszároš, 08. 05. 2015 (4189 zhliadnutí)

Vďaka šťastnej náhode som sa dostal k digitalizácii “G” lokomotív a vagónov. Je krásnym paradoxom, keď v TT a H0 lokomotívach bojujeme o každý kúsok priestoru pre umiestnenie dekodéra, prípadne reproduktoru a v “G” sa skôr potrápime s veľkosťou modelu a jeho hmotnosťou :)

Digitalizácia Tillig BR38 / 377 v ČSD (mierka TT)

Digitalizácia LOKO | Daniel Martanovič, 31. 03. 2015 (9511 zhliadnutí)

Áno, s Bocom sme sa vrátili práve zo stretnutia TT modulov tradične konaného v Zákupoch pri Českej Lípe. Článok pripravujem. Na tomto stretnutí sa mi dostal do ruky nový model parnej lokomotívy BR38.10 od firmy Tillig vo farbách a šate ČSD. T.j. nejde len o prefarbenú nemeckú mašinu, ale o skutočne ČSD model - až na zvonec.

Digitalizácia tejto krásavice je jednoduchá, lebo je vybavená konektorom pre DCC dekóder. Ale ako sa otvára ?

Servo na Loconet.

Elektronika | Zdeno Janeček, 02. 01. 2015 (6881 zhliadnutí)

Tentokrát jsem vymyslel a zhotovil ovladač a přestavník Loconetu na vyhybky z vykuchaného serva a malého procesoru Tina 25. Je to dost maličké a celkem spolehlivé. Zkusil jsem vymyslet i mechaniku, aby to bylo kompletní. Je to vymyšlené tak, ze se to dá použit i na přestavník Želva.

V čem je to jiné? Měl jsem pár diskuzí a z toho vyplynulo, že je určitá postupnost vývoje modeláře. Teda koberec (stůl), potom nějaká deska a potom kolejiště. No a to kolejiště se nestaví hned to nejlepší, ale postupně. Teda koleje, ovládání analog, krajina, budovy, digital loko a potom digi ovládání vyhybek a až úplně poslední jsou digi návěstidla a detekce úseků. Dokonce je nejvíc kolejišť, které vůbec nemají návěstidla a detekci obsazení. Proto je asi největší zájem o samotné digi přestavníky a o další příslušenství není skoro vůbec zájem

Ovladač na Loconet Oto 2.1

Elektronika | Zdeno Janeček, 14. 07. 2014 (8322 zhliadnutí)

Na ovladač Oto verze 1.0 byly připomínky, ze není “sexy“ a je teda škaredý a neergometrický. Tak jsem se trošku potrápil a udělal jsem ho do krabičky od Freda. Snažil jsem se tam i zabudovat připomínky od uživatelů, které jsem dostal a tak je Oto trošičku vylepšený a dobře otestovaný.

Servo, řízené přímo DCC

DCC | Zdeno Janeček, 22. 04. 2014 (7622 zhliadnutí)

Vymyslel jsem elektroniku k servu , kterým se dá ovadat přestavník nebo jiné podobné polohovací zařízení. Chtěl bych popsat zařízení, které je mnohem lepší než klasické modelářské servo, teda aspoň pro železniční modeláře, kteří nejsou spokojeni s původním výrobkem a mají k němu nedůvěru. Ona ta nedůvěra je celkem oprávněná, protože modelářské servo má pro nás spoustu nevýhod. Jako třeba, chvění při nestabilitě napájení, zakmitnutí při zapnutí napájení, obrovská síla, velká rychlost přestavení, citlivost na okolní rušení a ještě pár maličkostí, na které si teď nemůžu vzpomenout. Celkově se jedná o velmi jednoduchý výrobek a tak ho zkusím prezentovat jako stavební návod

Oto, jednoduchý ovladač na Loconet

Elektronika | Zdeno Janeček, 28. 01. 2014 (6410 zhliadnutí)

Zas mne jeden vyprovokoval, abych vymyslel ovladač, který se může dát do rukou dětem a přitom aby uměl všech 28 funkcí na ozvučené loko. Finance nebyly až tak důležité, ale měl zájem na tom, aby to nebylo přehnaně drahé. Tak jsem za asi čtyři dni vymyslel a zhotovil ovladač OTO.

Hodiny pro Loconet, Ibis, infra a analog.

Elektronika | Zdeno Janeček, 07. 01. 2014 (6966 zhliadnutí)

Už delší dobu mi leží na stole „Matka, hodinová ústředna“, kde jsem spojil až tři protokoly a jeden analog do jednoho přístroje (krabice). Tak nějak jsem dostal chuť napsat o tom článek, jak jsem to vymyslel a zhotovil. Už jsem několik hodinových ústředen zhotovil a tak mám základ na to, spojit několik věcí dohromady.

Návestný opakovač

Elektronika | Peter Harmady, 17. 12. 2013 (7084 zhliadnutí)

Návestidlá pri prevádzkovom modulovom stretnutí vylepšia kvalitu jazdenia, pretože posúvajú modelovú prevádzku bližšie ku skutočnej. Fírom je jasné, či môžu do stanice vojsť alebo prípadne z nej odísť aj bez ústnych a nie vždy jednoznačných inštrukcií. Mechanické návestidlo je vidieť zďaleka, je však vďaka jemnému pohonu pomerne dengľavé. Svetelné návestidlo mechaniku nepotrebuje, ibaže nie je vždy dobre viditeľné. Okrem iného asi aj preto, že svieti smerom rovnobežným s koľajou, nakoľko má naň hľadieť rušňovodič v lokomotíve a nie osoba vyskytujúca sa na bočnej strane modulu. Takže zistenie, že čo to vlastne svieti na návestidle, si občas vyžaduje vopchať hlavu medzi vyššie objekty (stromčeky, lampy). A z toho majiteľ modulu radosť oprávnene nemá, keďže hrozí ich poškodenie. Tu je ideálne použiť návestný opakovač pre moduly, povedzme podľa Zababova, no tam je skôr iba informácia o dobrom nápade a nie použiteľný návod. Preto tu popisujem podrobnejšie, ako som riešil opakovač ja.

Staničné digitály

Elektronika | Peter Harmady, 14. 11. 2013 (7094 zhliadnutí)

V článku o hodinovej ústredni tu som v závere predviedol prototyp hodinových staničných digitálov (digitálnych hodín umiestnených priamo v stanici a ukazujúcich zrýchlený modelový čas). Výhody staničných digitálov sú predovšetkým v tom, že obsluha stanice a fírovia si nemusia vykrúcať krk, aby videli veľké hodiny kdesi na stene alebo BigBen v strede miestnosti. A najmä pre menšie deti je vhodnejšia digitálna informácia než obvyklé ručičkové analógové hodiny bez číslic, však aj zošiťáky máme s číslicami… Posielanie digitálnej dátovej vety je spoľahlivejšie voči analógovým impulzom aj v tom, že ak hodiny nezachytia niektorú zmenu času, ďalšia informácia o novom čase hodiny napraví na správnu hodnotu. Hodiny som však nenavrhoval len pre digitálne dáta IBIS (európska dátová zbernica pre prostriedky verejnej dopravy) používané v BA Railnete, ale aj pre obvyklý analógový systém +-12/24V, ktorý je na stretnutiach omnoho rozšírenejší než akékoľvek digitálne riešenia, a to nielen v našich končinách.

Ovladač serva, návěstidla a detekce úseku v jednom

Elektronika | Zdeno Janeček, 12. 09. 2013 (8483 zhliadnutí)

Po delší době jsem zase na podnět kamaráda z Povážské Bystrice vymyslel ovladač serva, kde jsem se snažil omezit různé nešvary, které se při použití serva vyskytují. Při debatě a odlaďování jsme zkoušeli přidávat různé vychytávky, které nás napadli. Původně to měl byt jen ovladač serva a při zjištění, že máme dost prostoru v paměti a pinů na ovládání návěstidla a detekce, tak jsme to tam přidali. Ovladač je řízen přes Loconet, protože ovládání přes DCC je bez zpětné vazby a nedalo by se to využít na závislé ovládání spolupracujících prvků. Tato trojkombinace je vlastně základní stavební prvek při návrhu a stavbě jakéhokoli nádraží. Pokud se nad tím zamyslíte, tak na každou přidanou kolej do nádraží potřebujete dva ovladače, z obou stran. Je poměrně výhodné je použít, i když hned nepoužijete detekci a návěstidla. Ono po čase přijdete na to, že návěstidla a detekce jsou velice užitečné věci a pokud máte předpřípravu, tak to ničemu neuškodí.

| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-60 | 60-75 | 75-90 | 90-105 | 105-120 | 120-123 |