Počet zobrazených článkov: 15 (z celkom 119 nájdených)
Ak plánujete (teda Vaša drahá polovička) v lete dovolenku niekde pri mori - môžeme úplne kľudne bez mihnutia oka doporučiť Mallorcu. Najväčší ostrov zo skupiny Baleár. Okrem mora, slnka, pláži a oddychu tam len tak náhodou, čuduj sa svete ... pozri sa drahá, ako je toto možné - aj tu majú železnicu. A môžem (nie musím) napísať, že aj moja nevláčikarka bola užasnutá. Lepšie ako pláže (teda pre mňa)...
Vybudovaním Ústrednej nákladnej stanice (ÚNS) v Bratislave a útlmom výroby vo fabrikách v centre mesta (a všeobecným nezáujmom o prepravu po železnici) sa stanica Bratislava – Filiálka stala takmer opustenou. Ustal nakladaco/vykladací ruch na rampách a významný vlečkári buď svoje prevádzky presťahovali (Ferona), zanikli (BEZ, Mlyn Jedľa), alebo suroviny a výrobky vozia po ceste. Osud Filiálky je už zrátaný, koľaje z povrchu zmiznú a ustúpia zástavbe a možno iba v budúcnosti vybudovaná podzemná zastávka bude svojim menom pripomínať túto kedysi významnú stanicu...
Budem sa snažiť postupne podľa schopností a možností predstaviť vlečky z tejto stanice. Mnohé z nich môžu byť dobrou predlohou na modul, či domáce koľajisko.
Železnica bez priemyslu by sa pravdepodobne nedostala spod zeme do krajiny. Na začiatku boli koľajnice iba v baniach a až hlad priemyslu po uhlí pravdepodobne vytiahol koľajnice z bane k novým priemyselným komplexom. Doprava ľudí potom rozšírila ponuky železničných prepravcov.
Na webe som toho o Gemerských spojkách a najmä trati Brezno-Tisovec čítal veľa. Keď som bol minulé leto na dovolenke na Táloch, rozhodol som sa nahoriť rodinku na krátky výlet aj do tejto oblasti. Cestou z Brezna do Tisovca a ďalej na Muráň (snažili sme sa vyliesť aj na hrad, ale búrka nás - doslova - spláchla naspäť dolu) sme sa zastavili v sedle Zbojská. Z ktorej vedie lesný chodník do rovnomennej staničky.
Začiatkom osemdesiatych rokov vznikol akútny nedostatok malých posunovacích lokomotív pre priemysel. Výroba takýchto vozidiel bola v Československu ukončená ( T 211 a T 212) a tak si priemyselné podniky, ktoré mali vlečky zaobstarávali malé lokomotívy z rôznych zdrojov.
Zaujímavým námetom na modelové (modulové) koľajisko môže byť továreň, ktorá vyrába tehly, alebo vápno. Staré vápenky, kde sa vyrábalo do cca 1960 kusové vápno systémom práce a použitím podobných pecí pripomínali tehelne. (iba namiesto hliniska mali lom na vápenec). Tento námet nám dovoľuje dokonca skĺbiť normálnerozchodnú trať s úzkorozchodnou.
Nedávno (14.12.2006) som išiel na služobnú cestu do Banskej Bystrice, okolo Nitry bolo krásne slnečné počasie a tak som neváhal a zastavil som sa v Žiranoch. V tejto malej dedinke schovanej za Zoborom a Žibricou je pomerne malá vápenka. Vápenec z lomu si dopravuje nákladnou lanovkou a časť produktov odosielajú železnicou. Svojou veľkosťou je ideálna na malé koľajisko, alebo modul. Samozrejme, že ak nechceme robiť lanovku, môžeme dopravu vápenca riešiť dopravníkovým pásom, alebo úzkorozchodnou železničkou.
Dnes otváram seriál inšpirácií na dovolenkové miesta v roku 2007. Na začiatok niečo z náško krásneho Slovenska - zastávky na ceste na Oravu. Prvá bola hneď za Kraľovanmi - ako náhle vlak vyjde z tunela - je starý kameňolom. Druhá zastávka bola na stanica Párnica.
Tak, ako na iných stavbách (socializmu), ani na stavbe železnice po druhej svetovej vojne nesmeli chýbať buldozéry. Asi najrozšírenejším bol Stalinec.
Koncom júna 2007 naša kamarátka Slávka navštívila Peru. Keďže nás o programe cesty dopredu informovala, moja prosba bola úplne typická - Prosím ťa nafoť mi železnicu.
Kedysi dávno sme tu mali pomôcku na výpočet kontrolnej číslice. Dnes som ju oprášil a znova máte možnosť si vypočítať alebo overiť kontrolnú číslicu pomocou tejto
pomôcky. Pripomienky sú vítané.
Počas mojej návštevy mojej druhej polovičky rodiny na Morave som sa musel ako vždy zastaviť niekde pri koľajniciach. Tento krát to bola stanička v meste "Klobouky u Brna" - správne foneticky treba čítať KLOBÓÓÓÓKY aby ste zapadli do regiónu :) Túto staničku dávam do pozornosti aj tím modelárom, ktorí by chceli začať s nejakým malým projektom na modulovke.
Po troch rokoch ma znovu moje túlavé boty priviedli do Hodruše a tak som znovu navštívil banskú železničku. Tento krát som ale začal obhliadku zdola od výsypníkov a nafotil som pár detailov, ktoré som vtedy nepofotil. Pri prehliadke som mal ale pocit, že sa niekde zastavil čas. Nebyť o tri roky staršieho môjho syna by som mohol fotky z oboch návštev zmiešať...
Začiatkom septembra po dlhej a vyčerpávajúcej chorobe nás navždy opustil oceľový nitovaný most pre peších nad železničnou stanicou Bratislava - Filiálka. Posledná rozlúčka so stanicou a odvoz do stále hladných vysokých pecí sa uskutočnila v piatok 08.09.2006. Prežil zúrenie prvej aj druhej svetovej vojny, prežil socializmus, ale pamiatkam nežičiaci dnešok neprežil. Česť jeho pamiatke!
V Ledniciach bol znás asi už každý. Tento prekrásny kraj som navštívil už niekoľko-krát. Keď manželka pred mesiacom vyhlásila, že ideme na výlet do Ledníc, mala predstavu "rodinného výletu", kde všetci chodia kam "chcú", teda kam ona zamiery. Našťastie po 17:00 už bola naplnená zážitkov a mohli sme si ísť so synom kam sme chceli my - teda na stanicu. Kam inam....