Railnet

Počet zobrazených článkov: 43 (z celkom 93 nájdených)

| 0-50 | 50-93 |
Stavba plošinového čtyřosého vozů řady Ja 3 13009 v HO.
(Vladimír Klusáček, Modelovanie, 02.02.2009)
plošiniak Ja / PaModel vozu jsem dělal podle knížky „nákladní vozy“, kterou sepsal ing. Zdeněk Maruna .

Odliatky a formy III. – bočnica M262
(Marian Sopfrits, Modelovanie, 23.01.2009)
Motorové vozy sú moja srdcová záležitosť a M262 nultej série obzvlášť. Nakoľko tento model nie je v ponuke žiadneho dodávateľa, okrem malosériových výrobcov, ktorý ich robia z odliatkov, ktorých kvalita nie je bohvieaká rozhodol som sa, že sa pokúsim o postavenie modelu sám.

Minútová patina
(Marian , Modelovanie, 30.12.2008)
patinaHovorí sa, že v jednoduchosti je krása a o tomto fakte nás presviedčajú všetci patinovači vozidiel na webových stránkach... A čo tak patina budov?
Mnohí z nás máme fabrické lisované stavby, ktorým čosi chýba. To čosi je individualita a patina. V poslednom čase sa už dajú kúpiť aj predpatinované stavby (napríklad od firmy Faller označené emblémom s nápisom Patiniertes Modell), ale vlastnoručne dorobená patina modelu pomôže vždy...

Točňofrézka
(Jozef Kiss, Modelovanie, 09.11.2008)

Čo prosím? Nuž... na skryťák treba nejaká točňa, ale dávať tam niekoľkotisícovú modelovú točňu asi nie je dobrá investícia. Ako teda urobiť točňu rýchlo, lacno a a dostatočne presne? No predsa točňofrézkou :-)


Drevený most pre LGB
(Peter Meszároš, Modelovanie, 06.11.2008)
Za všetko môže Pavúk. Na niekoho to zvaliť treba. Počas prázdnin sme namiesto do klubu chodili mlátiť prázdnu slamu na kofolu. Takto zadefinoval Peťo F naše nikam nevedúce tliachanie. Pavúk na týchto našich stretnutiach začal rozvíjať myšlienku podieľať sa na príprave výstavy pre Bibianu. Téma je jasná - vlaky. Jasne, deťom sa bude páčiť vláčik a čím väčší tým lepšie. Tak prišla na svet myšlienka, že by to mohlo byť LGB. Veľké je dostatočne. So začiatkom školského roka sa nám začali znova po prázdninách klubové stretnutia. Pavúk nás privítal s oznámením, že čosi treba aj pre výstavu urobiť. LGB bude, nakoniec povedie po vitrínach umiestnených po stranách miestnosti. No a ako sa dostať z jednej vitríny na druhú? Jednoduché ako facka, chce to most.

RP25 áno či nie
(Jozef Kiss, Modelovanie, 04.11.2008)
Prednedávnom tu prebehla dosť obsažná diskusia o používaní koľajiva na H0, a či sú dvojkolia podľa normy RP25 „purismus“, alebo bežný štandard.

Článok na Sobotu: Príbeh jednej modelárskej skrine
(Daniel Martanovič, Modelovanie, 16.08.2008)
Už som mala v sebe vlakodrom, moduly a teraz hostím okrem iného aj modelársky kútik....
Alebo nie vždy potrebujeme na modelárčenie veľa priestoru, hlavne že je náš a dá sa ľahko upratať - napríklad zavretím dverí skrine. Týmto článkom Vás chcem inšpirovať - najmä tých frflošov, čo nemajú priestor - že je možné ľahko a rýchlo si urobiť "svoj" vlastný priestor a nikomu nezavadzať.

Neváhaj... a striekaj!
(Marian , Modelovanie, 25.06.2008)
striekanieHoci povrchová úprava železničných modelov je veľmi dôležitá, na železnično-modelárskych fórach a weboch je o tejto problematike ako šafranu. Najviac informácií sa dá nájsť u plastikových modelárov. Lenže medzi konečnou úpravou plastikových modelov a železničnými modelmi je jeden podstatný rozdiel. Plastikári robia svoje modely v špičkovej kvalite do vitríny, ale my musíme robiť kompromis medzi kvalitou a odolnosťou pri prevádzkovaní. Potenciálny „striekač“ po prečítaní plastikárskych postupov zneistie a zložitosť postupov ho od striekania skôr odradí. A tak železničný modelár radšej zoberie svoj osvedčený štetec, alebo sa nechá zlákať na autoemail v spreji. Je teda striekanie airbrushom tak zložité, alebo to zvládne aj začiatočník?

Stavba domčeku
(Erik Drazdak, Modelovanie, 26.04.2008)
Ahoj všetci priaznivci modelovej železnice!

Konečne som sa odhodlal napísať o svojich, aj keď len veľmi malých skúsenostiach s modelárčením. A aby som možno aj posledných váhajúcich presvedčil, že treba začať.

Martinov most pre Zorana a Pavúka
(Marian , Modelovanie, 01.04.2008)
mostNa jesennom modulovom stretnutí v Hôrkach sme so Zoranom obdivovali most na Martinovom rozrobenom module. Keď sme sa dozvedeli, že výrobcom mosta je majiteľ modulu, Martin sa nás už nezbavil. Krúžili sme okolo neho ako osy okolo tureckého medu dovtedy, kým nám neprisľúbil, že nechá vyleptať mosty aj pre nás...

Ako zavesiť modelárčenie na kliniec
(Jozef Kiss, Modelovanie, 04.03.2008)
...no napríklad tak, že si pozrieme ako to robia iní...

Článok na Sobotu: Karimatka
(Daniel Martanovič, Modelovanie, 01.03.2008)
Nie nebojte sa, nebudeme cvičiť. To tak ešte. Toto je návod ako možno tento zaujímavý materiál upotrebiť aj v našom modelárskom svete.

Článok na Sobotu: Vystrihovačka hradla Kremenisko
(Redakcia, Modelovanie, 23.02.2008)
Do redakcie nám prišla vystrihovačka od pána Martina Ostruszka. Vystrihovačka je v mierke TT a HO hradla Kremenisko na trati ŽSR ležiace medzi stanicami Horná Štubňa a Kremnické Bane (oproti skutočnosti sú dvere na opačnej strane budovy).

Ako sme híkali...
(Marian , Modelovanie, 16.02.2008)
AlbatrosNedávno medzi nás začal chodiť nový modelár a v utorok priniesol ukázať aj svoju prvotinu. Po jej vybalení sme s hanbou schovali všetky naše rozrobené veci, lebo sme pochopili, že prišiel Pán Modelár. A tak sme obdivovali, híkali a pozorne počúvali ako pracuje. Potešením pre nás je, že sa chystá medzi nás častejšie a keďže má rozrobeného päťkoláka, tak máme aj my možnosť sa čosi priučiť. A ešte pár údajov: mierka 1:120 - TT autor Marian Červeň. Pár fotiek jeho prvotiny narýchlo nafotenej na Slavovom module je tu Albatros

Ako sa modeluje IFA v Košiciach
(Marian , Modelovanie, 02.02.2008)
Malý kurz modelovania nákladného auta IFA na pokračovanie :
IFA klanicová TT, 1. diel
IFA hasičská TT, nádrže na špeciálne hasivo, 2. diel
IFA vysokozdvižná plošina TT, 3. diel
IFA valník s plachtou TT, 4. diel

a ešte ďalších 5 dielov na stránkach Model Klubu Košice

Pribudli aj 3 zaujímavé články na stránkach KŽM Bojnice

 


Modelujeme tunelovú rúru.
(Daniel Martanovič, Modelovanie, 29.01.2008)

Tunel je základ. Kto nemá tunel na svojom vlakodrome, či modelovom koľajisku, či modulovke, ako by ani nevláčikoval. Ako jednoducho, rýchlo a presne vyrobiť tunel, ktorý je vyrobený skoro ako keby bol vykopaný? Teda vo vnútri pekný a kompaktný, ale nie papierový. A čo tak ešte v zákrute?


Ako som sa začal nebáť krajiny
(Daniel Martanovič, Modelovanie, 24.01.2008)

Stavba krajiny bola vždy moja slabá stránka, alebo aspoň som si to myslel. Túto predstavu zakaždým a všade utvrdzoval môj pohľad na iné "vymakané" železničné modely. Nie že by som bol teraz už profesionál, ale môj amatérsky prístup je tak dobrý ako mi to moje životné priority dovolia - nežijeme sami na tomto svete a nie len vláčikmi sme živí. A ako sa to všetko začalo? A môžete začať tak aj Vy, ak máte podobný problém?


Prečo nie je na moduloch krajina?
(Daniel Martanovič, Modelovanie, 17.01.2008)

Často kladená otázka od nevláčikovej verejnosti a od odbornej vláčikovej verejnosti, ktorí nie sú zasvätení do stavby modulov. Táto krátka polemika na túto tému by rada dala odpoveď a tiež nejaké ako sa dnes hovorí „best practices“, prečo to je nutné v začiatkoch stavby modulu dodržiavať.


Stavba skladiska z dreva – fotonávod
(Marian , Modelovanie, 15.01.2008)
skladMalé drevené skladiská sa hodia takmer na každú stanicu a ich plastikové stavebnice vyrába aj dosť výrobcov. Čo však, ak zatúžime po budove, ktorá má byť presnou kópiou tej „našej“ alebo ak sa rozhodneme, že náš model má byť naozaj z dreva?

Patina koľajníc po druhé
(Daniel Martanovič, Modelovanie, 06.01.2008)

Asi pred pol rokom som uviedol článok o tom, ako som patinoval a štrkoval koľajnice na module banskej úvraťovky. Malo to jeden háčik, bolo to veľmi pomalé. Pri prácach na stanici Tomášov som premýšlal ako ušetriť na farbách, nervoch a čase. Nech lenivosť hýbe svetom....


Striekací box
(Marian , Modelovanie, 18.12.2007)
box Najlepšia povrchová úprava modelov je striekaním. No striekanie sprejmi nie je to pravé orechové a tak si väčšina tých, ktorí chcú striekať pravidelne opatrí kvalitnú výbavičku. Zväčša je to striekacia pištoľ (najlepšie dvojčinná). K tomu nejaký zdroj vzduchu - pre začiatok fľaše so stlačeným vzduchom potom kompresor typu samo-domo a nakoniec kvalitný a hlavne tichý membránový kompresor.... No na niečo väčšina striekania chtivých nemyslí. Na pracovný priestor.

Breza
(Gabriel Meszároš, Modelovanie, 01.12.2007)

Výroba listnatých stromčekov – I. časť

Postupov, ako vyrobiť stromček do modelového koľajiska je na internete celkom dosť. Väčšinou ide o postupy, ktoré sú síce dostatočné na výrobu „všeobecného“ listnatého stromu, ale už nie úplne postačujúce na výrobu konkrétneho typu stromčeku.


Nebojte sa prírody VI.
(Marian , Modelovanie, 07.11.2007)
skala malá

Keď som na TT stretnutí v Hôrkach videl veľmi pekne urobené skaly, začala vo mne hlodať myšlienka, ako presvedčiť autora týchto skál, aby pre nás napísal, ako na ne. Našťastie sa Martin Procházka nebráni odovzdávaniu svojich skúseností a tak tento diel nášho seriálu patrí jemu a jeho postupu ako zvládnuť zhotovenie skál...


Nebojte sa prírody V.
(Marian , Modelovanie, 23.10.2007)
V predchádzajúcom diele tohto seriálu sme si trošku odskočili od zarastených plôch k vyšliapaným a vyjazdeným cestičkám, ale teraz sa vrátime naspäť.

Sítka na sypání stojaté trávy
(Zdeno Janeček, Modelovanie, 20.09.2007)
Všimnul jsem si, že je dost hodně podomácky vyrobených elektrostatických zatravňovacích zařízení. Pokud vím, tak ho mám já, Jožko Kiss a ještě pár lidí, které nepoznám po jméně. Domácí výroba má výhodu, že lze udělat sítka na sypání, která jsou proti profi výrobku celkem laciná. Tovární zařízení mají jednu obrovskou nevýhodu, že se obtížně mění posyp a vsechno vypadá jako golfové hřiště, co se týká barevnosti. Proto jsem pouvažoval a napadlo mne, co tak si je vyrobit. Od uvědomění si nápadu, k realizaci, je u mne velmi malý krok a tak jsem se do toho pustil.

Nebojte sa prírody IV.
(Marian , Modelovanie, 18.09.2007)
Ako na zablatenú, alebo suchú v lete popraskanú prašnú cestu.

Tretie oko modelára
(Marian , Modelovanie, 11.09.2007)
Niektoré kultúry veria, že človek môže mať pomyselné tretie oko, ktorým vidí veci normálne neviditeľné. No modelár modelujúci po večeroch by rád videl aspoň to, čo je viditeľné normálne, avšak on to unavenými očami nevidí...

Nebojte sa prírody III.
(Marian , Modelovanie, 24.07.2007)
Prírodovedci nám tvrdia, že v prírode sú poschodia. Keďže modelárstvo je o tom, že vyrábame zmenšenú kópiu skutočnosti, tak aj my sa budeme najprv venovať prvému poschodiu.

Nákladní doprava
(Zdeno Janeček, Modelovanie, 18.07.2007)
Myslím, že konečně dozrál čas na nákladní dopravu. Kluci ze Zababova nám ukázali o čem to je a proč se jim to a nebudu zapírat, i mne líbí. Je v tom ale zabudováno pár velmi nepříjemných opatření a tedy lidské práce. Nic se bohužel neudělá samo a musíme tedy trošičku máknout, aby to mělo ten správný šmrnc.

Odliatky a formy II. – (roz)delená forma
(Marian , Modelovanie, 03.07.2007)
Na verejnom modulovom stretnutí v Modre 2007 sme sa zoznámili s človekom, ktorý je profesionálny modelár (a že aký zmysel má jazdenie pre verejnosť...). Teda niežeby sa živil železničným, alebo plastikovým modelárstvom, ale je modelár – vývojár. Vyrába pre rôzne firmy prototypy (tuning áut, motokáry, ultralighty...) Ponúkol nám, že sa vzájomne môžeme u neho v dielni učiť. On nás spracovanie plastov a my jeho železnice.

Nebojte sa prírody II.
(Marian , Modelovanie, 26.06.2007)
V minulej časti tohto seriálu sme zbierali dokumentáciu/podklady pre úspešné zazelenenie okolia koľají, dnes si ukážeme prípravu podkladu pod zeleň.

Nebojte sa prírody I.
(Marian , Modelovanie, 05.06.2007)
Modelári sme rôzny, niektorí robíme radšej vozidlá, iní domčeky a niektorí majú k výrobe prírody takmer odpor. A tak sú niektoré naše koľajiská, alebo moduly v prevedení „doba ľadová“. Tento seriál bude o našich skúsenostiach zo zazeleňovaním okolia koľají. V tomto diele sa bude venovať podkladom.

Art.-Nr. 83300 DKW - Doppelkreuzungsweiche (Nenngröße TT)
(Daniel Martanovič, Modelovanie, 04.04.2007)
Zatracovaná a chcená. Každý malý modelár po nej túži. Bez DKW niet pravej stanice. Ani ja po 20 rokov záujmu o modelovú železnicu som neunikol. Na mojom vlakodrome som mal dva kúsky. Jezdné vlastnosti nič moc. Väčšie lokomotívy ale problém nemali, tak som ich trpel. Teraz na modulovku som si jednu MUSEL namontovať tiež. Ale premýšlal som ako ju vylepšiť a vymyslel a zrealizoval.

Popolná jama s vodným žeriavom
(Fero Kocian, Modelovanie, 18.03.2007)

Stavebnica z domácej dielne

V rámci stavby modelu trate Žilina – Rajec z modulov , bude nutné vymodelovať aj veľa zariadení a stavieb, ktoré boli a ešte sú súčasťou tejto trate. Jedná sa o pekný počet a preto ma napadla myšlienka archivovať ich. Keďže mám už určité skúsenosti so zaformovaním a následným odlievaním rozhodol som sa použiť tento spôsob. Začal by som popolnou jamou v stanici Rajec, ktorá už v súčasnosti neexistuje.


Odliatky a formy 1.
(Marian , Modelovanie, 23.01.2007)

Odliatky a formy je nový seriál pre tých, ktorí ešte nenadobudli odvahu vyskúšať túto technológiu. Postupne budeme uvádzať postupy ako a z čoho robiť formy, ako a čo do nich odlievať. Určite to budú pre mnohých postupy už známe. Tých, ktorí tieto postupy už poznajú a pri svojej práci zistili aj lepšie prosím, aby sa ozvali, prípadne napísali ďalšie diely tohto seriálu – určite ho uverejníme a budeme im všetci vďační.


Ako na vyhýbky EW1 - so seriálu Moja modulovka, časť 5.
(Daniel Martanovič, Modelovanie, 10.09.2006)
V predchádzajúcom článku som popisoval ako som upravoval výhybky EW1 (výmena srdcovky + zapojenie jazykov). A tiež v ďalšom článku o stavbe úvraťovej lesnej železnice do bane práve s EW1. A ako to dopadlo? Čítajte, pozerajte.....

Ako na koľaje - štrk (2) – odkiaľ a ako...
(Marian , Modelovanie, 09.08.2006)
(voľné pokračovanie článku: Ako na koľaje - štrk a patina od Daniela Martanoviča)

Veľkou dilemou bolo pre mňa, kde nájsť vhodný stály zdroj kameniva na zasýpanie koľajových polí. Problémom bol hlavne ten stály zdroj, aby som mohol zasýpať rovnakou zrnitosťou a približne rovnakým odtieňom. Okrem zrnitosti by mal používaný posyp vyhovovať aj možnosti budúceho patinovania (čiže mal by byť svetlých odtieňov) a tvar kamienkov by mal byť skôr nepravidelný a nie okrúhly.

Ako na koľaje - štrk a patina
(Daniel Martanovič, Modelovanie, 10.07.2006)
V celku môžm povedať, že stavba krajiny bola pre mňa vždy trošku mimo záujmu. Ale teraz prišiel čas v mojom modelárskom živote, aby som sa popasoval aj s tým. Keďže táto oblať je pre mňa nová a objavujem zaujímavé možnosti, rozhodol som sa, že závery zo svojích skúseností spíšem v seriáli "Ako na to". Seriál nie je určený len pre začiatočníkov - je to súbor rôznych BEST-PRACTISES a ponúka KNOW-HOW ktoré mi chýbalo. Verím že na základe tohto seriálu si vytvoríte svoje postupy podľa svojich možností. V žiadnom príprade tu nejde o jedniný spôsob a už vôbec nie o normu.

Ako na vyhýbky - so seriálu Moja modulovka, časť 4.
(Daniel Martanovič, Modelovanie, 24.05.2006)
Na plastových srdcovkých to veľmi nejazdí a teda je vhodné použiť kovové. Buď upraviť hračkárske umelé alebo kúpiť štíhle celokovové. Ako ich zapojiť, aby to nehádzalo skraty? Tak sa pozrite..... A apropo, aby som nezabudol, ešte tu sú aj obrázky ako som vyriešil prestavník a aj plastové srdcovky....

Stavby z dreva v modeloch
(Marian , Modelovanie, 18.05.2006)
Pri modelovaní krajiny okolo koľají narazíme na veľa stavieb, kde je vidieť drevo ako súčasť stavby, alebo je drevo ako hlavný stavebný materiál. Týka sa to hlavne častí šikmých striech, kde trčia časti trámov, obkladov štítových striech, ale aj obitia časti stavby drevom (vrchná časť vodární) Stavby celé z dreva bývajú rôzne skladiská, prístrešky, senníky, búdy. Ale aj stavba železničného priecestia nám ponúka použitie dreva medzi koľajami. Ako teda na modelové drevo?

Stavba výměnového návěstidla z leptu
(Zdeněk Valter, Modelovanie, 02.12.2003)

Úvod do setavování výměnových návěstidel z leptané stavebnice Ivoše Kučery KŽM Brno (dříve Bratislavská dnes Křenová)


Posyp - pokračovanie
(Jozef Kiss, Modelovanie, 01.09.2003)

Po zdrvujúcej kritike na kvalitu fotiek v predchádzajúcom príspevku, tu je druhý pokus.


Náhrada posypu Woodland
(Jozef Kiss, Modelovanie, 31.08.2003)

Keďže je nekonečný problém zohnať predpísaný posyp Woodland tu sú pokusy o náhradu:


| 0-50 | 50-93 |