Railnet

Počet zobrazených článkov: 27 (z celkom 127 nájdených)

| 0-50 | 50-100 | 100-127 |
Meranie správnosti zapojenia Loconetu
(Marian , DCC, 04.10.2006)
Pri zapájaní koľajiska, alebo modulového layoutu sa občas stane, že je niekde v zapojení chyba. Po tomto zistení nastáva horúčkovité zisťovanie, kde táto chyba je. Najprv systémom pokus – omyl (výmena prepojovacieho kábla, zásuvky...) a potom premeriavanie meracím prístrojom. Lenže merať jednotlivé piny nie je žiadna slasť.

T334.0
(Daniel Martanovič, Digitalizácia LOKO, 26.09.2006)
Uverejňujem fotku z môjho archívu, ktorú som urobil 14.4.2005 22:21 v Zákupoch na stretnutí modulov ZABABOV a ukazuje ako má vyzerať digitalizácia Rosničky v TT prevedení.

Návrh otvoreného projektu Dežo (pracovný názov pre nový FRED)
(Jozef Kiss, Elektronika, 25.09.2006)

Súčasný FRED je low-cost ovládač na Loconet zbernicu. Bol vyvinutý v r. 1998, teda už je to dosť „dávno“. Spoliehal sa na vtedajšiu súčiastkovú základňu - vtedy najmodernejší jednočip PIC 16F84. Doba ale pokročila a bolo by žiadúce vytvoriť niečo čo bude môcť byť alternatíva k Fredovi a pritom to bude jednoduchšie na stavbu, lacnejšie a bude mať lepšie funkcie. V Nemecku síce už rok existuje nová verzia "FREDi", ale údajne sú s ním problémy a jeho zverejnenie sa stále odďaluje. Je postavený na čipe Atmel.


Minibox, stavba, oživení, problémy, změny
(Zdeno Janeček, Elektronika, 25.09.2006)

Konečně jsem dostal součástky na stavbu Miniboxu. Ještě ten večer jsem Minibox poskládal a oživil. Naběhlo RUN a pomlčka. Řekl jsem si Huráááá , mám to za sebou. To jsem si ale dal, bohové se usmáli nad mojí drzostí a jaksepatří ji potrestali.


MiniBOX - LocoNet® DCC Centrála
(Peter Meszároš, DCC, 31.08.2006)

Aktualizácia 31.8.2006 - konečne máme manuál
Jednoduchá LocoNet® DCC centrála z Nórska. Autorom je Pål A Olsen a jeho projekt centrály MiniBOX-u je na tejto stránke. Centrála je navrhnutá špeciálne pre majiteľov ovládača FRED, ktorý si radi čo to zbastlia vlastnými rukami. Použitie centrály je prioritne zamerané na domáce použitie.


Ako môže vyzerať MiniBOX
(Peter Meszároš, Elektronika, 17.07.2006)

Pochválte sa svojím MiniBox-om a inšpirujte aj ostatných. Pri stavbe MiniBox-u sú samozrejme možné rôzne úpravy a vylepšenia, dajte nám o nich vedieť.


Náhrada Spaxu s vylepšením
(Zdeno Janeček, Elektronika, 27.06.2006)

Po pár konzultacích jsem se rozhodl postavit a vyzkoušet důležitý doplněk k Miniboxu a Fredům (Hugům) a to posilovač signálu DCC s některými důležitými vychytávkami. První je inverze signálu při zkratu, to umožní průjezd triangly, smyčkami a točnou. Druhá je generátor brzdného signálu, který se tak muže rozvéct a použít na ovládání kolejiště. Nazval jsem ho VEDlejší ZESilovač, VEDZES


Úprava BR86 na 455.2 + digitalizácia
(Daniel Martanovič, Digitalizácia LOKO, 04.06.2006)
Podľa môjho názoru je BR86 veľmi pekná lokomotíva. Už dlhší čas som koketoval s myšlienkou ako túto staručkú BTTB paru omladiť. Chcelo to - remotorizovať, natrieť na čierno, vymeniť svetlá za biele SMD LED, vložiť DCC dekóder, upraviť kasňu. Aj keď úprava už dosiahla svoj cieľ pred niekoľkými mesiacmi, fotoseriál ako na to je tu pre Vás až dnes. Nič to, veď naše vláčekovanie nie je na rýchle hranie, ale pre niekorých na celoživotné hranie :) Bavte sa....

Dekodér příslušenství DCC
(Zdeno Janeček, Elektronika, 30.05.2006)

Hodně lidí se mne ptalo na dekodér příslušenství a já slíbil, že o svých zkušenostech něco napíši. Mám jeden napsaný program pro příjem a dekódování DCC silového signálu, který je odzkoušený a je na něj 100% spolehnutí. Tento program už požívám přes tři roky ve svých lokodekodérech a nemám s nim vůbec žádné problémy. Pracuje na principu počítání času od hrany k hraně a vyhodnocuje časy pro „0“ a „1“ přesně podle normy DCC. Dekodér příslušenství je naprosto stejný po stránce dekódování jako lokodekodér, jen zpracování výsledku je jiné, protože pakety pro univerzální dekodéry jsou odlišné, od paketů pro příslušenství. Pakety nebudu popisovat, je to popsáno v mých dřívějších článcích na Railwebu.


Komentár Radka Šindelářa k článku „DCC a Denet ...
(Jozef Kiss, Elektronika, 04.04.2006)

Radek Šindelář ma požiadal o uverejnenie nasledovného článku, ktorý uvádza na správnu mieru nepresnosti a chyby, ktorých sa autor dopustil.


Obsluha zhlaví jednokolejného skrytého nádraží
(Zdeno Janeček, Elektronika, 16.01.2006)

Na setkání do Bojnic potřebujeme jednokolejné skryté nádraží, kde jsem přemýšlel nad co nejjednodušší obsluhou i člověkem, který toto nádraží nikdy neviděl.


Popis ovladače Hugo
(Zdeno Janeček, Elektronika, 30.12.2005)

Jsem členem KŽM Bojnice a zároveň klubu Zababov, kde se na řízení lokomotiv používá protokol a hardware Loconetu a konvence DCC pro dekodéry v lokomotivách. Ovladače Fred jsou dost nedostupné a stavba je závislá na pár těžko dostupných součástkách a vyžaduje zkušenosti, které nemám, protože jsem Freda nikdy nestavěl. Nestavěl jsem ho proto, protože už nejsem nejmladší a oči mi neslouží na SMD montáž. Proto jsem se rozhodl, postavit si ovladače sám. Součástková základna a program jsou naprosto odlišné od originálu Freda, proto jsem mu dal název Hugo.


Popis možností připojení periferií k systému
(Zdeno Janeček, DCC, 25.11.2005)

Zaujmuly mne naznačené otázky v odpovědích na moje články. Protože připojení periferií k ovládání je na mnoho způsobů , zkusím popsat několik mnou odzkoušených řešení.


Popis sběrnice Denet
(Zdeno Janeček, DCC, 28.10.2005)

Předchozí tři články byly úvodem na vysvětlení, aby čtenář pochopil a měl představu o předpokladech, z kterých jsem vycházel. Denet je sběrnice postavená na železe Loconetu a využívá DCC protokol. Dlouho jsem si lámal hlavu, jak to udělat a nakonec mne napadla velmi jednoduchá myšlenka a to, proč nepoužít přímo DCC protokol i pro Denet. Tím okamžikem se všechno strašně zjednodušilo a výsledek mne mile překvapil. Bylo třeba vyřešit spoustu drobných, ale důležitých problémů.


DCC: ako to vlastne funguje?
(Jozef Kiss, DCC, 19.10.2005)

Týmto článkom začíname seriál pre "začiatočníkov", ktorý si kladie za cieľ priblížiť čo sa skrýva za magickou skratkou DCC.


DCC a Denet a souvislosti s Loconetem
(Zdeno Janeček, DCC, 18.10.2005)

Existuje mnoho typů sběrnice, například Lenz, který pracuje na RS 485, ale já upřednostňuji Loconet. Postavil jsem si PCU2 a MS-SH centrálu a přes program RKDCC a laptop ovládám pomocí Huga lokomotivy. Program RKDCC používám s laskavým svolením autora a není volně dostupný.


Pokračování o DCC komunikaci rozšířenou adresací
(Zdeno Janeček, DCC, 11.10.2005)

Týmto článkom pokračujeme v popise DCC komunikácie.


Trochu povídání o DCC komunikaci
(Zdeno Janeček, DCC, 07.10.2005)

Toto je prvý z článkov venujúcich sa popisu DCC komunikácie. Článok si nekladie za cieľ oboznámenie s komponetami systému DCC, ale je snahou o popis komunikačného protokolu.


Osvetlenie osobného vozňa pomocou LED
(Daniel Martanovič, DCC, 19.08.2005)

Pôvodné osvetlenie osobných vozňov je často realizované pomocou žiaroviek. Pri prechode na DCC ich je zväčša nutné vymeniť za iné. Ja som sa rozhodol, ich vymeniť úplne - za vysoko svietivé biele LED.Viedol ma k tomu najmä fakt, že žiarovky majú väčší odber a viac hrejú ako chladné LED. Navyše k LED-ke (keďže má menší odber) je možné dať kondenzátor, ktorý preklenie malé výpadky napätia počas jazdy súpravy.


NoHAB
(Daniel Martanovič, Digitalizácia LOKO, 19.08.2005)

Digitalizácia a výmena žiaroviek za LED v BTTB NoHAB - či NoHUB však je to skoro jedno.


BR 118
(Daniel Martanovič, Digitalizácia LOKO, 19.08.2005)

Môj zážitok s digitalizáciou BR 118.
Od blízkeho dopisovateľa Slavomíra Viciána.


T435
(Daniel Martanovič, Digitalizácia LOKO, 02.08.2005)

Hektor v TT - Remotorizácia a digitalizáciaNa burze asi pred 2 rokmi som kupil veľmi pekne upravenú pôvodnú verziu T345 od BTTB. Ihneď po prechode z DC na DCC som začas rozmýšlať kam vložiť dekodér. Mal som niekoľko možností. Buď zásadne zmenším závažie, alebo vykonám remotorizáciu za menší motor a do voľného priestoru vložim dekóder. Druhá možnosť sa mi javila optimálna - aj z toho dôvodu, že som CHCEL vymeniť pôvodný motor.


BR80
(Daniel Martanovič, Digitalizácia LOKO, 02.08.2005)

Kúzelná parná lokomotíva od už neexistujúcej firmy ROCO v prevedení TT.


Kauza BMF
(Jozef Kiss, DCC, 06.05.2005)

Často pretriasaná téma. Nasledovné názory sú „moje“, a nemusia sa zhodovať názormi ostatných modelárov.


Analóg versus digitál, čo je lepšie a prečo, akademická diskusia.
(Jozef Kiss, DCC, 05.05.2005)

Priatelia, viacerí z nás sú v štádiu rozhodovania, každý má právo výberu a každý by mal mať dostatok informácií pre a proti pri rozhodovaní sa.


Ako správne zapojiť LED v lokomotíve
(Jozef Kiss, DCC, 23.04.2005)

V poslednej dobe som sa niekoľkokrát stretol s otázkou ako zapojiť LED ako osvetlenie modelu. S klasickou žiarovkou nikdy neboli problémy...Spísal som tento rýchlokurz geniality :-)


SRCP ďalší protkol pre ovládanie modelovej železnice
(Jozef Kiss, DCC, 05.06.2003)

SRCP: má perspektívu?

Chcem zachytiť nástup relatívne novej technológie ovládania DCC:

Pre zvedavov rýchle linky:

Digital Direct pre Windows (DDW)

o protokol SRCP

prevádzka DDW servera


| 0-50 | 50-100 | 100-127 |