Railnet

Počet zobrazených článkov: 15 (z celkom 54 nájdených)

| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-54 |

Stavba vlečkového areálu - 2. časť (Korpus, nohy a koľaje)

Moduly | Daniel Martanovič, 01. 03. 2021 (968 zhliadnutí)

Druhý diel o stavbe modulu v mierke TT (1:120) vlečkového areálu inšpirovaného (čítaj voľne) podľa predlohy OFZ, a.s..

V tejto časti sa zameráme na tzv. hrubé stavebné práce, t.j. návrh jednotlivých segmentov, ich nôh a uchytenie nôh. Pozrieme sa aj na to ako jednotlivé segmety spojiť spolu tak, aby to bolo ľahko opakoveteľné a stále kvalitné. Nakoniec sa pozrieme na zameranie a pokládku koľají.

Stavba vlečkového areálu - 1. časť (Zámer)

Moduly | Daniel Martanovič, 01. 02. 2021 (1197 zhliadnutí)

V rokoch 2014/2015 som uviedol sériu článkov o stavbe jedného modulu, kde vzniklo posunovacie "peklo" - po anglicky "Inglenook". Postupom času dozrelo prirodzené rozšírenie tejto drobnej hračky, ktorá na stretnutiach verím pobavila posunovačov. Toto rozšírenie som chcel zobrať trochu veľkoryso, ale zase aby sa mi to zmestilo do mojej úložnej skrine a najmä do auta.

Malá stanice s vlečkou - Díl 1.

Moduly | Pavel Nevlud, 18. 11. 2018 (3617 zhliadnutí)

Proč díl 1? Budu nepravidelně, podle situace, zde dávat aktualizace ze stavby staničky. Samozřejmě modulová v měřítku TT. Tak a kolik dílů bude? No to se ještě uvidí :-)
Záměr je, aby články byly inspirací pro jiné. Třeba i pro začínají mode(u)láře.

 

 

Variabilný modul Hradná odbočka

Moduly | Peter Harmady, 30. 11. 2017 (2759 zhliadnutí)

V RailnetBA klube máme len dva odbočné moduly, stanicu Tomášov a odbočku Obora, preto si na viacnásobné vetvenie pri prevádzkových stretnutiach v Bernolákove vypomáhame hosťujúcimi stanicami (napr. Nové Mesto, Muráň, Svor). Vraťo síce tiež má odbočku, ale tá je vyhradená pre odbočenie do jeho Cementárne. Plány na moju Hradnú odbočku som začal kresliť už niekoľko rokov dozadu, ale až tento rok som sa do nej pustil a premiéru mala na tohtoročnom Bernolákove.

UNI návestný modul

Moduly | Boris Pecháň, 30. 10. 2017 (3217 zhliadnutí)

Často sa na modulovom stretnutí vyskytne v layoute situácia, že treba pred vchodové návestidlo vložiť ešte predzvesť alebo  návestidlo pred stanicu. Popisovaný modul má ešte segmenty, ktorými môžeme nastavovať rôzne rozhrania, tak vlastne slúži aj ako žolík. Inšpiroval som sa s Harmiho "Univerzálnym žolíkom", ktorý uverejnil aj  článku TU

 

Zelené pleso

Moduly | Peter Harmady, 03. 10. 2016 (5872 zhliadnutí)

Modul s mostom ponad údolie je vítaným spestrením väčšinou výškovo málo členitého layoutu. Takýto modul zaberá veľa priestoru, to od stavby odrádza. Keď som však natrafil na hánulkový modul s mostom Bietschtal, tak som sa rozhodol, že aj ja chcem niečo také, hoci moja mierka je TT. Dovolil som si však zopár úprav.

Mestovo alebo čo so starými domčekmi

Moduly | Peter Harmady, 21. 09. 2016 (3891 zhliadnutí)

Asi ako viacerí z nás, aj ja mám zásoby Augahen/Mamos/VeroModell/… stavieb, vozidiel a iných, dnes už ťažšie uplatniteľných okukaných objektov nemeckej proveniencie. Navyše som sa dal na modulovku, takže som prišiel aj o masovejšie uplatnenie domčekov na obvyklom priestore „v strede“, tvorenom oblúkmi, tak samozrejmých na vlakodromoch. Vymyslel som si preto dvojmodul s mestskou zástavbou pozdĺž trate. Mal už síce svoju predpremiéru v Bernolákove 2013, ale vtedy to bolo ešte len (zjazdné) torzo v dobe dreveno-styrodurovej. Technicky je to jednokoľajný traťový oblúk, R3000, čelá ZNZN, skladajúci sa z dvoch segmentov s celkovým uhlom 30°.

Podliezací modul - technický most TT

Moduly | Boris Pecháň, 24. 08. 2016 (3230 zhliadnutí)

 Keďže trasy strojvodcov sa na stretnutí občas pretínajú s traťou, je potrebné ju podliezť a pribúdajúcimi rokmi máme stále väčší problém zohnúť sa popod moduly. Harmi síce zhotovil priechodzí odklápací modul, prvý krát použitý v Kokave 2012, cez ktorý pohodlne prekrižujeme trať bez zohýbania sa, ale nájdu sa aj viaceré úseky na podlez. Minulý rok som v Zákupoch podliezal metrovú trať a dal som to len po štvornožky 
Spomínam to preto, lebo niektorí stále túžia jazdiť na metrovej výške.

Postavme si modul - 4. časť (Balenie a rozbalenie)

Moduly | Daniel Martanovič, 21. 12. 2015 (4442 zhliadnutí)

Balenie a rozbaľovanie modulov je činnosť, ktorá mi vždy trvala viac ako som si želal. Radšej by som jazdil, ako staval a rozoberal. Preto som sa zamyslel, zobral (skoro doslovne) stopky a odmeral čas jednotlivých činností. Z tohto pozorovania mi vyšlo, že dnes Tomášov postavím za 35 minút. Predtým 3 hodiny. Skutočne. Keď máte 20 nôh a každú montujete 1 minútu, je to 20 minút zbytočného času.... Atď. Tento článok je o pár nápadoch ako čas stavania skrátiť.

Postavme si modul - 3. časť (skoro dokončenie krajiny)

Moduly | Daniel Martanovič, 21. 09. 2015 (5714 zhliadnutí)

V predchádzajúcich dvoch častiach seriálu Postavme si modul sme sa venovali:

  1. ako správne položiť koľaje, aby bol modul spojiteľný s okolím,
  2. ako pomerne rýchlo vytvoriť časť krajiny a aby to nevyzeralo, že to bolo pomerne rýchlo

V tejto časti by som rád ukázal záverečné práce na krajine. Aj keď vždy je čo dolepiť. V štvrtej asi už záverečnej časti nakoniec si povieme niečo o balení modulov do balíčkov.

Postavme si modul - 2. časť (dokončenie)

Moduly | Daniel Martanovič, 06. 05. 2015 (5944 zhliadnutí)

Druhá časť mini seriálu o stavbe modulu. Táto časť sa zaoberá už "len" dokončením krajiny na hotovom a na stretnutí odskúšanom module. Aj keď na konci článku bude vidieť, že modul je hotový, bude len skoro hotový. Krojinotvorba má výhodu v tom, že je stále čo zlepšovať. Je stále čo odtrhnúť a je stále čo nové zase nalepiť, alebo dolepiť.

Od prvej kapitoly ubehlo 13 mesiacov - ak by si chcel niekto pripomenúť stavbu, tu je link na prvý článok.

Osvetlenie pre traťové moduly

Moduly | Peter Harmady, 06. 09. 2014 (6513 zhliadnutí)


Mám niekoľko traťových modulov a zastávok, pri ktorých som zvažoval doplnenie funkčným osvetlením. Ale ťahať napájanie pre každý taký modul kvôli jednej-dvom lampičkám sa mi nechcelo. Znamená to predlžovačky 230V a sieťové zdroje, a to všetko toľkokrát, koľko takých modulov osvetlím. Napríklad Potopa, využívaná ako vjazdový návestný modul, sa zvyčajne nachádza maximálne jeden modul od najbližšej stanice a teda zároveň aj zdroja 230V, ale traťové moduly Bača a Predmestie alebo zastávky Kameňolom a Podlužany sú od ostatných staníc a zdroja 230V často pomerne ďaleko. Pri tohtoročnej rekonštrukcii Kameňolomu som kvôli prítlaku jazykov nahradil pôvodný výlučne mechanický prestavník kombináciou pôvodnej kľúčovej mechaniky a Tortoisom, ktorý už tiež potrebuje napájanie. Okrem ťahania 230V káblov a zdroja ide aj o ďalší prepravný priestor. A tak som sa to pokúsil kacírsky zoptimalizovať.

Postavme si modul - a kam s ním?

Moduly | Peter Harmady, 17. 06. 2014 (7438 zhliadnutí)

Rozhodol som sa prispieť do Danovho seriálu vecami, ktorým sa on venoval zatiaľ len okrajovo alebo vôbec. Moduly nie sú totiž iba o zaujímavom námete alebo perfektne spracovanej krajine. Jednou z nevyhnutných vecí pri moduloch je aj skladovanie a preprava. Keďže som sa s výrobou traťových modulov trochu rozbehol a moje prepravné možnosti už sú za únosnou hranicou, viem, o čom hovorím. Pokiaľ máte jeden či dva moduly, tak ich hodíte do kufra asi nejako nasledovne a je to vybavené.

Postavme si modul - 1. časť

Moduly | Daniel Martanovič, 06. 04. 2014 (10442 zhliadnutí)

Pokiaľ som staval vlakodrom, trpel som syndrómom stáleho nedokončenia. Taktiež som veľmi zvažoval financie, aby som na ploche vlakodromu neminul aj posledné našetrené... A potom som sa začal doma nudiť a kamárat ma priviedol k modulom. Iste, musím ich nosiť do auta a z auta, keď je stretnutie, ale inak to má už len výhody. Nehrám sa sám, netrpím syndrómom nedokončenia, lebo modul je menší ako vlakodrom. A taktiež môžem použiť drahšie technológie a viem, že na malom module ma to finančne nezruinuje.

V minulom článku ste hlasovali, čo mám ďalej postaviť. Voľba padľa (ďakujem) na posunovacie "Peklo" - vznikla vlečka teplárne alebo plynárne. Tí, ktorí ste boli v Bernolákove a/alebo v Kokave na stretnutí TT modulákov, ste už videli, ako sa to celé vyvíja. Ale odvtedy som opäť ďalej...

Uništurc

Moduly | Peter Harmady, 05. 05. 2013 (4745 zhliadnutí)

Keď už môže byť univerzálny žolík, tak som vyrobil aj univerzálny šturc na lepšie ukončenie moduliska namiesto obvykle používaných, ale menej krásnych prepravných bočníc. Vetva moduliska nekončí vždy koncovou stanicou s koľajami ukončenými na module, preto je nutné za takýto modul zaradiť ešte fyzickú prekážku, aby náhodou mašinka neodišla do prázdna. Často sa na tento účel používajú okrem bočníc aj farebné špendlíky, ale obe pôsobia rušivo.

| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-54 |