Railnet

Počet zobrazených článkov: 50 (z celkom 119 nájdených)

| 0-50 | 50-100 | 100-119 |
Včelnička II.
(Peter Harmady, Stanice, 08.04.2022)

Pred dvoma týždňami som sa vyskytol v blízkosti Jindřichovho Hradce, teda na rozhraní Juhočeského kraja a kraja Vysočina a po ceste som natrafil na peknú staničku Včelnička s úzkorozchodnou železnicou. Viac informácii o nej nájdete tu a navyše som zistil, že na railnete.sk o tejto peknej staničke už pred 10 rokmi uverejnil článok Vladimír Klusáček, takže tento článok som nazval Včelnička II. a obsahuje len fotogalériu toho, čo som nafotil. Môžete aj porovnať, čo sa odvtedy zmenilo. Nafotil som aj niektoré detaily, ktoré ma zaujali, lebo je to celkom pekný námet na modul vrátane „záhradky“ s haraburdím, cestného priecestia, skladov, pomerne dosť zvetranými podvalmi nákladnej koľaje, nájazdovej rampy na opravu auta alebo materiálu koľajového zvršku.


Železničná stanica Vrbovce
(Gabriel Meszároš, Stanice, 13.09.2021)


Pri svojich potulkách Slovenskom sa zvyknem pozrieť aj na železničné stanice. Väčšina ma nezaujme natoľko, aby som ju prešiel celú. Táto bola po dlhej dobe výnimkou. Železničná stanica Vrbovce na myjavských kopaniciach je malá, prihraničná, plne mechanická a vzhľadná stanička na Slovensko – Moravskej hranici. 


Depo Praha Vršovice
(Peter Harmady, Skutočná železnica, 12.09.2016)

Depo Praha Vršovice si na mape môžete pozrieť tu. Má dve točne a celkom zaujímavé napojenie na okolitý svet. Poblíž sa nachádza zoraďovacia stanica a leží vlastne medzi Hlavním nádražím a Hostivaří. Nafotil som tam niekoľko záberov ešte koncom augusta 2014, možno sa zídu pri mod(e/u)lovaní.


Výlet Čiernohronskou železnicou
(Peter Harmady, Skutočná železnica, 05.09.2016)

Ešte minulý rok sme boli pozrieť v Čiernom Balogu úzkorozchodku. Tak ma ale zaujala vtedy cesta autovlakom, ze som neskôr na CHZ fotky zabudol. Takže fotoreportáž aspoň dodatočne. Odviezli sme sa z Balogu do Podbrezovej – Chvatimechu a spať. Celá trasa má asi 12km, cestovali sme v otvorenom vagóne. V Podbrezovej cikpauza a potom zase naspäť. Celkom dobrý výlet. Na staničke sme si najprv zakúpili lístky a počkali na termín odchodu. Keď sa vpredu vyvalil čierny dym, vedeli sme, že v lokomotíve už začali kúriť.


Autovlak do Humenného
(Peter Harmady, Skutočná železnica, 14.09.2015)

Posledný prázdninový týždeň som strávil so synom na poznávacom výlete po Slovensku. Dostať sa z Bratislavy na východ Slovenska napriek postupne rastúcemu počtu rýchlostných či diaľničných ciest ešte stále nepatrí medzi ideálne cestovateľské zážitky. Preto po zistení, že existuje nočný autovlak z Bratislavy do Humenného (R614/615 Zemplín), som sa rozhodol pre autovlakovú dopravu na východ a poznávať budeme cestou späť. Vlakom cestujem zriedkavo a už vôbec nie spacím autovlakom, ktorý je isto zážitok sám o sebe.


žst. Staré Město pod Sněžníkem
(Daniel Martanovič, Stanice, 20.05.2015)

Milujem prechádzky po staniciach. Najmä po staniciach, ktoré sú zaujímavé a modelovo prítulné, t.j. sú dostatočne dlhé (alebo krátke) aby sa dali aj v mierke postaviť na rozumnej veľkosti a aby sa dalo na nej posunovať aj v zrýchlenom čase - často 1:4 až 1:6. Čo často my modelári nerobíme, že nemyslíme na prevádzku. Čas zrýchľujeme ale stanice neskracujeme. Potom aj Rosnička lieta 150km/h (aby sa to stihlo) alebo sa neposunuje a len si púšťame vláčiky. Čo je škoda.

Železničná stanica Staré Město pod Sněžníkem je práve taká prítulná stanička. Len žst. Bocovo je lepšie, škoda že taká stanička nie je v skutočnosti.


Koľajnice pri Loferi
(Peter Harmady, Skutočná železnica, 02.01.2014)

Na lyžovačke sa dá čas stráviť rôznorodo a v jeden zatiahnutý deň som sa vychytil z Loferu pozrieť okolité železnice. Tentoraz už aj s krátkou prípravou, na googlemaps som si našiel väčšiu stanicu Saalfelden, dokonca by mala byť s točňou a neďaleko od nej mestečko Zell am See s úzkorozchodnou traťou. Točňa v Saalfelden naozaj ešte existuje, nestalo sa mi to, čo Danovi tu a v oboch staniciach bolo vidieť aj zopár múzejných kusov. No a do tretice som videl aj koľajnice na veľmi strmej skale na zaujímavom technickom diele.


žst. Karolinka
(Daniel Martanovič, Stanice, 29.08.2013)

V minulom článku o koncovej stanici Veľké karlovice som sľúbil, že sa pozrieme aj do medziľahlej stanice mesta Karolinka. Už na prvý pohľad som sa do tejto staničky zaľúbil. Na stavbu peknej modelovej stanice v D3 s bohatou nákladnou dopravou, je ako stvorená.

 


Železničný výlet - Baťov kanál
(Daniel Martanovič, Priemysel, 27.07.2013)

Sú prázdniny, "uhorková sezóna". Všetci sme niekde rozlietaní a možno aj nie. Práve premýšľate, kam ísť na výlet. Kde to poteší Vás, ale aj nie železničného nadšenca. Mám jeden návrh - Baťov kanál. Na bicykli alebo ľoďkou a ako náhodou sa tu nájde aj technická pamiatka z pohľadu železničného veľmi zaujímavá a z modelárskeho tiež  - výklopník železničných vagónov na uhlie (lignit) do lodí.


Viseu de Sus
(Peter Harmady, Trate, 02.03.2013)

V tomto zasneženom a oblačnom čase možno príde vhod spomienka na slnko a teplo prostredníctvom zopár fotiek o rumunskej lesnej železničke Viseu de Sus v oblasti Maramures. Je to od maďarských hraníc ešte asi 200km na východ. Autorkou fotografií z minulého leta je Jana Lišaníková.

Na cestu vlakom dostanete klasický lepenkový cestovný lístok. Pôvodne asi 42km funkčnej trate je však vďaka povodni z roku 2008 podstatne skrátených, pozdĺž trate je vidieť škody aj po rokoch. Povodeň vtedy prišla prudko, v bahne uviazol turistický vlak a vyslobodili ich až na ďalší deň. Ak sa tam na výlet vyberiete, sledujte radšej predpoveď počasia dôkladnejšie. V oblasti nikdy o zrážky núdza nebola, ale vtedy to bolo priveľa aj na domácich. Trať sa kľukatí v malebnom údolí pozdĺž miestneho potoka Vaser a stále sa používa na zvážanie dreva. Je to naozaj asi posledná karpatská lesná železnica slúžiaca pôvodnému účelu. Majú funkčné štyri parné lokomotívy, ktoré vozia drevo i turistov a niekoľko menších dieselových strojov, hlavne na posunovanie. Zopár ďalších parných lokomotív je už nefunkčných, ale ešte sú zachovalé aspoň na výstavné účely. Vidieť tu môžete aj nákladné či osobné autá upravené na prevádzku po koľajniciach, napríklad už odstavenú Volgu alebo Ford minibus, ktorý ešte funkčný bol. Ubytovanie priamo vo východzej stanici úzkorozchodky je možné v hoteli Karpatský express, čo je vlastne statický vlak obsahujúci okrem veľkej pary 2-10-0 s číslom 150-216 jeden reštauračný a dva ležadlové vozne.


vlečka v žst. Poštorná
(Daniel Martanovič, Priemysel, 19.02.2013)

V roku 2009 som uverejnil fotoprechádzku po žst. Poštorná neďaleko mesta Břeclav. Kamarát vláčikár Víťa z Moravy mi zaslal cez tieto Vianoce (2012/2013) fotografie z prechádzky okolo vlečky, čo odbočuje neďaleko staničky do miestnej fabriky na výrobu porcelánových záchodových mís. Osobne som sa veľmi potešil, nakoľko vlečky sú mojou srdcovkou viac ako stanice. Pri posune sa zahrám určite viac ako pri pozeraní na osobáky alebo rýchliky. Ospravedlňujem sa Víťovi, že sa mi podarilo túto tému spracovať až teraz.

 


žst. Velké Karlovice
(Daniel Martanovič, Stanice, 11.11.2012)

Už je jeseň, dni sa nám skracujú a už nie je ani veľmi pekne byť celý deň vonku. Tak môžeme začať modelárčiť. Dnes sa za múzou vyberieme do oblasti Veľkého Javormíka. Minule sme skončili na koncovej stanici Makov na Slovenskej strane. Dnes začneme na koncovej stanici Velké Karlovice, ako inak na Morave.

Žst. Velké Karlovice je koncovou stanicou lokálnej trete Vsetín - Velké Karlovice. Aj keď defakto nie je koncovou, lebo na konci stanice nie je "šturc", ale trať pokračuje cez most ponad potok do fabriky na spracovanie dreva.


Banská Štiavnica
(Peter Harmady, Skutočná železnica, 01.09.2012)

Na sklonku prázdnin sme sa vyskytli v Banskej Štiavnici. Okrem iných turisticky známych atrakcií sa tu nachádza koncová stanica „Trate mládeže“ do Hronskej Dúbravy, ktorá je bohužiaľ kvôli nerentabilnosti horúcim kandidátom na zrušenie koncom roka. Za udržanie trate bola vyhlásená petícia, ktorú môžete podpísať na každom lepšom mieste v Štiavnici i blízkom okolí. Choďte sa motorákom odviezť a podporiť túto trať, pokiaľ sa ešte dá. Okrem naozaj peknej krajiny navôkol môžete vidieť jeden tunel, dva viadukty, niekoľko mostov a aj zopár pomaly pustnúcich staničiek.

 


V100 v službách ČSD
(Daniel Martanovič, Lokomotívy, 25.05.2012)

V100 je typicky nemecká mašina. V našich končinách sa asi inde ako v pracovných vlakoch neobjavila. Ale aj napriek tomu si myslím, že to je stroj, ktorý stojí za povšimnutie. Pri potulkách po našich krásnych krajoch som ju stretol v Kremnici.

 


Historická lesná úvraťová železnica (HLÚŽ)
(Vraťo Vingálik, Trate, 01.01.2012)

Plnenie služobných povinností mi opäť pripravilo jedno milé prekvapenie. Bola to cesta na Kysuce, konkrétne do Kysuckého  múzea v Čadci, či vlastne do jeho jednej časti v Novej Bystrici – Vychylovke. O moje zážitky a dojmy sa chcem v nasledujúcich  riadkoch podeliť a možno aj niekoho inšpirovať, kam si urobiť výlet cez dovolenku alebo len tak cez víkend.


Návrat urodzenej dámy
(Gabriel Meszároš, Lokomotívy, 01.11.2011)

30. október 2011 je významným dňom Klubu priateľov železničnej dopravy. 12 rokov trvajúca rekonštrukcia parnej lokomotívy 555.3008, známejšej pod jej prezývkou „Mazutka“, bola v tento deň zavŕšená technicko-bezpečnostnou skúškou.

Ja som sa k tejto jazde dostal ako vždy, náhodou.


Mönichkirchen
(Peter Harmady, Stanice, 19.09.2011)

 Mönichkirchen je malá dedinka vhodná nielen na lyžovanie, ale i na kratšie letné a pre deti zaujímavé pobyty. Oblasť je akosi bokom od hlavných ťahov a prístup v zime k niektorým hostincom priamo na svahoch je podľa domácich obtiažny, ale sedačkou sa od „dolného“ parkoviska v dedine na svahy dostanete aj vtedy. Volá sa to Mönichkirchen Mariensee ski resort, takže kedy inokedy to ísť pozrieť než práve cez Panenku Máriu a jej tohtoročný predĺžený víkend? Dosť ale bolo reklamy, navštívil som v týchto končinách aj tri železničné objekty, vedie tadiaľto trať Wechselbahn a niečo som nafotil.

 


Topoľčany 2011
(Boris Pecháň, Skutočná železnica, 03.07.2011)

Podobne ako sme boli minulý rok preskúmať trať č. 121 na úseku Stará Turá – Veselí nad Moravou, aj tento sme sa zúčastnili podobnej akcie a to v rámci osláv 110. výročia trate Topoľčany – Trenčín.


Andač
(Peter Harmady, Stanice, 05.02.2011)

Na vlaky.net som už dávnejšie naďabil na jednoduchú zastávku Andač, vzdialenú asi kilometer od rovnomennej dediny. Zriedkavo, ale predsa aspoň občas sa vyskytnem v Lukáčovciach, čo je v podstate susedná dedina. Takže keď som do Lukáčoviec išiel naposledy v septembri, urobil som aj pár fotiek zastávky Andač. Je to totiž vhodný námet na priamy modul, na ktorom je veľa prírody. Na vlaky.net má fotodokumentácia tejto zastávky 7 fotiek v rozličnom ročnom období a nájdete tam aj dosť informácií o histórii i súčasnosti trate a zastávky.


Hochfilzen
(Peter Harmady, Skutočná železnica, 09.01.2011)

Celý týždeň sme strávili na lyžiach, kamaráti nás vytiahli do strediska Lofer, 40-50 km juhozápadne od Salzburgu. Na poslednú chvíľu, presnejšie predposledný deň popoludní, po návrate zo svahu som si zmyslel skočiť pozrieť nejakú miestnu staničku. Bez prípravy (Google) som rovno v aute dal hľadať železničné stanice cez kategóriu Cestovanie. Navigácia mi ako najbližšiu označila Hochfilzen a tam som sa aj vybral.


Elektrická dvojsystémová jednotka 671/071/971
(Vraťo Vingálik, Skutočná železnica, 25.11.2010)

Dňa 16. novembra 2010 som využil ponuku zástupcu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) zúčastniť sa skúšobnej jazdy novej elektrickej jednotky radu 671 na trase Žilina - Trenčín.

9. decembra bude súprava predstavená v Bratislave.

Modelárom a železničným fanúšikom je určite povedomá, jej mechanická časť vychádza z jednotky radu 471 Českých dráh, kde získala prezývku City elefant, prípadne len Elefant. No táto slovenská je vlastne prototypom, čo sa týka elektrickej výzbroje. Je totiž dvojsystémová, teda môže jazdiť na jednosmernej trakčnej sústave s napätím 3 kV a aj na striedavej trakčnej sústave s napätím 25 kV. Nechcem tu zaťažovať technickými parametrami, to ani nie je cieľom tohto článku. Technici si určite vygooglia údaje, ktoré ich zaujímajú. Len doplním, že na Slovensku prebehlo na inom internetovom fóre hlasovanie o prezývke pre túto prvú jednotku a zvíťazil názov „Jánošík“. Na otázku, či táto jednotka bude mať sociálne cítenie a bude bohatým brať a chudobným dávať (teda bohatí budú platiť cestovné a chudobní sa budú voziť zadarmo), bolo odpoveďou pokrčenie ramien a smiech.

 


žst. Hustopeče
(Daniel Martanovič, Stanice, 16.11.2010)

Je to už  viac ako 30 rokov, čo si tatko kúpil auto a jazdili sme za tetkou do Brna. Či sa to niekomu zdá alebo nie, diaľnice neboli - skutočne? Cez toto mestečko sme jazdili veľmi pravidelne a pravdu povediac nikdy som si neuvedomil, že hneď v centre a hneď pri ceste je stanička. Jej znovu objavenie sa stalo, ako inak, po potulkách po mape a hľadaní tých správnych staníc, ktoré sa oplatí modelovať aj v puritánskej mierke. žst. Hustopeče je presne taká - poteší a neurazí.

 


Hľadanie Hanušovického depa - alebo ako ma veľký Google nachytal.
(Daniel Martanovič, Stanice, 31.08.2010)

Ako som už spomínal, moje korene sú z polovice Moravké a teda občas zavítam za svojou "tetičkou a strýcem" do Jeseníkov. Najkratšia cesta z BA autom je cez Brno, Olomouc a okolo Šumperka. Práve preto aby som si cestou aj "oddýchol" sa zastavím niekde kde je to zaujímavé. Tento krát som si vybral depo v meste Hanušovice.

 


Koľajová váha
(Gabriel Meszároš, Skutočná železnica, 29.03.2010)

Také „obyčajné“ zariadenie, ktorým je koľajová váha, tak tú mala snáď každá aj tá najmenšia stanička, kde sa nakladal, vykladal rôzny tovar. Poznáme ju všetci. My sme sa ale pozreli na inú, nie úplne bežnú. Takú, ktorou sa vážia lokomotívy a vagóny, táto zmeria aj nápravové tlaky. A je už úctyhodnou babičkou, pochádza z roku 1930.

 

 

 


Salónne vozy v Dopravnom múzeu Bratislava
(Gabriel Meszároš, Skutočná železnica, 25.01.2010)

Fanúšikovia železnice a hlavne milovníci salónnych vagónov mali jedinečnú príležitosť 21.1.2010 v Dopravnom múzeu Bratislava. V tento deň tu bolo možné vidieť päť salónnych vozov, ktoré bolo možné vzhliadnuť vďaka 10. výročiu Wagon service travel. Poďme sa teda pozrieť na duch hlavne nedávnej minulosti.
Zaujímavosťou je, že tieto vagóny sú plne funkčné a stále používané, napriek tomu že najstarší z nich má niečo cez 70 rokov. Samozrejme za túto dobu prešli niekoľkými rekonštrukciami. Preto niet divu, že spĺňajú všetky súčasné štandardy a je možné ich pripojiť aj k rýchlikovej súprave, ktorá rozhodne nepôjde tých 50 km/hod. čo vie ukázať rýchlomer v jednom z nich. Cez vagóny budeme prechádzať od konca tejto súpravy a začneme maďarským.


Sneh na Rendezi / Bratislava Východné
(Jozef Kiss, Skutočná železnica, 11.01.2010)

V Bratislave keď napadne sneh, tak je to veľká sláva (a veľká kalamita). Našťastie (na nešťastie pre deti) sneh dlho nevydrží. Ešte väčšie šťastie je, keď sneh napadne na Vianoce. Tento rok sa tak stalo - ale boli to Vianoce pravoslávne (majú lepšiu protekciu?). A keďže železo treba kuť za horúca, sneh treba fotiť za studena, tak hneď ako prestalo snežiť zbalil náčinie a zvečnil som túto vzácnu chvíľu.



Zakúrime Albatrosa
(Gabriel Meszároš, Skutočná železnica, 29.12.2009)

Všetci snáď už vo svojom živote videli parnú lokomotívu, mnohí z nás „tvárou v tvár“, mimo personál lokomotív dokonca viacerí mali to šťastie a zviezli sa v jej kabíne. Na mnohých železničných akciách ich vidíme v plnej zbroji pripravené k výkonu. Čo tomu ale predchádza?


Hľadanie strateného času - motorový vozeň Árpád
(Daniel Martanovič, Lokomotívy, 25.09.2009)

Každá mašinka chce byť a zostať užitočná. Aspoň to nás učia poviedky o lokomotíve Tomáš (ktoré mám osobne veľmi rád). Je len otázne, že či skončenie ako prístrešok v lese je byť užitočná mašinka.

V nedeľu 20.9.2009 sme sa vybrali hľadať trosky toho motoráku v lesoch Malých Karpát v okolí Smoleníc.

 


žst. Slavošovce
(Daniel Martanovič, Stanice, 23.06.2009)

Stanička uzavretá v údolí, stanička tak veľká ako len mohla byť, stanička tak malá ako len musela byť. Lebo viac miesta niet. Na celom našom webe som ešte nenašiel dokumentáciu k žst. Slavošovce. Je veľa článkov, ktoré popisujú zamýšlané úpravy počas 2. svetovej vojny a Slovenského štátu, ale nik nepopisuje skutočnosť. Tu je.

 

 


Vlečka priemyslu v žst. Sokolnice
(Daniel Martanovič, Stanice, 11.06.2009)

Ako som sľúbil minule, dnes by som Vám rád predstavil priemysel okolo žst. Sokolnice. Je na čo pozerať. Aj takto "malá" stanica môže mať silné zastúpenie priemyslu. Veď voľakedy sa skoro všetko vozilo po koľajniciach.

 

 


žst. Sokolnice u Brna
(Daniel Martanovič, Stanice, 01.06.2009)

Návštevu tejto stanice som si nemohol neodpustiť, nie len preto že som skoro od tiaľ. Aspoň polovica mojich génov je z tejto oblasti ako "typické" dieťa československých rodičov z prelomu 60 a 70 rokov. Táto stanica je pre mňa zaujímavá aj preto, že nie je neskutočne dlhá, skôr stredná - dľžka koľají je okolo 400m (čo pre 1:120 puristov je 3.33 m a pre 1:87 je 4.6m). A navyše mala v časoch slávy železničnej dopravy pripojených niekoľko vlečiek. Čo je pre dnešného modelára veľmi inšpirujúce.


Modrý most - stavba, fotodokumentácia
(Miroslav Čechovič, Trate, 06.05.2009)

      Most sa nachádza v Bratislave na 6,127 km trate Bratislava Predmestie – Bratislava východ.


Výhybňa Podbiel – inšpirácia
(Vraťo Vingálik, Stanice, 01.04.2009)

Počas rodinnej dovolenky na Orave sme sa ubytovali v štýlovej drevenici neďaleko bývalej železničnej stanice – dnes výhybne – Podbiel na trati 181 Kraľovany – Trstená. Pod zámienkou prechádzky som vytiahol manželku od praskajúceho dreva v kozube na koľaje, ktoré sú nám také blízke. 


žst. Tapolca
Návšteva u našich južných susedov

(Daniel Martanovič, Stanice, 17.03.2009)
Každý rok - teda presne každý začiatok finančného roka (čo je v prípade firmy, v ktorej pracujem prelom mesiacov Máj/Jún) nás manažéri naložia do autobusu a odvezú niekam, odkiaľ im neutečieme, keď nám ukazujú tie svoje grafy a tabuľky ako to tej firme dobre ide. Ako keby to od nás - plepsu - nezáležalo. Minulé predleto sme boli v meste Tapolca u našich južných susedov, skoro pri jazere Balatón.

Ešte, že tam majú aj stanicu a tak som medzi dvomi prednáškami zobral hotelový bicykel a poďho niečo pofotiť.

žst. Makov
alebo ako sa posunuje na koncovej staničke

(Daniel Martanovič, Stanice, 03.03.2009)
Minulé leto bolo na návštevy staničiek vcelku bohaté (aj keď pre vláčikára nikdy nieje dosť). V tomto vydaní Vám ponúkam fotozastávku na koncovej staničke trate Čadca - Makov.




Kontajnerový terminál
(Marian , Priemysel, 27.02.2009)
terminálPriaznivci prepravy modelových kontajnerov si zväčša vzdychnú, že urobiť prekladisko je veľmi náročné na priestor, alebo, že po lokálkach sa kontajnery nevozia a tam terminály nebývajú.
No možno po prečítaní tohto článku zmenia názor...


žst. Poštorná (Břeclav)
(Daniel Martanovič, Stanice, 05.02.2009)
Opäť ako po minulé roky aj tento krát sme boli v Ledniciach (srdcovka mojej ženy) a opäť ako po minulé roky sme (som) sa zastavili v nejakej staničke (moja srdcovka). Keďže koniec trate Břeclav - Lednice už tu publikovaný bol (19.8.2006), urobil som si zastávku na inej železničnej stanici tejto trati - žst. Poštorná. A neľutoval som ....


Železničná zastávka Vysoká pri Morave
(Daniel Martanovič, Stanice, 28.01.2009)
Keď už sme tu mali fotky z konca trate Zohor - Záhorská Ves, bolo by vhodné spomenúť aj zastávku na tejto trati a to v dedine Vysoká pri Morave. Zastávka sa nachádza na severnom okraji dediny mimo hlavnej cesty, jej návšteva nebola pre mňa bezúčelná. Posúďte sami...




ŽST Záhorská Ves - Vianočná foto návšteva stanice
(Daniel Martanovič, Stanice, 26.12.2008)
Záhorská Ves - dedinka a stanička priamo na konci sveta, priamo na konci všetkých ciest ako motoristických, tak aj železničných. Priamo na hranici dobra a zla (podľa minulých totalitných kritérií), priamo na hranici Rakúska a Slovenska .... a pritom tak blízko.

Nasledujúci článok je vo forme foto zastávky a samozrejma nechýba ani plánik stanice.

Pracovný vlak - Oprava tunelov
námet na model, na ktorý si trúfnem aj ja

(Daniel Martanovič, Rôzne stroje, 15.09.2008)

Hneď za druhým rohom domu mojich rodičov je železničná stanica Bratislava - Lamač. Táto malá stanička so šiestimi koľajami a napájačkou trakčného vedenia nie je ničím výnimočná. Okrem toho, že tu je dislokovaný pracovný vlak servisnej čaty tunelov.

T.j. nechajte sa inšpirovať krátkou fotozastávkou....


Námet na model - Hradlo Turček
(Daniel Martanovič, Stanice, 23.08.2008)
Toto leto bolo z môjho pohľadu úspešné čo do foto úlovkov vhodných ako námet pre model. S jedným sa chcem s Vami podeliť hneď teraz. T.j. ako inak píšem aktuálne z oblasti stredného Slovenka neďaleko trate Kremnica - Turčianske Teplice. Námet, ktorý má upútal je v dedine Turček medzi stanicami Kremnické Bane a Horná Štubňa. Ide o staré hradlo pred zastávkou Turček.

Tlač lepenkových cestovných lístkov
(Gabriel Meszároš, Skutočná železnica, 08.06.2008)

Cestovné lístky patria neodmysliteľne k železničnej doprave. Veľmi dlhú dobu si svoj čas udržali malé lepenkové kartičky, ako ich nezabudnuteľná podoba. Poďme sa pozrieť ako sa vyrábali a v jednom menšom českom mestečku ešte stále vyrábajú.

V rámci našej Jindřichohradeckej cesty po jej úzkokoľajke sme sa dostali aj do tlačiarne klasických lepenkových lístkov. V našej dobe ofsetových tlačiarní a rýchlej domácej tlače pomocou laserovej prípadne atramentovej tlačiarne je tzv. tlač z výšky naozaj raritou.


Ladice - fotonámet zastávky na jednokoľajnej lokálnej trati
(Marian , Stanice, 28.05.2008)
Pre viacerých modelárov je po skúšobnom vyrobení prvého (zväčša rovného) traťového modulu veľkým lákadlom stanica. Avšak zväčša máme veľké oči a potom rozrobená a nedokončená stanica iba zaberá miesto a svojou prítomnosťou nás odrádza od modelárčenia.... A pritom existuje medzi krok – zastávka na jednokoľajnej trati. Je síce pravda, že na zastávke sa nedajú prehadzovať výhybky a robiť posun, avšak modelár si príde na svoje pri výrobe budov, príjazdovej cesty...

Px 48 – úzkokoľajná parná lokomotíva
(Gabriel Meszároš, Lokomotívy, 18.05.2008)
V našich končinách menej známa, až neznáma poľská úzkorozchodná parná lokomotíva. Prvýkrát som sa s ňou stretol na výlete po Jindřichohradeckej úzkokoľajnej železnici. Keďže ma zaujala, začal som trošku pátrať.

Zauhľovacie zariadenie Teudloff
(Daniel Martanovič, Rôzne stroje, 29.04.2008)
v priestroch Múzejno dokumentačného centra v Bratislava Východné (Rendéz) už stojí. Ako horúca fotografia len u nás...

Chladiarenský vozeň Lp Moravia - fotodokumentácia
(Marian , Skutočná železnica, 24.04.2008)
Pár fotiek pre tých, ktorí sa rozhodli postaviť si chladiarenský vozeň s brzdárskou búdkou...

Vlečka Palma Tumys Bratislava - smutná správa => Trojcestná vyhýbka demontovaná
(Daniel Martanovič, Priemysel, 03.04.2008)
Áno je to tak, už tam nie je. Práve v týchto dňoch prebehla rekonštrukcia vlečkových vyhýbkových polí a s tým aj zrušenie trojcestnej vyhýbky. Pár obrázkov....

Vlečka spoločnosti Palma Tumys, a.s. - Bratislava Predmestie
(Daniel Martanovič, Priemysel, 20.03.2008)
Objekty spoločnosti Palma Tumys, a.s. nie sú v mestskej časti Bratislava Vinohrady neprehliadnutelné. Palma Tumys, a.s. je podľa ich internetovej stránky najväčší slovenský výrobca rastlinných olejov, tukov, mydiel, bytovej chémie, sirupov a oleochémie. V tomto príspevku je foto prechádzka po ich vlečke - no skôr z mosta pre peších po nad trať a vlečku.

Lipová Lázně - Prechádzka po stanici
(Daniel Martanovič, Stanice, 21.02.2008)
Záverečný deň našej dovolenky sme naše maminy poslali lyžovať a my sme sa vybrali na stanicu Lipová Lázně. Už z prečítania článkov skupinu Ostramo o stavbe mode(u)lovej stanice Lipová Lázně som bol rozhodnutý túto staničku navštíviť. Nedúfal som, že sa mi to podarí tak skoro.

Pike Size Train
(Daniel Martanovič, Skutočná železnica, 14.02.2008)
Doplnené vydanie - 17.2.2008 Tí čo odoberajú ModellRailroader vedia o čo bude tento článok. Pre tých čo tento časopis čítajú občas, alebo vôbec napoviem: Pôjde o riešenie dülemy o dlhých vlakoch.

| 0-50 | 50-100 | 100-119 |