Railnet

Horná Štubňa obec

Moduly | Fero Kocian, 31. 05. 2006 (10527 zhliadnutí)
Pokračovanie

Nástupisko

Ako a z čoho to urobiť som vedel od začiatku ako sa mi dostali do ruky tvrdé polystyrénové dosky používajúce reklamné firmy na výrobu informačných tabuliek a nápisov.

Výhoda tohto materiálu je, že sa dá rezať bežným orezávatkom a vyrába sa v rôznych hrúbkach od 1 až do 6mm, ak nie viac. Dá sa k tomu jednoducho dostať, pretože každá taká reklamná firma má z toho odpad.

V skutočnosti nástupisko je vybudované z betónových panelov o rozmeroch cca 2000 x 1000mm, priznám sa nemeral som to, je to odhad. Pre stavbu som použil dve hrúbky spomínaného materiálu a to 4mm pre podklad, ktorý nie je vidieť a 1mm pre výrobu panelov. Možno by bolo jednoduchšie panely znázorniť ryhami, čo nie je problém, pretože je to mäkký materiál., ale ja som sa rozhodol každý panel vyrobiť. Nebolo to nič zložité, tých 113 ks panelov som mal vyrezaných za pár minút.(inak, takýto tenký sa dá strihať aj nožnicami na papier).

Keďže rez bol veľmi čistý a rovný musel som susediace hrany trošku opilníkovať, aby medzera medzi budúcimi panelmi bola výraznejšia. Použil som na to pilník na nechty, je ešte jemnejší ako bežné malé pilníčky. Nakoniec som na každom zatupeným klincom urobil miernu priehlbinku v mieste, kde malo byť naznačené závesné oko. Skôr než som začal osádzať takto pripravené panely, bolo nutné osadiť podklad v mieste pozdĺž trate(narezané pásiky o šírke asi 30mm a dĺžke koľko odpad dal ) na miesto budúceho nástupiska. Samozrejme podklad musel byť pripravený tak, aby konečná výška oproti schodíku vozňa bola reálna.

Po prilepení podkladu napr. tavnou pištoľou som priliepal jednotlivé panely, ale už herkulesom a tak aby min. 1mm presahovali oproti podkladu. Aby boli v zákryte, na podklade som si urobil pomocnú čiaru.

Potom, už stačí všetko len napatinovať. Použil som farby akrylátové AGAMA odtieň betón, hrdza potom trošku nastrúhaného uhlíku na zašpinenie a nástupisko bolo hotové.

Musím podotknúť, že všetko muselo byť hotové ešte pred položením vlhčených utierok.

Na budúce o zábradlí.

Súvisiace články:
Zástavka Horná Štubňa obec (22.05.2006)
[Akt. známka: 0,18 / Počet hlasov: 11] -      + 

Pridať nový komentár

patrik kotula 01.06.2006 07:43:51

panely

je dobre, ze si tie panely robil kazdy osobitne a nie ryhami na celistvom pruzku. na fotke je pekne vidiet, ako su osadene a aj v skutocnosti je tiez kazdy trosku "uskoceny". podelis sa o skusenosti aj s vyrobou lamp? patrik

Reagovať

fero 02.06.2006 09:56:33

dostaneme sa postupne aj k nim

Reagovať

petr 22.10.2006 13:12:59

pekne urobene, musim uznat. ja by som vsak nieco potreboval. uz nezijem na slovensku, ale v cechah. uz davnejsie ma inspirovala tato trat, je nadherna. nemam vela priestorovych moznosti a tak by som si chcel postavit jednu cast tejto trate, akusi maketu. konkretne dolna stubna-odbocka. nakolko nemam moznost sa tam dostat, chcel by som niekoho poprosit, ci by mi nemohol zaslat nejake fotografie (nebol som tam asi 10 rokov) z tejto casti trate, prip. zakreslit skutocne krizenie kolaji. moc by ste mi pomohli. vopred dakujem.

Reagovať

Pridať nový komentár