Railnet

Ako som sa začal nebáť krajiny

Modelovanie | Daniel Martanovič, 24. 01. 2008 (15664 zhliadnutí)

Stavba krajiny bola vždy moja slabá stránka, alebo aspoň som si to myslel. Túto predstavu zakaždým a všade utvrdzoval môj pohľad na iné "vymakané" železničné modely. Nie že by som bol teraz už profesionál, ale môj amatérsky prístup je tak dobrý ako mi to moje životné priority dovolia - nežijeme sami na tomto svete a nie len vláčikmi sme živí. A ako sa to všetko začalo? A môžete začať tak aj Vy, ak máte podobný problém?

Osobne si myslím, že takto by mohol a mal začať každý. Nie je nič jednoduchšie, veď už aj deti na modelárskych krúžkoch takto začínajú a skúšajú - robia DIORÁMY. Dioráma ako výsek krajiny je úžasná vec, podľa mňa má veľa výhod:

 • je to malý kúsok, ktorý keď sa podarí, je ho možné darovať priateľovi ako darček. Ak sa nepodarí dá sa ľahko vyhodiť (bez nutného rozoberania - šup tam s tým)
 • je možné testovať technológie bez zničenia zamýšľaného konečného diela.
 • ak spojíme horné dva body, umožní nám to testovať len tie časti, ktoré práve potrebujeme (len skalu, len vodu so svahom a mostom a podobne)
 • je to malé a teda rýchle na realizáciu.

Z čoho som sa poučil, že na výrobu takého niečoho už nepozerám ako na stratu drahocenného vláčikárskeho času. Ale pozerám na to ako na vynikajúci prostriedok ako si odskúšať neznáme. A apropo, pri tvorbe Diorámy ako testu, je vždy si vytýčiť určité konkrétne ciele, nejde o vytvorenie niečo dokonalého (ale môže), ale o test technológie.

Moju prvú diorámu som vytvoril ešte pred tým, ako som začal tvoriť vlakodrom. Zámer vytvorenia bol:

 1. Otestovať lepidlá, ktoré som nakúpil na základe doporučení iných modelárskych kolegov - najmä Joža Kissa, ach vždy je na vine:)
 2. Otestovať zaštrkovanie koľají - Auhagen Hnedý
 3. Otestovať základnú patinu koľajnice
 4. Ak sa to podarí - Vytvoriť darček pre dlhoročného priateľa, už nevláčikára, ale vo vitrínke má lokomotívu bez podstavca...

Výsledok práce:

Čo ma najviac teší z výsledku práce je, že naučený postup som aplikoval na konečné riešenie bez strachu (to by som klamal, no dobre, ale bol menší), že niečo pokazím. Teda postup bol už dnes notoricky známy:

 1. Styrodur
 2. Disperzné lepidlo a utierky
 3. Ako lepidlo na štrk v koľajách som použil riedené disperzné lepidlo
 4. Prvý krát so skúšal aj rozprašovač vody s kvapkou detergentu (JAR, PUR a podobne).

Druhá dioráma, bola trochu zvláštna, mala jednu základnu nemeniteľnú požiadavku zákazníka: musí byť zjazdná. Čiže ciele:

 1. vytvorenie zjazdného Kindermodulu, zapojiteľného do každodených staviebných hier môjmo mladého klonu.
 2. Otestovať možnosti prilepenia plastového domčeku ku korku
 3. Otestovať zaštrkovanie koľají - fy. Polák
 4. Otestovať kríky a porasty fy. Polák, ktoré plánujem použiť na krajinu cieľového riešenia
 5. Využitie stromčekov, ktoré vytvoril klon na stromčekových workshopoch.

Výsledok (postup) práce: 

2mm HPS-ka, na ktorej je Chemoprenom nalepený korok a prakticky všetko čo vidíte. Na obrázku už je zavedené osvetlenie do domčeka.

Elektrika je zavedená už aj na rampy. Tá HPS doska je kúzelná. Ľahké lepenie lepidlom na modely. Mňam.

Pozakrývanie elektrických rozvodov styrodurom. Test prejazdnosti a pokusné "zasadenie" stromov.

Lepenie trávnika

Lepenie papierovej cesty z burzy a skúška rozrušenia ostrého prechodu trávnáteho porastu kríkmi.

Detail kolaje a strážneho domčeka. Páči sa mi to - aspoň, že sa pochválim.

Nebojte sa začať, to čo tu je prezentované je amatérske, ale je to ukážka, že aj keď to neviem, môžem začať a zlepšovať sa. Ničoho sa nebojte. Nejde o nič (v malom). A neskôr, kto vie, ak sa začne dariť a náhodou Vás vyhecujú až tak, že prihlásite napríklad svoj modul na súťaž, že aj niečo vyhráte. Ako ja ;-) Vďaka Fero.

Váš

DanoM

[Akt. známka: 0,05 / Počet hlasov: 20] -      + 

Pridať nový komentár

zdeno 24.01.2008 18:31:35

ja napsal neco zle, nemyslim. dostali jste propozice na bojnice ? ahojz

Reagovať

zdeno 24.01.2008 13:25:36

ahoj, dost mne mrzi, ze to vetsinou komentuji jen ja a "pachatel" clanku nema zadnou spetnou vazbu na inspiraci na vytvoreni dalsich clanku. mam jednu namitku proti dioramam a to jejich zkusebni charakter. to znamena, ze to clovek vi a nedava ze sebe vsechno a perfektni material, ktery by dal na ostry modul. vsak je to jen diorama. je to ale perfektni pro deti, ktere to neumi rozlisit a tak trochu soutezi mezi sebou. ahojz

Reagovať

peter m 24.01.2008 16:46:20

re:

ahoj zdeno, tiez nevidim nic zleho na tom vyskusat si postup, technologiu na diorame. ved aj diorama, pripadne jej cast, sa da celkom vhodne zakomponovat do modulu. peter

Reagovať

danom 24.01.2008 13:29:05

re:

zdeno, pozor. uroven, zamer a ciel si treba stanovit. ja osobne nemam problem pouzit ostry material. vsak ho idem skusat. dano

Reagovať

Pridať nový komentár