Railnet

Ihličnaté stromy - úprava lacnejších priemyselne vyrábaných.

Kluby a krúžky | Marian , 06. 02. 2007 (13168 zhliadnutí)

Priemyselne vyrábané ihličnaté stromy sú vo viacerých cenových kategóriách. V tej prvej sú výborne vyzerajúce stromy a ich cena sa pohybuje od cca 400 Sk/ks a potom rôzne plastikové výlisky, ktoré majú zväčša vzhľad plastu a ich cena je rádovo 20 Sk/ks. No s malou pomocou aj tieto stromčeky môžu vyzerať celkom dobre

Materiál:

Polotovary stromčekov, tmavozelený takmer prachový molitanový posyp (návod na výrobu sa pripravuje), disperzné lepidlo, alebo disperzný lak (Duvilax BD-20, Herkules, Pamlak ...)

Nástroje:

Rozprašovač vody, rukavice (najlepšie jednorázové gumené, alebo igelitové), sitko, papierové krabice a odporúčam pinzetu, peán, alebo tenké kliešte

Na výliskoch veľa zmien neurobíme, ale môžeme aspoň niektoré vetvy pri a odstrihnúť a tak získať stromy, ktoré nie sú všetky rovnaké. Potom ich vzhľad vylepšíme novým posypom.

auhagen 1

auhagen2

roco

Rôzne druhy stromčekových stavebníc

Pracovný postup:

Do rozprašovača si nalejeme rozriedený disperzný lak, alebo rozriedené disperzné lepidlo (v poslednom čase využívame veľmi lepivý stavbársky penetračný lak). Do sitka s okami, cez ktoré je možné jemne sypať posyp si nasypeme nad krabicou molitanový posyp. Minimálne na ruku, ktorou budeme držať stromček si natiahneme rukavicu. Jednou rukou chytíme (najlepšie do pinzety, peánu, alebo tenkých klieští) stromček za kmeň a napríklad smerom do umývadla postriekame dôkladne stromček zo všetkých strán (aj zo spodku). Potom stromček otrasieme od prebytočného lepidla a rovnako zo všetkých strán posypeme. Po posypaní stromček zapichneme do polystyrénu, aby vyschol.

posýpanie

Posýpanie

Posýpanie sa najlepšie robí tak, že si sitko umiestnime nad krabicu (napríklad vrchnák od krabice od topánok) a do sitka nasypeme posyp. Po postriekaní stromčeka jednou rukou zdvihneme sitko a pod ním druhou rukou otáčame stromček, pričom jemne potriasame sitkom, aby sa sypal posyp. Keď sa nám v sitku minie posyp (časť ostane na stromčekoch a druhá väčšia časť ostane v krabici), dáme sitko nad druhú krabicu a z tej prvej posyp presypeme do sitka. Potom plynulo posýpame ďalej a po presypaní posypu do krabice postup zopakujeme.

hotové na žolíku

Upravené a osadené stromy na minimodule (žolíku)

Marian Pavúk Paulini

[Akt. známka: 0,13 / Počet hlasov: 8] -      + 

K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!

Pridať nový komentár