Railnet

Nebojte sa prírody III.

Modelovanie | Marian , 24. 07. 2007 (15374 zhliadnutí)
Prírodovedci nám tvrdia, že v prírode sú poschodia. Keďže modelárstvo je o tom, že vyrábame zmenšenú kópiu skutočnosti, tak aj my sa budeme najprv venovať prvému poschodiu.

V tomto poschodí, ktoré sa nachádza tesne nad zemou život rastlín vzniká, ale aj zaniká. Sem dopadajú všetky odumreté časti rastlín zo všetkých poschodí a tu sa z nich postupne stáva „inkubátor“ budúceho života, kde klíčia malé rastlinky. Ak je to takto v skutočnosti, mali by sme to tak aj znázorniť aj na modeli.


V tejto fáze by sme už mali mať jasné a naplánované, aký bude budúci porast krajiny, pretože podľa toho budeme vytvárať túto vrstvu. Rovnako by nám už malo byť jasné, kadiaľ pôjdu komunikácie (cesty, chodníky, parkoviská...) a kde budú v budúcnosti vodné plochy (potok, rieka, jazero...) Modelovaniu komunikácií a vodných plôch budú venované niektoré z ďalších pokračovaní.

Postup práce:

Pred začatím práce si pripravíme materiál. Potrebujeme: veľmi jemné zelené a nefarbené piliny (alebo skôr drevoprach, ktorý inak nikde nepotrebujeme), prachové molitanové posypy, najlepšie 2 – 3 odtiene zelenej a hnedá sa zíde tiež, najemno osiaty zemitý prach rôznych odtieňov, jemné sitká, ručný postrekovač, disperziou (PamLak, stavbársky „penetrák“, rozriedené disperzné lepidlo)

Poznámka:

Túto vrstvu – 1. poschodie vegetácie môžete modelovať okamžite po dokončení podkladu popisovanom v druhej časti (Nebojte sa prírody II.), čiže nemusíte prerušiť prácu. Ak ste ju prerušili (a podklad už vyschol), je potrebné pred začiatkom práce celú podkladovú plochu prestriekať rozprašovačom s disperziou (PamLak, stavbársky „penetrák“, rozriedené disperzné lepidlo)

Vraťo natrel celý modul
Vraťo sa rozhodol zazeleniť modul, kde bol už dávnejšie povrch pokrytý gázovo-sádrovou technológiou. Keďže sa mu nepáčil biely povrch, natrel celý modul zmesou tehloprachu s riedeným disperzným lepidlom.

Možno sa Vám tento postup bude zdať ako alchýmia, ale nie je to celkom :-) tak, sú to iba veci odpozorované z prírody. Základom je (ako som to už zopár krát spomenul v minulých častiach) rôznorodosť. Naše snaženie bude smerovať k tomu, aby nebolo nič jednoliate a aby jednotlivé plochy plynulo prechádzali z jedného farebného odtieňa do druhého a z jednej plochy do druhej. V prírode vznikajú ostro ohraničené plochy iba tvrdým zásahom človeka (a príroda sa vždy snaží časom ostré kontúry zjemniť). Aj preto potrebujeme rôzne farby a materiály pri posýpaní.

„Koreničky“
„Koreničky“ – zásoba rôznych druhov a odtieňov jemných posypov

Jozef sa pokúša opraviť modul
Jozef sa pokúša opraviť modul, ktorý mal ostrý zlom – dlhá šedo hnedá čiara (fotografia zlomu bola v minulom diely). Zlom zmiernil natretím disperzného lepidla s prídavkom šedej farby a presypal hnedým posypom – sušená vylúhovaná káva. Teraz pretiera povrch zriedeným disperzným lepidlom, lebo nechcel použiť disperzný postrek z dôvodu strmého svahu (aby lepivá hmota nestiekla). Rovnako z tohto dôvodu si modul podložil, aby bol svah čo najviac vo vodorovnej polohe.

Podľa toho, čo plánujeme na danej ploche volíme základný posyp. Ak tam bude lúka, alebo pole na spodok môžeme dať trošku nefarbených pilín ako zvyšky slamy a suchej trávy, ak bude našim cieľom ihličnatý les, podklad bude dobrý hnedý (zoschnuté ihličie). Pri posýpaní si dávajte pozor, aby ste posýpanie neprehnali, cieľom nie je husto posypaný povrch v hrúbke 2 mm, ale skôr jemne presypaný (pocukrovaný) povrch s miestnym zosilnením.

Posypaný povrch svahu
Posypaný povrch svahu. Rôznofarebné plynulo prechádzajúce odtiene (prach, piliny, molitanový prach, káva...)

Na túto vrstvu môžeme začať sypať zelené prachové posypy. Rovnako, ako v predchádzajúcom prípade jemne a s citom dopĺňať miesta, kde máme lokálne zosilnenia a viac dosýpať tie miesta, kde bol posyp miestne zoslabený.

môžeme povrch posypať
Po nanesení riedkeho lepidla (alebo prestriekaní disperzným lakom) na podklad môžeme povrch posypať zeleným molitanovým prachom.

Pred posýpaním sme Vraťov modul prestriekali disperziou
Pred posýpaním sme Vraťov modul prestriekali disperziou.

Dano posýpa Vraťov modul.
Dano posýpa Vraťov modul.

Ďalšie sito a ďalší posyp...
Ďalšie sito a ďalší posyp...

Nebojte sa na prvý pohľad hrozného pohľadu.
Nebojte sa na prvý pohľad hrozného pohľadu.

Svahy budúceho potoka
Svahy budúceho potoka sme posypali tmavozeleným posypom
– tu bude vlhko a svieža zeleň.

Napríklad aj na miestach, kde bude ihličnatý les nemôže byť plocha jednoliate hnedá, tá je iba v hustom lese, tam, kde sú stromy od seba ďalej rastie tráva... Ak sme so zasypanou plochou spokojní, povrch prestriekame disperziou. Pozor! Striekať treba čo najjemnejšie kvapky a radšej tak, aby disperzný lak dopadal na krajinu volne, ako dážď, lebo pri prudkom striekaní zblízka sa drobné čiastočky posypov splavia. Radšej postriekať tri krát jemne s medzi prestávkami na preschnutie (zavädnutie) disperzného postreku, ako „zaplavenie“ povrchu.

Povrch začal vysychať a tak bol čas na jemné prestriekanie d
Povrch začal vysychať a tak bol čas na jemné prestriekanie disperziou.

Po prestriekaní si podrobne prezrieme budúcu krajinu a prípadne ešte dosypeme časti, ktoré sme zabudli posypať, alebo kde sa predsa posyp splavil. Samozrejme, že aj tieto plochy treba znovu prestriekať.

Ešte presypanie koryta potoka
Ešte presypanie koryta potoka a plošiny, kde bude v budúcnosti obytný dom so záhradou tehloprachom a s modulom sme boli veľmi spokojní.

Detailný pohľad vľavo...
Detailný pohľad vľavo...

... a vpravo.
... a vpravo.

detail pilinového posypu
A ešte úplný detail z pohľadu chrobáka :-).

záverečný prestrek disperziou
Ešte záverečný prestrek disperziou a môžeme ísť spokojne oddychovať
– dnes bol úspešný deň...

Ak sme s výsledkom našej práce spokojní, teraz je pravdepodobne čas na prerušenie a preschnutie, ale nie je to nutné, ak chceme, môžeme v pohode pokračovať ďalej.

Ďalšie poschodie vegetácie je už huňatejšie a vyššie, ale o nej v budúcej časti...

Ako vždy, aj teraz pridávam niečo ako bonus – lákadlo...

Danov vyšperkovaný modul...
Danov vyšperkovaný modul...

Porast rôznej veľkosti a rôznych druhov...
Porast rôznej veľkosti a rôznych druhov...

Poznáte sa? Nie? Tak sa zoznámte – toto je flokovačka.
Poznáte sa? Nie? Tak sa zoznámte – toto je flokovačka.

Ale viac už naozaj až nabudúce...


Marian Pavúk Paulini

[Akt. známka: 0,33 / Počet hlasov: 6] -      + 

Pridať nový komentár

zdeno 24.07.2007 07:29:45

ahoj, dobre, ja zas ted hodne pouzivam na upravu polystyrenu horkovzdusnou pistol, protoze mi jde strasne na nervy ten hrozny bordel z drasani polystyrenu. dale jsem opustil uplne sadru a pouzivan detske uterky a disperzni barvu. vyhodou je pruznost a chlupatost materialu dalsi vyhoda je mala vaha, sadra je tezka. ahojz

Reagovať

Pridať nový komentár