Railnet

NoHAB

Digitalizácia LOKO | Daniel Martanovič, 19. 08. 2005 (18114 zhliadnutí)

Digitalizácia a výmena žiaroviek za LED v BTTB NoHAB - či NoHUB však je to skoro jedno.

Každý má svoje "srdcové" záležitosti, ja nie som výnimkou. Jedna taká moja je NoHAB od BTTB. Aj keď som parofil, tie dízle majú čo to do seba. A keďže pred 2 rokmi so mprešiel kompletne na DCC a túto loko som piekol na kanály 0 (čo akože umožňuje prevádzku DC motoru na DCC signály - kto to skúsil vie prečo píšem akože).


A keďže je to moja srdcovka, nemohol som to skučanie a zavíjanie už počúvať, rozhodol som o vložení DCC dekodéra. Zároveň, keďže som odporca žiaroviek, som sa rozhodol nahradiť žiarovkové svetlomety za LED s bonusom červených spätných svetiel.


Postup je veľmi jednoduchý a zvládne ho každý kto vie držať letovačku v ruke - farebné drátiky priletovať kam treba podľa schémy priloženej k dekóderu (použil som LENZ LE0521A). Na čo si treba dávať pozor - a nie len u týchto starých modelov - je dobré odizolovanie všetkého kovového v loko. Styk dekódera s kovovým okolím zaručene spôsobí jeho odchod do večných lovíšť.


Výmena starých žiaroviek za vysokosvietivú bielu LED je ľahšia ako som si vedel predstať. Otvor po žiarovke po "odtrhnutí" prívodných plieškov je presný pre LED-ku, ktorú som tam zalepil sekundovým lepidlom. Ďalej som do spodného kraja držiaka vyvŕtal 1 mm dierky pre prívody k červeným spätným LED. Ktoré som opäť prilepil na svoje miesta sekundovým lepidlom. Elektrické zapojenie LED je podľa článku: Ako správne zapojiť LED v lokomotíve .


Nakoniec je veľmi nevyhnutné natrieť čiernou farbou všetko cez čo nemá prechádzať svetlo. Použil som bežnú matnú čiernu farbu na modely.


Digitalizácia tohto modelu mi funguje už viac ako 6 mesiacov a so synom sme odjazdili XX hodín bez žiadnej ujmy na dekodéri. Niekto môže spochybňovať digitalizáciu BTTB motorov, ale aj medzi nimi (motormi) sa najdu kusy, ktoré sú vhodné na túto operáciu. Ak sa motor na DC príliš zahrieva, vydáva nie je ladný zvuk a celkovo sa kymáca - odporúčam výmenu motora napríklad podľa článku o digitalizácii Hektora T435. Pekné jazdenie praje.

Váš

DanoM

[Akt. známka: 0,17 / Počet hlasov: 6] -      + 

Pridať nový komentár

igi 19.08.2005 21:38:40

znova jeden zo zaujímavých príspevkov. nechcem šprtať, ale nedá mi poopraviť, že sa jedná o nohab a nie nohub.

Reagovať

Pridať nový komentár