Railnet

Papierový domček pre začiatočníkov č.1 - Zlieváreň/Továreň

Kluby a krúžky | Marian , 26. 12. 2006 (17502 zhliadnutí)

Táto stavebnica je určená pre začiatočníkov a je ju možné použiť pre nekomerčné účely. Pri zachovaní autora a zdroja je ju možné poskytnúť za výrobné náklady pre deti a mládež na krúžkoch a iných voľno časových aktivitách. Prípadné komerčné využitie treba dohodnúť s autorom. Stavebnica vznikla v občianskom združení pre podporu vedúcich záujmových krúžkov YODA.

Prečo domčeky?

Domčeky sú oproti modelom vozidiel 3-krát až 4-krát väčšie. Na domčeku sa menšia rozmerová nepresnosť spracovania materiálu (zlé odstrihnutie, nalepenie) stratí, no na vozidle by to už kričalo. Preto je pre začínajúcich modelárov lepšie začať so stavbou domčekov.

Prečo papierové?

Papier je zatiaľ najdostupnejší a najľahšie spracovateľný materiál. Pri technológii kopírovania z matrice sa takmer bezpracne dá vyrobiť vystrihovačka. Odpadá pracné rysovanie každého nového kusu. Kopíruje sa na farebné papiere o váhe 160gramov (alebo 120 gramov). U veľkých plôch, kde môže dôjsť k deformácii stien je nutné vystihovačku podlepiť, alebo inak vystužiť (napríklad modelárskymi smrekovými hranolmi).


Zlieváreň (továreň, kotolňa...)

Stavba je vymyslená, okrem zlievárne môže predstavovať akúkoľvek priemyselnú stavbu. Bola navrhnutá pre TT (1:120), ale svojou veľkosťou sa nestratí ani pri H0 (1:87) Pre svoju veľkosť si už možno žiada pri stavbe podlepenie stien (kto zvládne, ten podlepí...), ale pri použití hustejšieho lepidla sa steny nezvlnia a podlepovanie nie je nutné. Konečná úprava lakom nie je nutná, ale ak chceme lak použiť, tak iba vtedy, ak sú steny podlepené. V žiadnom prípade nelakovať lakmi, ktoré rozpúšťajú (rozmazávajú) natlačené čiary (lak treba odskúšať na kúsku odpadu).

Továren zpredu

Stavebnica pozostáva z dvoch listov A4, kde je návod na stavbu a nákres zostavy (tlačíme na obyčajný 80g/m2) a piatich stavebných listov papiera A4 + jeden list z fólie (okná). Jednotlivé listy stavebnice je treba vytlačiť laserovou tlačiarňou (tlač InJet tlačou by sa rozmazávala pri lepení disperzným lepidlom). Tlačíme čiernou farbou na farebný papier 120g/m2, alebo 160g/m2 ( jednotlivé listy sú nazvané podľa farby papiera na ktorý treba tlačiť – napríklad: TOVBIELY1.pdf). Okná sa tlačia na priehľadnú fóliu. Prípadne všetky listy vytlačíme na obyčajný 80g/m2 biely papier a následne na farebný papier a fóliu oxeroxujeme. Celkovo potrebujeme jeden biely papier, dva červené (farba tehál), dva šedé a jednu číru fóliu na okná. Tlačením iba čiernou na farebný papier dosiahneme nízku cenu stavebnice.

Na spracovanie papiera potrebujeme:

nožnice, orezávač, pravítko - najlepšie kovové, podložku na rezanie, na lepenie papiera a dreva používame disperzné lepidlo (duvilax, herkules...) a na lepenie plastových dielov, napríklad okienok používame chemoprén alebo sekundové lepidlo (ale občas stačí aj hustejšie disperzné lepidlo)


továren zboku


© 1996 Marian Pavúk Paulini

 • Vystrihovačka na stiahnutie vo formáte pdf (zozipovaná) továreň.zip

 • [Akt. známka: 0,06 / Počet hlasov: 18] -      + 

  Pridať nový komentár

  tch 16.01.2007 20:32:02

  pila

  podivejte se na stranky www.mo-na-ko.net tam v sekci zeleznice najdete vystihovanku pily. asi nejlepsi hledat v archivu clanku podle autora: tomáš chren

  Reagovať

  Pridať nový komentár