Railnet

Papierový domček pre začiatočníkov č. 2 – Stanička

Kluby a krúžky | Marian , 20. 02. 2007 (23054 zhliadnutí)
Táto stavebnica je určená pre začiatočníkov a je ju možné použiť pre nekomerčné účely. Pri zachovaní autora a zdroja je ju možné poskytnúť za výrobné náklady pre deti a mládež na krúžkoch a iných voľno časových aktivitách. Prípadné komerčné využitie treba dohodnúť s autorom. Stavebnica vznikla v občianskom združení pre podporu vedúcich záujmových krúžkov YODA.

Prečo domčeky?

Domčeky sú oproti modelom vozidiel 3-krát až 4-krát väčšie. Na domčeku sa menšia rozmerová nepresnosť spracovania materiálu (zlé odstrihnutie, nalepenie) stratí, no na vozidle by to už kričalo. Preto je pre začínajúcich modelárov lepšie začať so stavbou domčekov.

Prečo papierové?

Papier je zatiaľ najdostupnejší a najľahšie spracovateľný materiál. Pri technológii kopírovania z matrice sa takmer bezpracne dá vyrobiť vystrihovačka. Odpadá pracné rysovanie každého nového kusu. Kopíruje sa na farebné papiere o váhe 160gramov (alebo 120 gramov). U veľkých plôch, kde môže dôjsť k deformácii stien je nutné vystihovačku podlepiť, alebo inak vystužiť (napríklad modelárskymi smrekovými hranolmi).

Stanička ( zastávka, hradlo, domček pri trati...)

Stavba je vymyslená, okrem staničky môže predstavovať zastávku, hradlo, alebo domček pri trati...

stanička TT a H0
stanička v TT a vpravo rozrobená v H0

Bola navrhnutá pre TT (1:120), ale neskôr ju autor (Marian Ritomský) upravil aj pre H0 (1:87) Pre svoju veľkosť v H0 si už možno žiada pri stavbe podlepenie stien (kto zvládne, ten podlepí...), ale pri použití hustejšieho lepidla sa steny nezvlnia a podlepovanie nie je nutné. Konečná úprava lakom nie je nutná, ale ak chceme lak použiť, tak iba vtedy, ak sú steny podlepené. V žiadnom prípade nelakovať lakmi, ktoré rozpúšťajú (rozmazávajú) natlačené čiary (lak treba odskúšať na kúsku odpadu). Experimentálne bola jedna verzia (v TT) upravená aj na plnofarebnú tlač na biely papier laserovou, alebo atramentovou tlačiarňou ( kvôli lacnej výrobe normálne tlačíme iba čierne čiary na farebný papier).

postavené staničky začiatočníci
staničky postavené začiatočníkmi na krúžku – vzhľad zodpovedá schopnostiam staviteľov v momente stavania

Stavebnica pozostáva z dvoch listov A4, kde je návod na stavbu a nákres zostavy (tlačíme na obyčajný 80g/m2) a troch stavebných listov papiera A4 + jeden list z fólie (okná). Jednotlivé listy stavebnice je treba vytlačiť laserovou tlačiarňou (tlač InJet – atramentovou tlačou by sa rozmazávala pri lepení disperzným lepidlom). Tlačíme čiernou farbou na farebný papier 120g/m2, alebo 160g/m2 ( jednotlivé listy sú nazvané podľa farby papiera na ktorý treba tlačiť – napríklad: Stanička TT BIELY.pdf). Okná sa tlačia na priehľadnú fóliu (v prípade tlače okien sa buď zmierime s čiernymi oknami – rámami, alebo si nájdeme kopírku, ktorá vie natlačiť z čiernej predlohy napríklad bledozelenou). Prípadne všetky listy vytlačíme na obyčajný 80g/m2 biely papier a následne na farebný papier a fóliu oxeroxujeme. Celkovo potrebujeme jeden biely papier, jeden červený (farba tehál), jeden šedý a jednu číru fóliu na okná. Tlačením iba čiernou na farebný papier dosiahneme nízku cenu stavebnice. V prílohách na stiahnutie nájdete stavebnice staničky vo veľkostiach TT a H0 + ako pokus plnofarebnú verziu vo veľkosti TT, ktorú tlačíme farebnou tlačiarňou na biely 120g papier. Návod je rovnaký pre všetky verzie a preto je v osobitnom súbore.

detail domčeka začiatočník
detail dobre postaveného domčeka začiatočníkom

Na spracovanie papiera potrebujeme:

nožnice, orezávač, pravítko - najlepšie kovové, podložku na rezanie, na lepenie papiera a dreva používame disperzné lepidlo (duvilax, herkules...) a na lepenie plastových dielov, napríklad okienok používame chemoprén alebo sekundové lepidlo (ale občas stačí aj hustejšie disperzné lepidlo).

Vystrihovačka na stiahnutie vo formáte pdf (zozipovaná):

 • stanička návod (448 kB) stanička návod.zip
 • stanička TT (507 kB) stanička TT.zip
 • stanička H0 (294 kB) stanička H0.zip
 • stanička TT color (245 kB) stanička TT color.zip

  Pohodovú stavbu a dobrý výsledok vašej práce Vám želá:

  Marian Pavúk Paulini a autor vystrihovačky Marian Ritomský

 • [Akt. známka: 0,07 / Počet hlasov: 15] -      + 

  Pridať nový komentár

  attila 24.10.2010 19:07:14

  dobry den aky je to format papieru a3 alebo aky ?

  Reagovať

  rasty 10.08.2011 10:05:09

  otzjka

  mozte mi poslat na mail tuto stanicku 1:160 - n

  Reagovať

  Pridať nový komentár