Railnet

Stavba diorámy

Kluby a krúžky | Marian , 07. 11. 2006 (27184 zhliadnutí)

Diorámu staviame so začiatočníkmi už pár rokov z viacerých príčin:

 1. Dioráma je zoskupením všetkých dielčích technológií, ktoré v priebehu roka začiatočník robí v jeden celok, ktorý sa doma pekne vyníma a ktorý oceňujú aj rodičia,
 2. Je to príprava na stavbu koľajiska (alebo mudulu),
 3. Začiatočník si pri stavbe začína uvedomovať zasadenie železnice do prostredia.

Námet a rozmery

Stavbu diorámy zväčša začíname tým, že začiatočník dostane list papiera a na ten má nakresliť svoju predstavu o dioráme (pohľad zhora). Tu začína prvé úskalie – väčšina detí kreslí horský masív s tunelom, prípadne ešte aj s jazerom... Okrem toho by každý rád robil diorámu o ploche minimálne 2m2.

Po niekoľko ročných skúsenostiach sme prešli na formát A4. (ale v prípade zaujímavého námetu, ktorý sa nezmestí na A4 samozrejme formát upravíme – teraz sa napríklad robí jedna dioráma rozmerov 30 x 40 cm s motívom trate v záreze s mostom)

 

Má to veľké výhody:

 1. Už pri kreslení predstavy sa jedná o kreslenie v mierke 1:1. (kreslič dostane pri kreslení kus koľajnice, aby mal predstavu čo dokáže napasovať na A4 formát).
 2. Diorámy sú v dielni veľmi skladné.
 3. Na uschovávanie a prepravu domov po dokončení diorámy používame všeobecne dostupné krabice od xeroxovacieho papiera (papiera do tlačiarní).
 4. Na krúžku sa nemíňa zbytočne veľa materiálu na hluché (bezmotívové) veľké diorámy.

Čo sa týka výberu motívu striktne odmietame robiť so začiatočníkmi tunely a diorámy s výhybkami, prípadne viacerými koľajami.

Príklady diorám

Dioráma, veľkosť H0 – 1:87
veľkosť H0 – 1:87

Dioráma, veľkosť H0 – 1:87
veľkosť H0 – 1:87

Dioráma, veľkosť TT – 1:120
veľkosť TT – 1:120

Materiál

penový polystyrén hrúbky 10 a 20 (alebo 30) mm; disperzné lepidlo; špajdle; sadra; stierková hmota, latexová farba, posypy (kamenivo, tráva....); stromčeky, kríky (napríklad islandský mach).... a rôzne doplnky

 

Postup práce

 1. Najprv si nakreslíme na papier návrh motívu v mierke 1:1 (pri kreslení si musíme uvedomiť skutočné rozmery (napríklad, že skutočná cesta pre autá potrebuje cca 3 – 4 m na jeden pruh + 1m z každej strany, železničné teleso tiež nie je iba koľajnica, ale aj štrkové lôžko + z každej strany násyp a vedľa násypu musí byť odvodňovací jarok....)
 2. Potom si vyrežeme z polystyrénu základnú dosku. (použijeme polystyrén hrúbky 20, alebo 30 mm) – Pozor !!! Ak chceme veľmi peknú diorámu, je dobré túto základovú dosku prilepiť na drevenú dosku – polystyrén sa totiž vždy trochu prehne...
 3. Z polystyrénu hr. 10 mm vyrežeme násypy pod železnicu (prípadne cestu ). Pozor! Obe strany násypu musia byť zošikmené.
 4. Násypy nalepíme na základnú dosku (na lepenie použijeme disperzné lepidlo, alebo vypeňovacie polyuretanové lepidlo) – je dobré cez násypy prepichnúť pár špajdiel ako špendlíky do základnej dosky...
 5. Rovnako prilepíme z polystyrénu aj vyvýšené vrstvy v prípade, že chceme na dioráme časť kopca, alebo skalného masívu.
 6. Prirezávanie zošikmenia násypu
  Prirezávanie zošikmenia násypu (oproti prstom –bŕŕ)

  Základná doska
  Základná doska (už s prilepeným násypom)

  Prilepený násyp
  Na základnú dosku prilepený násyp pre železnicu, cestu a vytvorený svah z vrstiev, popri násypoch sú odvodňovacie jarky...
 7. Zarobíme si sadru a štetcom (prípadne prstami) vytmelíme hlavne styky a rohy vrstiev (ak deti nestíhajú rýchlo sadru spracovávať, tak namiešame zmes sadry s disperzným lepidlom a stierkou – táto zmes schne dlhšie...)
 8. Po zaschnutí zatmelených častí natrieme celú diorámu stierkovou hmotou (stačí tenká vrstvička).
 9. Po zaschnutí môžeme tie časti diorámy, kde bude trávny porast natrieť latexovou farbou (pri začiatočníkoch používame zelenú farbu a zasýpame okamžite do mokrej farby zelené piliny).
 10. Natieranie diorámy stierkou
  Natieranie diorámy stierkou... (veľkosť H0 – 1:87)

  Natieranie a posýpanie diorámy
  Natieranie a posýpanie diorámy... (veľkosť TT – 1:120)
 11. Na železničný násyp prilepíme koľajnice a zasypeme kamienkami (Na lepenie použijeme disperzné lepidlo natrené na cca vrstvu 1 mm. Po natretí násypu hneď priložíme koľajnicu a okamžite zasypeme kamenivom. Po zaschnutí lepidla stačí prebytočné kamienky zosypať..., druhou možnosťou je najprv nasypať kamienky a potom zakvapkávať veľmi rozriedeným disperzným lepidlom)
 12. Zasýpanie koľajníc kamienkami
  Zasýpanie koľajníc kamienkami... (veľkosť H0 – 1:87)
 13. Cestu robievame prašnú, asfaltovú, alebo vykladanú mačacími hlavami. Prašná cesta sa robí zarobením zmesi osiatej zeme ( s výhodou používame drvenú sušenú nevypálenú tehlu) s troškou disperzného lepidla a vody rozmiešanej na kašičku. Túto zmes uhladíme na budúcu cestu a po preschnutí otlačíme do cestu kolieskami vyjazdené koľaje... Druhou možnosťou je natretie budúcej cesty lepidlom a posypanie osiatou zemou. Asfaltová cesta sa robí nalepení kupovaných lepiacich pásov vozovky, alebo odliatím sadry a následným namaľovaním.Cestu z mačacích hláv robíme buď z kupovaných prefabrikátov z plastu, prípadne odlievaním sadry do foriem (viac v pripravovanej kapitole Ako vyrábať odliatky)
 14. Aplikácia prašnej cesty
  Aplikácia prašnej cesty, budúceho koryta potoka... (veľkosť TT – 1:120)
 15. Skaly modelujeme buď zo sadry, prípadne môžeme použiť korok, alebo predávané odliatky. V každom prípade však musíme skaly namaľovať, napatinovať (napríklad prachom, alebo suchými kriedami) a potom nechať porásť vegetáciou. (na obrázkoch sú skaly z polystyrénu najprv pokryté sadrou a následne nafarbené a posypané vyosievanými drobnými kamienkami lepenými dispezným lepidlom)
 16. Vymodelované sadrové skaly
  Vymodelované sadrové skaly...

  Skaly po dokončení
  Skaly po dokončení... (posyp tmavé kamienky, patinované kriedou)

  Skaly posypané bielymi kamienkami
  Skaly posypané bielymi kamienkami
 17. Ak sa rozhodneme použiť na dioráme domček, nesmieme zabudnúť na jeho logické osadenie a zabezpečiť aj k nemu prístupovú cestu, alebo aspoň prašný chodník...) Okolo domčeka môžeme vytvoriť záhradu, sad....
 18. Po týchto úpravách osadíme na diorámu stromčeky - pozor na prejazdný profil trate a cesty ( tu si občas deti nedajú pozor a stromy na kopci nerastú zvisle, ale kolmo na daný svah... J)
 19. Nakoniec si dobre pozrieme diorámu a porozmýšľame, čím ju oživíme, aby nevyzerala neprirodzene. Dosadíme napríklad kríčky (islandský mach), okolo domčeka urobíme plot (špendlíky + nastrihaná a namaľovaná moskytiéra), popri trati urobíme poorané pole ( naliata sadra a po preschnutí urobené vlnky špajdlou + po zaschnutí natrené zmesou ako na prašnú cestu), doplnené vyšliapané chodníčky (osiata zem sypaná na disperzné lepidlo) ...
 20. Doplnený plot, záhrada, domček
  Doplnený plot, záhrada, domček... (veľkosť TT – 1:120)

  Jednoduchá dioráma
  Jednoduchá dioráma, ale výborne urobená prašná cesta popraskaná od sucha... (veľkosť H0 – 1:87)

  Kamenná cesta, domček
  Kamenná cesta, domček... (veľkosť TT – 1:120)

  Dve nadväzujúce diorámy
  Dve nadväzujúce diorámy robené počas dvoch rokov (veľkosť N – 1:160)
 21. Pre krásu ešte môžeme boky diorámy prekryť peknou dyhou, samolepiacim papierom, prípadne aspoň natrieť zmesou sadry a stierky a po vyschnutí namaľovať napríklad na hnedo...

Ak sme s diorámou spokojní, je čas na umiestnenie do domácej vitríny, pričom na koľajnice môžeme umiestniť nejaké železničné a na cestu cestné vozidlo. A určite nejaká figúrka asi celkový dojem nepokazí...

PS: Pri vedení začiatočníkov musíme mať na pamäti, že nám nejde o to, aby deti odviedli 100% prácu hodnú špičkového modelára, ale aby sa zoznámili s postupmi, technológiami, materiálmi. Ide o to, aby boli spokojní a nie stresovaní našim tlakom za lepšími výsledkami (avšak to neznamená, že nemáme komentovať kvalitu práce). Vo všeobecnosti platí, že musíme deti veľa chváliť a hlavne si všímať, čo robia a nahlas to komentovať (ale v dobrom a nezhadzovať ich). Výsledok práce býva samozrejme rozdielny, záleží od predstavy dieťaťa a jeho súčasných možností a schopností. V tomto príspevku sú (až na dve diorámy dospelých začiatočníkov) použité fotky diorám začiatočníkov od 8 do 12 rokov. Pri voľbe motívu je dobré ak má vedúci na ukážku nejaké už hotové, alebo aj rozrobené diorámy, deti tým vidia aké sú technologické možnosti... Postupy spomínané v tomto príspevku budú postupne vychádzať ako voľné pokračovanie.

[Akt. známka: 0,12 / Počet hlasov: 52] -      + 

Pridať nový komentár

fero 07.11.2006 12:45:16

je to pekné. robíme s patrikom niečo podobné. priprav na budúci rok zopár diorám, urobíme malú súťaž pre deti. skúsim do toho zatiahnuť aj starostov nech pripravia nejaké ceny. fero

Reagovať

jon 07.11.2006 13:05:46

pan pauliny, len tak dalej. vase clanky sa dobre citaju... drzim palce.

Reagovať

Pridať nový komentár