Railnet

Výroba ihličnatých stromčekov.

Kluby a krúžky | Marian , 12. 12. 2006 (21635 zhliadnutí)

Touto technológiou vítame nových nádejných modelárov. Dá sa povedať, že ak nový modelár zvládne túto prácu, tak má dostatok trpezlivosti na ďalšie modelárčenie. Prácu zvládajú takmer už škôlkari, ktorí vedia strihať nožničkami...

Pre začínajúcich modelárov tu platí :"Za málo peňazí veľa muziky." No aj keď je táto technológia veľmi stará vyrobené ihličnaté stromy vyzerajú pri troche trpezlivosti celkom dobre.

Materiál:

Papier cca 120 - 160g/m2 (výkres, rys...), špajdle, tmavozelený posyp - zelené piliny (návod na výrobu sa pripravuje), disperzné lepidlo (Duvilax BD-20, Herkules..), latexová farba - tmavozelená, vodové alebo temperové farby - hnedá, na vzduchu tvrdnúca hlinka, modurit...

Nástroje:

Ceruzka, nožnice, nožík, hrubšia ihla (šidlo) alebo špendlík do korkových tabulí, štetec cca č. 8.

Pracovný postup:

Podľa mierky v ktorej robíme (HO - 1:87, TT - 1:120, N - 1:200, ...) si vypočítame rozmery stromčekov. Smreky dosahujú výšku cca 30 m a šírku koruny 12 m, avšak okolo trate by nemali dosahovať tieto maximálne hodnoty (zväčša nám budú stačiť stromy polovičnej veľkosti). Podľa týchto vypočítaných rozmerov si nakreslíme na papier hviezdičky s priemermi, ktoré zodpovedajú nami vypočítaným stromom. Čím nepravidelnejšie a rôznorodejšie budú tieto hviezdičky, tým budú výsledné stromy krajšie.


vystrihovanie hviezdičiek

Vystrihovanie hviezdičiek


V strede každej hviezdice treba prepichnúť dierku na navlečenie na kmeň. Niekomu sa lepšie robia dierky pred strihaním, niekomu po vystrihnutí... Na prepichnutie je najlepší špendlík, ktorý sa používa na pripichnutie papierov na korkové tabule (dobre sa prepichuje na podložke z tvrdeného penového polystyrénu - napríklad styroduru).


Prepichovanie hviezdíc
Prepichovanie hviezdičiek

Ak chceme dosiahnuť lepšie výsledky, môžeme cípy hviezdic v strede okolo pozdĺžnej osi prehnúť smerom dole, vznikne tak dojem ovisnutých konárov.


os cípu

Os cípu


Po prepichnutí a vystrihnutí (prípadne po prehnutí) hviezdičky navlečieme postupne podľa veľkosti na špajdle. Oba konce špajdiel musia byť zašpicatené - jeden koniec ako špic stromu a druhý, aby sa nám hotový strom lepšie "sadil". Hviezdičky navliekame tak, aby sa stromy nahol zužovali, ako skutočné. Ak chceme dosiahnuť lepšie výsledky, môžeme namiesto rovných špajdiel použiť tenké konáriky stromov, stromčeky tak získajú štruktúru kôry a "krivosť", ktorú inak nedosiahneme.

Po navlečení hviezdice fixujeme lepidlom, stačí kvapka lepidla na styk kmeňa a hviezdice.


Lepenie hviezdičiek na kmeň

Lepenie hviezdičiek na kmeň


Detail stromčekového polotovaru

Detail stromčekového polotovaru - na prvom stromčeku sú prehnuté hviezdice okolo pozdĺžnej osi


Budúce stromčeky ktoré už dostali výsledný tvar necháme vyschnúť (najlepšie schnú napichané do penového polystyrénu). Pripravíme si posypy a zelenú latexovú farbu hustoty smotany na šľahanie.


Materiál a priestor posýpania

Pracovisko posýpačov


Po presušení lepidla stromčeky chytíme za spodnú časť kmeňa a od vrcholca po najnižšiu hviezdicu namočíme do latexovej farby. Po odkvapkaní farby stromčeky posypeme tmavozeleným posypom a necháme vyschnúť.


Posýpanie stromčekov

Posýpanie stromčekov


Pozor na zababranie sa od latexovej farby - kým je latexová farba vlhká, dá sa z nohavíc, alebo trička vodou vyprať, ale po zaschnutí sa nedá ničím odstrániť ! (na ochranu odevu používame monterkové blúzy, ktoré si modelári obliekajú gombíkmi dozadu – na chrbát)


Detail rozrobených stromčekov

Detail rozrobených stromčekov


Keď farba vyschne, čaká nás posledná pracovná operácia - namaľovanie kmeňa hnedou farbou. Kmene maľujte iba asi do polovice výšky stromčekov, hornú časť kmeňa nechajte zelenú. Ak sa na kmeň nalepil zelený posyp, vôbec to nevadí, neoškrabujte ho, vytvára štruktúru kôry, stačí ho natrieť hnedou farbou.


Hotové stromčeky na dioráme

Stromčeky osadené do diorámy


Ak chceme byť dokonalí, môžeme vytvarovať spodok stromu (rozširujúci sa kmeň a korene) z modelárskej hlinky, moduritu, alebo podobného materiálu...


Marian "Pavúk" Paulini

Pre tých, ktorím sa nechce kresliť hviezdice
(vytlačiť na cca 120 g papier - napríklad rys):

 • Hviezdičky na výrobu ihličnatých stromov.pdf (16 kB)
 • [Akt. známka: 0,10 / Počet hlasov: 20] -      + 

  Pridať nový komentár

  kkk 08.07.2008 19:44:44

  humus

  tytostromčeky toje hnus

  Reagovať

  slavo 12.07.2009 12:32:18

  tie stromceky su velmi zaujimave mozno keby sa tie hviezdice este pred nasunutim na spajdlu ponastrihovali aby to tvorilo dojem malich konarov

  Reagovať

  fgsfg 03.03.2012 21:05:05

  Je to celkom dobre
  odskusal som to a je to celkom fajn
  este vyskusam to s tym zastrihovanim

  Reagovať

  fdvs 04.03.2012 19:03:35

  to s tym zastrihovanim je nic moc

  Reagovať

  Pridať nový komentár