Railnet

Výroba posypu z molitanu

Kluby a krúžky | Marian , 20. 03. 2007 (18465 zhliadnutí)
Molitanové posypy sú dnes zohnatelné takmer v každom modelárskom obchode, ale ak máte chuť na výrobu špecifického posypu, alebo ak potrebujete (hlavne pre deti) veľa dobrého posypu a relatívne lacno, prečo neskúsiť výrobu svojpomocne.

Pozor : Táto technológia nie je vhodná pre deti !!!

Materiál:

Nefarbený molitan, farby na látku v ktorých netreba tkaniny variť (Dúha, La Nave...), voda, soľ, alebo ocot (podľa pokynov v návode na použitie farby)

Nastroje:

gumené rukavice, mixér, sitká s rôzne veľkými okami , väčšia nádoba na miešanie, miešadlo (stará varecha, palica...), nádoby na sušenie

Pracovný postup:

Farbenie:

Zohrejeme si vodu cca 60 stupňov teplú. Vodu nalejeme do nádoby, v ktorej budeme farbiť (namáčať) molitan. Do vody nasypeme farbu (ak je zlého odtieňa, zmiešame podľa potreby viac odtieňov – zelenú, žltú...) Do tekutiny pridáme ako stabilizátor soľ, alebo ocot (podľa pokynov na vrecúšku farby). Zmes rozmiešame. Do tekutiny vkladáme kusy molitanu a stlačením docielime úplné nasiaknutie tekutiny. Po nasiaknutí rukou (v rukavici) vytlačíme mierne farbu z molitanu (čím viac farby vytlačíme, tým bude výsledný odtieň bledší a tým skôr sa molitan vyschne). Kusy farebného molitanu necháme (najlepšie na novinách) vyschnúť.

Drvenie:

Suché kusy molitanu natrháme na cca 4 x 4 x 4 cm kúsky a vložíme do mixéru (tak 3 – 4 ks). Mixér prikryjeme vekom !!! Molitan mixujeme najvyššími otáčkami dovtedy, kým sa kúsky nerozdrvia tak, že drobné kúsky poletujú volne okolo nožov a nič sa nedrví. Zastavíme mixér, nahrubo mletý molitan vysypeme do nádoby (krabice) a do mixéra dáme ďalšie veľké kúsky. Proces niekoľkokrát zopakujeme. Ak máme všetok molitan pomletý nahrubo, začneme mixovať najemno. Zoberieme staré noviny a z nich vyrobíme papierovú guľu. Odstránime z mixéra veko a do nádoby natlačíme nahrubo mletý molitan. Navrch vložíme papierovú guľu – musí byť dostatočne veľká, aby tesnila a sama od seba nepadala nižšie. Papierovou guľou zatlačíme drobné rozdrvené kúsky molitanu tak, aby dokonale vyplnili priestor okolo rotujúcich nožov a pri mixovaní nemohli voľne poletovať. (toto pritlačenie je nutné, ak chcete dosiahnuť rozdrvenie na malé takmer prachové molitanové kúsky). Pozor: papierová guľa (a ani prsty) sa nesmú priblížiť k rotujúcim nožom mixéru !!! Potom pustíme mixér a mixujeme. Po chvíli mixér vypneme a drvený molitan preosejeme na rôznych sitkách. Tým dostaneme podľa potreby rôzne hrubé frakcie. Najhrubšiu frakciu, ktorú nepotrebujeme nasypeme znovu do mixéra a po doplnení natrhaných kúskov proces opakujeme. Molitan a mixér sa pri mixovaní dosť zohrieva...


Materiál a náradie
Materiál a náradie – mixér, molitan, vedierko, farby na látku, gumené rukavice

Farby LANAVE
Farby LANAVE

Zarobená farba vo vedre
Zarobená farba vo vedre

Molitan ponoríme do farby
Molitan ponoríme do farby, vytlačíme vzduch, aby farba vnikla do vnútra a potom z molitanu vytlačíme prebytočnú farbu – natrhnutím molitanu môžeme zistiť, či nieje vo vnútri nezafarbený, ak áno, proces zopakujeme - pri tejto práci je treba dávať pozor na odstrekujúcu farbu, prípadné zababranie sa farbou je nevratné - od istého času mám pôvodne sivé nohavice prefarbené na zeleno :-) ...

Sušenie nafarbeného molitanu
Sušenie nafarbeného molitanu

prikryjeme papierovou guľou a spustíme mixér.
Po vysušení molitan natrháme na kúsky cca 4x4x4 cm, vložíme do mixéra a prikryté vekom mixujeme na najvyššie obrátky, po rozsekaní na drobné kúsky (kúsky volne poletujú) vysypeme obsah do krabice a mixujeme ďalšiu várku. Keď už máme všetko nahrubo pomixované začneme mixovať najemno. Do mixéra natlačíme nahrubo mixovaný molitan, prikryjeme papierovou guľou a spustíme mixér.

zvrchu pritlačiť papierovou guľou materiál
Po chvíli počujeme odľahčený zvuk motora a okolo nožov poletuje jemný posekaný mix. Vtedy je čas zvrchu pritlačiť papierovou guľou materiál. Motor sa znovu zaťaží a mixujeme , kým sa motor neodľahčí. Takto posúvame materiál, kým nám priestor medzi nožmi a papierovou guľou dovoľuje. Ak sme už na doraz, vypneme mixér a molitanový prach vysypeme do sitka.

Preosejeme prach
Preosejeme prach a veľké kúsky, ktoré sitkom neprešli nasypeme do mixéra. Po doplnení ďalším nahrubo mixovaným molitanom proces opakujeme.

Sitkovať posyp môžu aj deti.
Sitkovať posyp môžu aj deti (Samko 6 rokov a Tomáš 10 rokov)

Hotový posyp  (dva rôzne odtiene)
Hotový posyp (dva rôzne odtiene)

Pohodu, dobrý posyp a celé prsty Vám praje:

Marian Pavúk Paulini

[Akt. známka: 0,50 / Počet hlasov: 12] -      + 

Pridať nový komentár

berco 23.03.2007 21:24:43

velmi uzitocny clanok

zacinam sa po rokoch vdaka mojim (este stale velmi malym) synom vracat k vlacikom. uz som si spravil niekolko ihlicnatych stromov vdaka vasim navodom na posyp z pilin a papierove stromceky. trochu som si ich prepracoval a vysledok ma velmi prijemne prekvapil. velmi ma potesil clanok o vyrobe kostier listnatych stromov a planujem sa tomu venovat v blizkej dobe. ale na clanok o molitanovom posipe som vyslovene cakal... aj som nieco skusal, ale neslo mi to. myslim, ze vdaka vasmu clanku sa zase pohnem dalej a spravim sebe aj detom velku radost... uz len kde zohnat stary mixer, aby sa moja manzelka nehnevala, ze kazim drahy novy z kuchyne :-) velmi vam fandim a tesim sa na dalsie dobre clanky. keby som bol dieta, urcite sa prihlasim do vasho klubu :-)

Reagovať

voloda 02.08.2008 20:27:32

huraaaa.... konecne som nasiel ten spravny posyp. dakujem velmi velmi... teda ak sa mi podari vyrobit posyp rovnakej kvality ako je na poslednych obrazkoch tak mam vystarane a nemusim kupovat drahy travnaty koberec v obchode. este raz dik...

Reagovať

voloda 02.08.2008 20:32:00

re:

este jedna vec... ake lepidlo je najlepsie pouzit na prilepenie molitanoveho psypu na podlozku? aby drzal co najpevnejsie. a da sa potom takyto povrch pripadne vysavat? :)

Reagovať

Pridať nový komentár