Railnet

Stavba skladiska z dreva – fotonávod

Modelovanie | Marian , 15. 01. 2008 (18134 zhliadnutí)
skladMalé drevené skladiská sa hodia takmer na každú stanicu a ich plastikové stavebnice vyrába aj dosť výrobcov. Čo však, ak zatúžime po budove, ktorá má byť presnou kópiou tej „našej“ alebo ak sa rozhodneme, že náš model má byť naozaj z dreva?

Po obstaraní výkresu danej budovy (alebo priamo jej odmeraním a pofotením) sa môžeme pustiť do práce. Väčšina takýchto budov bola postavená z drevených hranolov a obitá doskami. Škáry medzi doskami bývali prekryté cca 2 cm lištami.
Na znázornenie takéhoto spôsobu stavby nám poslúži celkom dobre tzv. niťová technológia (viac v článku: Stavby z dreva v modeloch) Ak sa Vám práca s niťami nepozdáva, môžete skúsiť niečo iné...

skladisko
Skladisko postavené z balzy, lišty sú znázornené niťami.

Na jednej z modelárských búrz mi padli do oka profilované drevené modelárske dosky. Sú vyrobené z lipového dreva a ich profil presne zodpovedá drevenej olištovanej stene. Dosky na Slovensku dodáva Artol a v ČR Litomyský
.
skladisko
Profil dosky

skladisko
Drevená profilovaná doska

Po preštudovaní a ohmataní tovaru nebolo čo riešiť. K tomu ešte pár „hranolov“ 1 x 1mm od toho istého dodávateľa (Drevené hranoly) a už si len vybrať predlohu na modelovanie. Vzhľadom na fakt, že som išiel s týmto materiálom pracovať prvý raz, ako predlohu som si vybral pomerne malú nedávno uverejnenú budovu skladiska v Plaveckom Podhradí (Skladisko z dreva na lokálnej trati - dokumentácia).

Rozhodol som sa, že sa pokúsim vymodelovať aj vnútorné priestory tak, ako sú v skutočnosti. Najprv som si prepočítal rozmery do „mojej“ mierky TT. Ak sa Vám nechce prepočítavať, upravený plánik je tu...
skladisko

Potom som si pripravil materiál a náradie.

skladisko
Ceruzka, pravítko, sekundové lepidlo, jemný šmirgeľ, žiletková pílka, profilová doska, hranoly, dyha...

Začíname:

skladisko
Aby som nemusel vyrezávať lupienkovou pílkou okná a dvere, som stenu rozrezal najprv dvoma rezmi pozdĺžne a potom priečne. Na rezy použijeme žiletkovú pílku.

skladisko
Rozrezaná stena po zlepení. Z vnútornej strany prilepíme hranoly (v skutočnosti sa stavia budova naopak, ale to nevadí...).

skladisko
Vzhľadom na fakt, že som si nenakúpil drevené hranoly (lišty) 1 x 0,5mm, musel som si ich vyrobiť...

skladisko
Tenké lišty som potreboval na výrobu okien.

skladisko
Rovnakou technológiou som vyrobil aj štítovú stenu. Keďže som si nekúpil profilovanú dosku s drážkami na podlahu (na burze človeka všetko nenapadne), vyrobil som si ju z kúska balzy, do ktorej som drážky narezal žiletkovou pílkou.

skladisko
Skladisko nahrubo zlepené. Aby sa mi náhodou pri ďalšej stavbe nezbortilo, pridal som výstužné hranoly, ako na skutočnej stavbe.

skladisko
Skladisko je zvnútra do výšky okien obložené doskami a tak som to musel vyrobiť aj ja. Na tento účel poslúžila dyha, ktorú som (aby sa mi s ňou lepšie pracovalo) podlepil disperzným lepidlom kancelárskym papierom (po prilepení papiera je potrebné do vyschnutia dyhu zaťažiť, aby sa nezvlnila). Dole je odstrihnutý pás, ktorý bude obkladom stien zvnútra.

skladisko
Vnútorný obklad stien je dokončený, šípka ukazuje horný okraj obkladu.

skladisko
Po ukončení obkladu som sa rozhodol sklad nafarbiť. Keďže je budova celá z dreva a je lepená bodovo sekundovým lepidlom, mohol som použiť olejové farby ako moridlo. Rozrobil som si najprv okrovú a natrel som vnútro a následne zmesou okru, hnedej a čiernej som natrel vonkajšie steny (keďže som zistil, že nemám doma ako fermež, tak ani terpentín, ako riedidlo poslúžila kvapka olivového oleja...)

skladisko
Detail náteru, ako nemá vyzerať. Pri morení olejovými farbami nesmieme naraz na drevo dávať veľa moridla, ale radšej polosuchým štetcom s tvrdými štetinami predmet moriť aj 5 x po sebe.

skladisko
Po preschnutí náteru som si vymeral vzdialenosť krokiev a narezal pílkou drážky.

skladisko
Potom som olamovacím rezačom drevo vyrezal a otvory začistil ihlovým pilníkom.

skladisko
Prilepené krokvy. Po zaschnutí som zarovnal konce na rovnaký rozmer a krokvy namoril.

Strecha

Na strechu môžeme použiť plastovú profilovanú dosku, nami vyrobený odliatok (napríklad technológiou z článku:Tvarované murivo), alebo...

skladisko
Keďže aj moja manželka patrila k tým mnohým ženám, ktoré za socializmu šila pre seba a deti oblečenie, takže medzi vecami, ktoré sa už u nás nepoužívajú sú krajčírske zubaté nožnice (Sovietska kvalita za 12 rublov...). K tomu zoberieme cca 120 – 160g papier a fičíme...

skladisko
Najprv si vystrihneme ozubené pásiky.

skladisko
Pásiky lepíme k sebe tak, aby každý ďalší rad bol o jeden zub posunutý. A tak nám pomáličky rastie strecha z eternitových „šablón“. V tégliku je naliate sekundové lepidlo.

skladisko
Potom už iba krytinu nalepíme na dyhu podlepenú kancelárskym papierom a polovica strechy je hotová.

skladisko
Detail strechy zospodu.

Rovnakým spôsobom vyrobíme aj druhú polovicu strechy. Kým nám strecha odpočíva, môžeme zaskliť okná čírou fóliou a vyrobiť dvere.

skladisko
Dvere som vyrobil z kúska mahagónovej 0,6 mm preglejky, ktorá mi ostala z čias modelovania lodí. Aby dvere lepšie vyzerali, rozhodol som sa ich vyrezať podľa čiar v dreve (nemusím robiť drážky ako na naozajstných latovaných dverách).

skladisko
Po prilepení dverí stačilo vyrobiť z papiera ešte hrebenáče a na čelá striech prilepiť štítové laty (znovu mi chýbal profil 1 x 0,5 mm, ale tento krát som si pomohol radšej naštiepaním líšt z bambusovej špajdle).

skladisko
Pohľad na skladisko z druhej strany. Strecha má základný náter šedou farbou, ešte sa bude patinovať.

skladisko
Pohľad na štítovú stenu. Vľavo hore je detail puknutého okna, horné pravé okno je akože rozbité. Vpravo dole som skúšal znázorniť prehnité dosky steny.

skladisko
Ešte jeden pohľad na strechu.

Zo stavbou a výsledným vzhľadom som spokojný. Teraz už určite nemám problém vyrobiť takto aj veľkú drevenú budovu. Avšak jednu vec som ešte prijateľne nevyriešil a tá na skladisku chýba – odkvapy.
Samozrejme, že by nebol problém na budovu dolepiť predávané plastikové, ale myslím, že sa mi tam nehodia. Ďalšia možnosť je výroba z papiera. No najradšej by som tam videl odkvapy z nejakej kovovej fólie, ale takúto technológiu si ešte musím v mierke TT nacvičiť.

Ak máte skúsenosti s výrobou odkvapov, napíšte, rád sa poučím...

Marian Pavúk Paulini

Súvisiace články:

Stavby z dreva v modeloch
Tvarované murivo
Skladisko z dreva na lokálnej trati - dokumentácia
Drevená latrína so šopou na lokálnej trati - dokumentácia

[Akt. známka: 0,44 / Počet hlasov: 16] -      + 

Pridať nový komentár

martinp 18.01.2008 20:09:24

okapy

zkus udělat okapy z vlnitého plechu co prodáva artol s roztečí vln 1,5 , rozměrově to přesně odpovídá a tvarovat se to dá nádherně

Reagovať

myšpulín 18.01.2008 06:57:25

marian_r: a to je co za materiál a o jaké tloušťce? určitě bych to rád vyzkoušel a pak si případně nechal udělat pořádnou raznici.

Reagovať

igor 15.01.2008 17:16:43

pekná práca, vyzerá to dobre. možno je to blbosť ,ale napadla ma na tie žlaby odfrézovaná mosadzná trubka 1 mm.a na zvislé celá.

Reagovať

sco_27 15.01.2008 19:46:52

???

super navod, len by som sa chcel spytat, kde zohnat tu ziletkuovu pillku, kde ste ju kupili lebo v sr ju nemozem nikde naist :(

Reagovať

pavuk 15.01.2008 22:53:58

trubka a pílka

igor, o frézovanej rúrke som uvažoval, ale čo ma odrádza je pracnosť a hrúbka steny rúrky. skôr uvažujem na nejakom lisovacom prípravku, do ktorého by sa dal tenký plech, vylisoval by sa žľab a okraje by sa odrezali, ale to je iba teória. na zvod samozrejme tú rurku... žiletková pilka je bežne zohnatelná v modelárskych predajniach, poznajú ju hlavne plastikári. v ba ju majú určite v auparku u saba a aj oproti dvom levom. ako príslušenstvo sa dajú kúpiť aj vložky medzi pílové listy (vtedy sa montujú dva, alebo tri) a potom je možné píliť presne vzdialené drážky a podobné veci... pílka je super nástroj, bežne s ňou režem plasty, drevo, ale aj medené a hliníkové zliatiny, pri troche šikovnosti je možné s ňou rezať aj napríklad oddelovacie špáry (medzery) v koľajniciach, ak potrebujeme izolované úseky.

Reagovať

myšpulín 16.01.2008 07:20:22

okapy v h0

můj pokus o okapy z papíru. ocelový drát o průměru 1,6 mm, tvrdý karton 1 mm, kancelářský papír, disperzní lepidlo, mikrotenový sáček, nůž. na karton nalepit dálší vrstvu ze dvou polovin vzdálených od sebe 2 mm. tím na něm vznikne drážka (opora raznice) 2 x 1 mm. z papíru nařezat pásky asi 2 cm široké, potřít lepidlem, z každé strany překrýt kouskem mikrotenu, položit na drážku v opoře, drát vtlačit shora do drážky, kráje ohnout podle kartonu (možno na ně přidat pásky papíru) a celek zatížit. nechat cca týden tvrdnout. pak jednu stranu seříznout s malým okrajem (výztužný lem přední strany žlabu). výsledek: žlab byl zatížen jen knihami, tak se uprostřed málo vtlačil do drážky a vypadá jakoby otevřený. chtělo by to kolovou oporu s vyfrézovanou drážkou a nějaký tenounký plech. sice mě napadl alobal, nedokážu si však představit jeho konečnou úpravu barvou. sorry za román.

Reagovať

marian_r 17.01.2008 13:22:27

mám tlačiarenskú fóliu, môžem ti venovať.

Reagovať

Pridať nový komentár