Railnet

Odliatky a formy 1.

Modelovanie | Marian , 23. 01. 2007 (72607 zhliadnutí)

Odliatky a formy je nový seriál pre tých, ktorí ešte nenadobudli odvahu vyskúšať túto technológiu. Postupne budeme uvádzať postupy ako a z čoho robiť formy, ako a čo do nich odlievať. Určite to budú pre mnohých postupy už známe. Tých, ktorí tieto postupy už poznajú a pri svojej práci zistili aj lepšie prosím, aby sa ozvali, prípadne napísali ďalšie diely tohto seriálu – určite ho uverejníme a budeme im všetci vďační.

Odlievať možno rôzne materiály počnúc sádrou a jej ekvivalentami, cez plasty až po kovy. Na odlievanie potrebujeme formu. Forma musí pokiaľ možno čo najdokonalejšie zachovať tvar a reliéf vzoru a musí odolať hmote, ktorá sa do nej odlieva. Dôležitou vlastnosťou formy (a jej konštrukcie) je možnosť vytiahnuť odliaty predmet bez poškodenia z formy von. Formy sa robia viackrát použiteľné a jednorázové. Ako materiál pre výrobu foriem je možné využiť napríklad: kaučuky, lukopreny – silikonové kaučuky, silikonové tmely, polyuretan, sádra, piesok... , dokonca aj plastelína.

Plošná forma z Lukoprenu N

Asi najznámejšími materiálmi na výrobu foriem medzi modelármi sú silikónové kaučuky. Vyskytujú sa v mnohých modifikáciách ako zalievacie hmoty pre elektrotechniku, hmota pre odtlačky u dentistov, alebo hmota pre výrobu foriem. Silikónové kaučuky môžu byť jednozložkové (zväčša v tubách malé balenie), alebo dvojzložkové. Dlhoročnou stálicou medzi dvojzložkovými je materiál s obchodným názvom Lukopren N. Vyrába sa v štyroch modifikáciách, ktoré sa líšia farbou a hlavne vlastnosťami (viskozita, hustota...) Ja používam krémový Lukopren N 1522 (je pre mňa najdostupnejší, mávajú ho v predajni Farby – Laky a v umeleckých potrebách). Dodáva sa v papierovej krabici, ktorá ukrýva silikónovú pastu v tégliku 1kg + 30g katalizátora vo fľaštičke. Cena sa pohybuje okolo cca 500 Sk. POZOR! Pri kupovaní si treba pozrieť dátum výroby lebo expiračná doba do spotreby je u katalizátora 6 a u silikonovej pasty 12 mesiacov!

Nevýhody tohto materiálu (a dvojzložkových Lukoprénov) sú:

1. príliš veľké balenie pre naše potreby

2. podmienka spotreby pasty do 12 a katalizátora do 6 mesiacov odo dňa výroby

3. citlivosť na miešací pomer oboch komponentov

4. malá odolnosť materiálu pri odlievaní epoxidov

Výhody:

1. ľahká dostupnosť materiálu

2. veľké skúsenosti množstva ľudí okolo (poradia ako na to)

3. pri troške šikovnosti za cca 2 hodiny hotová forma

Ako na to a čo k tomu potrebujeme:

Zaformovať môžeme takmer všetko (drevo, kovy, plasty, keramika, vosk, papier, hlina, kameň) a to dokonca bez potreby separácie (separácia je nanesenie tenkej vrstvy hmoty s ktorou sa materiál z ktorého vyrábame formu neviaže – s výhodou sa používajú napríklad rozpustené vosky a parafíny, na separáciu sú nevhodné oleje, alebo vazelíny) aj u porézneho materiálu ako je sádra postačuje jej namočenie do vody. Avšak ak požadujeme vysoký lesk konečného výrobku, separácia sa odporúča.

Pri výrobe formy na odlievanie plochých materiálov nám postačuje umiestniť predlohu, ktorú potrebujeme zaformovať na hladkú podložku (s obľubou používam sklenenú kuchynskú dosku) a okolo tohto predmetu urobiť „ohradu“ pre naliatie Lukoprenu (používam drevený rámik, alebo poskladám ohradu z Lega, či Dupla – najmladší syn pravidelne požičiava...). Potom si zarobím Lukopren. Miešací pomer určujem za pomoci váhy, na ktorej si odvážim silikónovú pastu, do ktorej pridám zodpovedajúci pomer katalizátora – 2% (nové balenia Lukoprenu obsahujú odmernú pipetu). Miešací pomer je veľmi dôležitý, ak dáte málo katalizátora, hmota nestuhne a potom Vás bude čakať ťažká práca čistenia predlohy od lepkavej nezatuhnutej hmoty (zažil som a neželám to nikomu...). Rovnaký zážitok Vás bude čakať aj po zarobení Lukoprenu po záruke (ak máte pochybnosti, zarobte si trošku na odskúšanie, ak zatuhne, tak je dobrý a môžete si zarobiť naostro). Tá 12 a 6 mesačná záruka nie je až tak kritická, ak nie je Lukopren skladovaný v extrémnych podmienkach (aj tento postup bol nafotený v máji 2006 Lukoprenom vyrobeným v apríli 2001, ale ten bol skladovaný v originálnom balení v izbe). Mimochodom katalizátor, ktorý je na prejdenie expirácie citlivejší sa dá kúpiť aj samostatne. Avšak po uplynutí expiračnej doby určite odporúčam urobiť skúšku stuhnutia - ak netuhne, občas stačí pridať viac katalizátora, alebo dokúpiť nový katalizátor. Ak do hmoty pridáte príliš mnoho katalizátora, hmota tuhne veľmi rýchlo, nestihnete ju poriadne aplikovať a hmota po zatuhnutí dlho zapácha. Silikónovú pastu s katalizátorom je potrebné poriadne premiešať, avšak pri miešaní sa musíme snažiť nevniesť do hmoty bublinky - rýchle, či mechanické miešanie je nevhodné. Po zarobení hmoty zalievam predlohu tak, aby nad ňou bola dostatočná vrstva Lukoprenu. Pri plošných doskách typu strecha stačí cca 2 - 3mm, ale členitejšie predmety potrebujú aj 5 -8mm. (formy pre členitejšie predmety sa robia dvoj, alebo viacdielne) Steny formy by však nemali mať viac ako 10mm. Mechanickú odolnosť formy môžeme zvýšiť vložením sieťových tkanín (napríklad gáza). Pamätajte na to, že spodok formy je pri výrobe vrchom. Na odstránenie prípadných bublín v Lukopréne je vhodné mierne potriasť (poklepať) formou, kým je materiál tekutý. Doba spracovania zarobenej zmesi je asi 30 minút v závislosti od množstva pridaného katalizátora. Po cca 1 - 2 hodinách môžeme z už zatuhnutej formy vybrať predlohu a forma je pripravená na odlievanie.

Dve poznámky na záver:

1. Ak odlievame často do Lukoprenovej formy a formu poškodíme, alebo ak nejakú formu zle vyrobíme, môžeme starú formu čiastočne recyklovať. Starú formu pomelieme na mlynčeku na mäso a drvinu použijeme ako plnivo nového Lukoprenu. Najprv oblejeme dokonale predlohu tak, aby na nej bola cca 3mm vrstva Lukoprenu, potom posypeme naliaty Lukopren pomletou drvinou a dolejeme znovu Lukoprenom. Takto môžeme Lukopren ušetriť.

2. Ak je materiálom, ktorý lejeme do Lukoprenovej formy epoxid, treba formu pred jeho agresívnosťou chrániť, inak nám forma vydrží rádovo 20 krát. Forma sa ochraňuje streknutím farby ako medzivrstva medzi formou a odliatkom (farba ostane prilepená na odliatku) – viac v článku o odlievaní.


kopyto
predloha na zaformovanie (portál tunela zo sádry – sádra bola navlhčená vodou)

ohrada kopyta
ohradenie priestoru, kam budeme liať Lukopren

kopyto v ohrade
sádrový portál v ohrade – reliéf smerom hore

lukopren
1 kg balenie Lukoprenu N 1522 obsahuje silikonovú pastu 1kg (v bielom tégliku) + 30g katalizátoru vo fľaštičke (pozor katalizátor je podľa zákona 157/1998 nebezpečná chemikália)

miešanie
dávkovanie – katalizátora sa pridávajú 2% (dávkujeme napríklad injekčnou striekačkou, alebo v krabici priloženou pipetou)

naliatie
Hmota naliata do priestoru – všimnite si bubliny, ktoré vyliezajú na povrch, ich vyliezanie podporujem natriasaním formy, alebo zdvihnutím podkladovej dosky cca 5mm nad povrch a pustením na stôl

vybratie formy
po vytvrdnutí odstránime ohradu (vľavo dole pred rohom je ukážka nekvalitnej práce – nedoliatok – chýba materiál, pravdepodobná príčina je asi rýchle naliatie materiálu a vznik vzduchovej bubliny)

forma zpredu
druhá strana po odlepení z podložky (pozor na roztrhnutie formy pri oddeľovaní od podložky) – Lukopren natiekol pod predlohu, prebytočný treba orezať najlepšie olamovacím rezačom

po orezaní
po orezaní

hotovo
hotovo – vľavo prototyp - predloha, vpravo hotová forma z Lukoprenu

Marian Pavúk Paulini

Súvisiace články:
Odliatky a formy II.
[Akt. známka: 0,11 / Počet hlasov: 28] -      + 

Pridať nový komentár

myšpulín 14.02.2007 11:19:51

jak čistit

máte nějaké zkušenosti s tím, čím umýt nevytvrzený lukoprén?

Reagovať

pavuk 17.02.2007 00:01:30

re: jak čistit

ja som ho najprv nahrubo vyutieral starými handrami a potom teplou vodou, saponátom a kefkou, ale išlo to veľmi ťažko.

Reagovať

myšpulín 20.02.2007 08:54:35

re: re: jak čistit

díky za odpověď, ale zajímalo by mě nějaké neutralizační řešení, aby to přestalo lepit a lépe se to zhrudkovatělo. naštěstí jsem to zatím potřeboval aplikovat pouze na nástroje při přípravě lukoprénu.

Reagovať

pavuk 20.02.2007 09:23:38

re: re: re: jak čistit

to by si musel použiť katalizátor, lenže aj keby si ho aplikoval, tak ho nedostaneš dovnútra, ale iba na povrch a spodok by bol stále lepkavý (to je ako keď zle rozmiešať lukoprén a v rohoch nádoby ti ostane nezatvrdnutý) jediný spôsob je asi odskúšanie, či smes funguje a potom iba dúfať, že sa podarilo pri miešaní naostro dať zložky v správnom pomere

Reagovať

pitos 27.03.2009 07:18:06

forma

ako mam urobit formu pre sošku tak aby bola v strede dutá? vie mi niekto poradi? alebo poskitnut daky navod ,dakujem

Reagovať

vlasta 26.06.2011 07:21:55

vážený pán marian,prepáčte že vás hned v úvode zaťažujem svojou bezútešnou situáciou.mám 55 rokov,v marci som prišla o zamestnanie a v apríli som sa rozviedla.som takmer na dne.už dávnejšie som túžila zhotovovať z odliatkov nejaké pekné kvetináče alebo malé záhradné fontánky.mojim problémom bolo vždy zohnať či zhotoviť odliatky,nie som totiž technický typ.veľmi by som v tomto smere potrebovala pomoc. prosím vás o túto pomoc,ak je to aspoň trochu možné.v takom prípade by som bola ochotná k vám aj pricestovať.ja bývam nedaleko brezna.ak by ste bol taký dobrý a chcel mi pomôcť,dám vám svoje č.mobilu 0908846824 mám aspoň nejakú nádej? dakujem vlasta

Reagovať

angvisola 19.11.2011 15:06:55

lkoprenova forma a do nej epoxid

Dobry den
rada by som sa opytala ci je mozne odlievat z lukoprenovej formy epoxid. Je dost agresivny bojim sa ci je nerozlepta :(
Dakujem za odpoved!
(kamarat mi odporucil ze mam odlievat radsej zo silikonu ale nenasla som v bratsilave ziadnu predajnu kde by predavali silikon inac ako vo forme vytlacacej tuby:(

Reagovať

michal 25.12.2011 09:55:36

VYROBA FORIEM

CHCEM ZAFORMOVAT DOST ČLENITY ODLIATOK FORMU CHCEM VYROBIT Z LUKOPREN N1522 TAM POSTAČUJE TENKA VRSTVA OBAL FORMZ BY SOM CHCEL VZPLNIT PUR PENOV .AKZ SEPARATOR BI SOM MAL POUŽIT MEDZI LUKOPREN A PUR PENU ABY SA PUR PENA NEPRILEPILA K FORME ? DAKUJEM ZA RADU

Reagovať

cipo 04.02.2012 23:17:16

stupne

kolko stupnou to vidrzi?

Reagovať

Mirka 16.04.2013 21:40:06


chcem sa opytat či je možné , keby som si chcela pomocou Lukoprenu s atestom na potraviny odliat hmotu /chcem si odlievat formy/ . Viem si požičať silikonové formy, vyrobit z marcipanu tie krasne motívy. Či je možné si marcipanove motivy odlievat. Či to vydrží a nerozpusti sa. Videla som postup pri odlievaní preto sa pytam. Dakujem pekne za odpoved.
Mirka

Reagovať

peterm 17.04.2013 09:50:47

Re:

Možné to určite je. Lukoprén sa pri tuhnutí nijako nezahrieva, a ani ostatné silikónové hmoty. Takže marcipán by to mal vyrdžať. Vhodnejšie je ale motív pripraviť z niektorej z modelovacích hmôt a to nasledne zaformovať.

Reagovať

Mato 01.06.2014 06:34:21

oprava formy

Ahojte,
cim je prosimmozne formu opravit? konkretne ked sa pri odormovani natrhla a je mozne nejako zaplnit vzduchove bublinky z tvaroveho povrchu?
Dakujem

Reagovať

jojo 15.12.2015 22:15:40

sustruzenie

Dobry den aka tvrda a pevna je ta hmota da sa sustruzit na beznom sustruhu nehrozi roztrhnutie material pri vysokych otackack ?

Reagovať

Boco 22.12.2015 10:21:02

Re: sustruzenie

Jojo,

no neviem si to vôbec predstaviť Lukopren sústružiť. Je to príliš mäkké a pružné.

Reagovať

Pridať nový komentár