Railnet

Popolná jama s vodným žeriavom

Modelovanie | Fero Kocian, 18. 03. 2007 (10058 zhliadnutí)

Stavebnica z domácej dielne

V rámci stavby modelu trate Žilina – Rajec z modulov , bude nutné vymodelovať aj veľa zariadení a stavieb, ktoré boli a ešte sú súčasťou tejto trate. Jedná sa o pekný počet a preto ma napadla myšlienka archivovať ich. Keďže mám už určité skúsenosti so zaformovaním a následným odlievaním rozhodol som sa použiť tento spôsob. Začal by som popolnou jamou v stanici Rajec, ktorá už v súčasnosti neexistuje.

V prvej fáze bolo nutné vyrobiť jednotlivé časti zariadenia, potom ich zaformovať a následne odliať. Po týchto úkonoch bola stavebnica na svete. Konkrétne sa táto stavebnica skladá z:

 1. dno jamy so schodami
 2. boky jamy
 3. vrchná časť jamy s pražcami pre uchytenie koľají a základom vodného žeriavu
 4. rošty
 5. stĺp vodného žeriavu
 6. lievik vodného žeriavu
 7. ovládacie koleso ventilu
 8. držiak ovládacej tyče ventilu
 9. koľajové prúty
 10. pražce
 11. kúsok drôtu (cca 0,35mm)

V druhej fáze už postupujeme, ako pri bežných stavebniciach. V prvom rade je nutné jednotlivé časti očistiť od otrepov prípadne zabrúsiť niektoré hrany a vyvŕtať otvory na určených miestach.

Ďalej nasledovalo:

 • nanesenie farby na časť dna, boky a vrchnú časť jamy v odtieni betónu (miesto pod budúcimi koľajami som natrel tmavo hnedou, ako verzia jamy s použitím dreva ako podkladu)
 • nanesenie tmavosivej farby na rošty
 • výroba bezpečnostného náteru na stĺpe vodného žeriavu (stačilo urobiť iba časť v čiernej farbe, pretože som využil možnosť odliatku v žltej farbe)
 • zlepenie časti lievika so stĺpom
 • osadenie vodného žeriavu aj s ostatným príslušenstvom na vrchnú časť jamy
 • nanesenie tmavo sivej farby na zvyšné časti vodného žeriavu
 • zlepenie časti dna s bokmi (predtým som ešte urobil patinu zašpineného betónu)
 • kontrola osadenia dna s vrchnou časťou (prípadné dobrúsenie dotýkajúcich sa častí, tak aby jednotlivé časti do seba zapadli)
 • vsadenie roštov do drážok vo vrchnej časti jamy a prilepenie dna (rošty sa nelepia, zostávajú pohyblivé)
 • osadenie koľajových prútov nasunutím, podobne ako u flexi pražcov (keďže odlievacia hmota nieje pružná každú koľaj som prilepil sekundovým lepidlom v troch bodoch)
 • nasadenie na každom konci jamy po dvoch pražcoch (v mieste dotyku časti jamy a pražca som ich navzájom prilepil)
 • patina všetkých častí stavebnice (kovové časti hrdzou a pod.)

Všetky časti stavebnice som sa snažil vyrobiť čo najjednoduchšie, aby čas pre jej kompletizáciu bol čo najkratší. Výhodou bude teraz možnosť výroby tejto popolnej jamy v ďalších kópiách, kde prvá bude hneď určená pre remízu (s úpravami), ktorá bude archivovaná obdobným spôsobom.

[Akt. známka: 0,15 / Počet hlasov: 13] -      + 

Pridať nový komentár

laslo 20.03.2007 13:47:04

velice šikovné dielo

konečne ďalší modelár, čo vie načo má hlavu a v nej rozum. ktomu ešte šikovné ruky a čas. ak človek podume vie zmáknuť aj veci ktoré netreba draho nakupovať. práve o tom je modelárstvo. ja tiež radšej modelujem vlastné veci ako kupované jeden príklad. http://modulari.grecnar.sk/?section=ar ticles&page=article&id=89 laco

Reagovať

martin ostruszka 21.03.2007 17:15:09

ahoj fero, podle me je to velmi pekne...

Reagovať

pavuk 18.03.2007 22:20:42

budeme mať záujem

fero, je to super a asi budeme mať o odliatky záujem, robo ide robiť modul depa. včera som večer do neho spájkoval zauhlovací výťah od hekttor. depo plánujeme urobiť univerzálne s normovaným čelom, aby sa dalo použiť k ľubovolnej stanici.

Reagovať

jan batiz 19.03.2007 10:21:38

alternativne modely

nechcem vam liest do kapusty som z inej velkosti, no napadlo ma ze som videl pre tt este aj ine moznosti. zalezi ako to vychadza s cenou a vlastnou namahou. niekedy mi to pripomina stare casy ked vychodny bratia vymyslali co uz bolo vymyslene. ale vsetka cest kazdej modelarskej snahe a sikovnym rukam. niekomu viac sadne odliatok inemu lept. pekne dielko. odkaz na jamu http://www.zeleznicni.wz.cz/view.php?islocla nku=2004080502 a na vodny zeriav http://www.miniatur.cz/html/produkty.htm

Reagovať

ján batiz 19.03.2007 10:26:53

re: alternativne modely

opraveny odkaz http://www.zeleznicni.wz.cz/view.php? cisloclanku=2004080502

Reagovať

fero 19.03.2007 13:58:08

re: re: alternativne modely

v pohode, nie som obchodník v modelárskym materiálom .o tých výrobkoch viem, poznám ich. ja beriem modelárstvo trošku inak. mám potešenie, keď si čo najviac toho môžem urobiť sám.a touto cestou by som chcel viesť aj deti. tento článok mal byť pochopený, ako informácia o činnosti klubu a krúžku, ako napr. riešime toto zariadenie. ďalej táto stavebnica bola vyrobená s myšlienkou použiť ju v krúžku pre deti a učiť ich zručnosti aj pri práci s plastom. nezisťoval som ceny výrobkov, na ktoré dávate odkaz, ale určite to bude pre nás výhodnejšie riešiť takto a máme to stále po ruke. jedine čo som pozeral na stavebnice od auhagenu a len jama sa pohybovala okolo 240,-sk (typ db). neuvažoval som o predaji našej stavebnice, čo ale nevylučujem. ak ju bude niekto chcieť, skôr sa budem prikláňať k dodávke ako zhotovenú. fero kocian

Reagovať

19.03.2007 14:06:01

pekny model

cau fero! pekne si to spravil, uz aby som bol naspat na slovensku! mam pre teba dalsi namet na odlievanie.... patrik

Reagovať

Pridať nový komentár