Railnet

Neodymové magnety na module

Moduly | Peter Harmady, 16. 04. 2012 (20220 zhliadnutí)

Na moduloch potrebujeme pripevniť občas niečo len dočasne, napríklad ak to na module zavadzia pri preprave a skladovaní. Okrem obvyklého priskrutkovania, prichytenia modelárskou svorkou alebo zapichnutia vysokého objektu do krajiny som na niektoré takéto záležitosti použil magnety. Neodymové magnety sú pri malej veľkosti dostatočne silné. Zoženiete ich v rozličných veľkostiach i tvaroch aj u nás, ale na ebay poväčšinou z Číny alebo Honkongu obvykle za lepšie peniaze a nulovým poštovným. Ja som ich využil na moduloch troma spôsobmi.

Vysoké objekty

Čím vyššie objekty máme na krajine, tým s väčším odstupom musí byť pripevnený protiľahlý modul pri skladovaní. Tým prevážame či skladujeme zbytočne veľa vzduchu. Pokiaľ takých objektov na krajine nie je priveľa, je preto vhodnejšie ich urobiť odnímateľnými. Potom takéto objekty na krajinu buď len voľne položíme, zapichneme špendlíkom (strom) či konektorom (lampa) alebo použijeme magnet. Voľne položené štíhle vysoké objekty nemajú dobrú stabilitu. VN stožiare na mojich dvoch moduloch som teda vybavil magnetmi o hrúbke 3mm a priemere 12mm. Štvorce v krajine som už mal kvôli preprave modulov vyrezané dávnejšie, stožiare v ňom ako-tak trením síce držali, ale pri minimálnej manipulácii s modulmi bolo treba dávať pozor, aby stožiar nespadol. Na jednom module je umiestnenie blízko okraja a teda ľahko mohol padnúť až na zem. 12mm vrtákom som do terénu vyrezal dieru, vďaka mäkkému polystyrénu by na to však stačilo aj orezávatko. No a zaskrutkoval som šróbik (použil som čierny ostrý sadrokartónový) do vhodnej výšky či skôr hĺbky. Dodatočne sa výška/hĺbka týmto systémom dá jednoducho doladiť, aby bol stožiar zapustený v teréne podľa želania.

Na upevnený šróbik som umiestnil postupne kruhový magnet, na magnet lepidlo a na lepidlo VN stožiar. Nechal som to niekoľko desiatok sekúnd zaschnúť a potom som stožiar už s prilepeným magnetom dal preč. Touto metódou nemáme problém s polohovaním magnetu voči šróbiku, čo oceníme v prípade komplikovanejších objektov - v mojom prípade som mohol magnet rovno nalepiť na stožiar do stredu.

Ešte som zatrel biele okraje diery farbou trocha podobajúcou sa okoliu, nech náhodou biele okraje z podkladového polystyrénu a kuchynskej utierky nepresvitajú.

Na ďalšom obrázku demonštrujem, že použitý magnet má silu udržať stožiar aj pri 90° naklonení modulu, navyše je zámerne uložený nesprávne šikmo, aby vzdialenosť medzi šróbikom a magnetom bola až 2-3mm.

Neodporúčam lepiť druhý magnet aj do terénu, pretože vzájomná sila dvoch takto veľkých magnetov (priemer 12mm) je príliš veľká a chcelo by to silnejšie lepidlo, obyčajný polystyrén by mohlo aj vytrhnúť. Navyše šróbiková metóda umožňuje ľahkú zmenu výšky, čo sa môže v prípadoch podobných VN stožiarom zísť.

Staničné označenia

Na staniciach a zastávkach na stretnutí je dobré mať pripevnený názov stanice, aby sa fírovia na modulisku pohodlne orientovali. Rieši sa to obvykle skrutkovaním alebo modelárskou svorkou.

   

Magnet sa mi zdá vhodnejší – je rýchlejší na montáž a nie je potrebný žiaden ďalší nástroj. Do bočnice modulu som vyrezal otvor pre plech (na obrázku kus dlhý asi 7cm, ale postačuje aj 3-4cm protikus nábytkových magnetov). Zapustil som ho, aby netrčal a následne zatrel.

Do latky s nápisom zastávky som vyvŕtal dve diery s priemerom podľa magnetu a magnety prilepil chemoprénom. Na obrázku je detail s magnetom. Tento magnet je dokonca trocha viac zapustený, než som pôvodne plánoval, ale latku to na module drží dostatočne. Pevnostne by možno stačil aj jeden magnet, ale neudržal by latku vzpriamenú pri prípadnej manipulácii s modulom, preto je vhodnejšie použiť magnety dva.

Rozmazaný obrázok takto uchytenej latky na Kameňolome.

Odnímateľné plexisklové bočnice

Na module, kde trať prechádza veľkým mostom ponad viackoľajnú stanicu, som na stanicu chcel umiestniť vagóny a lokomotívy, ktoré je potrebné ochrániť pred potenciálnym pádom na zem.

Mali by tomu zabrániť plexisklové bočnice hrúbky 2mm s celkovou výškou asi 3cm (nad terénom len asi 1cm), ktoré sú priehľadné, ale zároveň nepustia vagón mimo modulu. Plexisklo na tomto mieste sa však pri transporte a skladovaní modulu ľahko poškriabe, preto ich potrebujem urobiť odnímateľné. Použil som na to malé magnety s priemerom 3mm a hrúbkou 2mm. Každú bočnicu som kvôli pomerne malej sile vybavil troma magnetmi (na okrajoch a v strede) a magnety som na rozdiel od predchádzajúcich dvoch postupov umiestnil nielen do plexiskla, ale aj do modulov, lebo som sa obával, že pevnosť spojenia takto malého magnetu len voči plechu dostatočne veľká nebude. Upevnenie magnetov opäť podobné ako v predošlom prípade, teda vyvŕtaná diera a v nej chemoprénom zalepený magnet.

Chemoprén môže zanechať na plexiskle stopy v´daka rozpúšťadlu, ale dodatočne som ešte spodnú časť plexiskla s magnetmi zatrel šedou farbou použitou na bočnicu a priesvitná je teda už len časť nad terénom.

Kvalitu magnetu vyjadruje označenie Nxx, kde xx je číslo v rozsahu zhruba 30 až 50. Čím je toto číslo vyššie, tým je magnet silnejší pri rovnakom rozmere. N50 je zhruba o 30% silnejší než N30. Bežná kvalita je na úrovni N35. Užitočnejší je však parameter o prídržnej sile [Newton] či hmotnosti [kg] – na staničné označenia som použil hodnoty asi 15-20N/1.5-2kg, pre plexisklové bočnice to bolo už len asi 1,5N/0,15kg. Prídržná sila závisí okrem kvality materiálu na objeme a tvare magnetu.

Neodymové magnety majú naozaj veľkú silu. Kváder o rozmere 3x3x2cm pri kvalite N40 udrží asi 40kilogramov. Čokoľvek väčšie než asi centimeter štvorcový pri hrúbke 3mm používajte opatrne. Je tu nielen riziko pricvaknutia prstov, ale pri prudkom náraze sa môžu magnety rozštiepiť a vymrštiť ostré úlomky – od seba sa odpudzujú. Preto ani zlomený magnet už nedáte dohromady (mám odskúšané).

 

[Akt. známka: 1,20 / Počet hlasov: 5] -      + 

Pridať nový komentár

jki 17.04.2012 12:37:29

magnety

a kde ich kupuješ? daj sa niekde v kamennom obchode?

Reagovať

jezko 17.04.2012 13:35:21

zdroj na Slovensku

Harmi vdaka za dokaz praktickeho vyuzitia pre modelarov. Este info spolahlivom zdroji na Slovensku prosim.

Google nasiel a ja som pozeral tychto:

http://www.magnety.sk/magneticke-materialy/neodymy/

http://www.magsy.cz/sk/page/11816.magnety-neodymove-ndfeb/

Reagovať

harmi 18.04.2012 13:02:46

Videl som na webe aj slovenskych predajcov, preto som to spomenul, ale ja som ich kupoval len cez ebay. Cas ma netlacil a cena napriklad voci www.magnety.sk bola lepsia (10 kusov kruhovych 12x3mm na ebay 200720163466 su za 4,93EUR s nulovou dopravou, zatial co na http://www.magnety.sk/neodym-disk-anizotrop/ je podobna polozka oznacena 35.070 za 0,73EUR za kus bez dane a dopravy). Aj ked neviem porovnat objektivne ich kvalitu, obe udavaju N35 a teda pockal som na balicek s dalekeho vychodu, asi 2 tyzdne to sem islo. A uz davnejsie som objednal mixzostavu rozlicnych velkosti a tvarov, tam boli aj v clanku spomenute male valceky s priemerom 3mm, zopar guliciek ~5mm, niekolko velkosti kociek az po celkom dost silne obdlzniky ~4x0.5cm.

Fajnsmekri si za niekolko desiatok eur mozu na ebay objednat aj vacsie kusy (napr. 8x8x2cm) s pridrznou silou stovky kilogramov - len by ma zaujimalo, ako to balia, lebo ak sa toto prilepi kurierovi v dodavke na plechovu stenu, tak bude isto rad. Ale na to by uz mal byt zbrojny preukaz.

Reagovať

dano 19.04.2012 09:17:55

Neznicim si pritom hodinky alebo mobil?

Harmi,

Tato tema ma velmi zaujala a tiez som planoval pouzit tuto metodu na rozne ucely. Ale, ...

... ked su tie magnety take super. Neznicim si pri prenasani na steretnutie hodinky alebo mobil? Alebo nieco ine v kufriku? Ale az taky paranoik nemusim byt?

Dakujem

DanoM

Reagovať

harmi 19.04.2012 12:55:25

Re: Neznicim si pritom hodinky alebo mobil?

Nemusis. Magnety popisane v clanku su stale pomerne male. Asi by som sice hodinky alebo nejaku jemnu mechaniku z magnetickeho kovu tesne vedla radsej nedaval, ale ak ich das od seba na 5 a viac cm, tak by to malo byt uz v pohode. Ak prepravujes volnych magnetov viac, je dobre ich pospajat, aby sa nahodou same v natriasajucej sa krabicke nespojili, lebo mozu medzi sebou nieco ine pricvaknut. Mobilom by to vadit nemalo vobec, robia sa aj magneticke drziaky akoze handsfree do aut. Donesiem ti perspektivne 4-centimetrovy kvadrik, co mam najsilnejsi, mozes otestovat. Ty dones hodinky ;-)

Reagovať

honzajbanzaj 19.04.2012 15:55:03

levny zdroj neodymu

Omlouvam se, jsem z ceska, neumim mluvit, jen posluchat slovensky

Neodymove magnety se daji sehnat temer zadara,
jsou ve starych hard discich, v jednom 2 nebo 4.
V novych sou urco taky, ale to se nevyplati:-D
jinak jsou ty z hard disku velke tak 2*1*0,3 cm

Reagovať

harmi 19.04.2012 20:40:36

Re: levny zdroj neodymu

Honza, ano, to mas pravdu, len tvary tych magnetov su obvykle dost blbe, ale na zapustenie do modulu na drzanie budov alebo oznacenia stanice samozrejme pouzitelne su. Potom na budove alebo palici by bol plech.

Reagovať

honzajbanzaj 20.04.2012 13:49:52

neodymy

ano, tvary jsou nic moc, je to jakokdyby pruhnuty obdelnik

Reagovať

Saša 24.04.2012 16:03:51

zdroj neodymů

Ahoj,

magnety prodává prodejnička řemeslnických potřeb v Prase na Florenci.
Mám někomu dovézt do Rokyttnice?

Reagovať

Ján Batiz 06.05.2012 00:05:00

Iné využitie

Dovolím si poslať odkaz na fotoreportaž s využitím magnetov pri manipulácii s nákladmi
http://janbatiz.rajce.idnes.cz/Vyroba_nakladaca_MMVN-10/

Reagovať

Buksa 13.05.2012 18:35:46

Neodymové magnety

Neodymové magnety jsou opravdu hodně silné. Pěkný příklad, jak jsou silné najdete tady:

http://www.magneti cportal.cz/magneticke-materialy/jak-silne-jsou-permanentni-neodymove-magnety

Jinak se dají koupit ve spoustě internetových obchodech. Stačí, trochu pohledat na googlu:)

Reagovať

Tom 17.08.2017 21:43:15

Niekoľko rád...

Ahoj Peter, ďakujem za prehľadný a užitočný článok. Škoda, že som si ho prečítal až teraz a musel som sa učiť z vlastných chýb. Pár rád odo mňa:

1. Neodymy sú oveľa silnejšie, ako si myslíte, ak ste zvyknutí iba na obyčajné magnety. Fakt oveľa. Ak ste ešte neodymy nedržali v ruke, skúste si hodiť pred kúpou rozmery do tejto kalkulačky:

http://silnemagnety.sk/kalkulacka/

Spravíte si tak aspoň približne predstavu o sile magnetu.

2. Nelepte taviacou pištoľou. Keď sa magnet zohreje na vysokú teplotu, prestane fungovať. Môj takto úplne stratil silu. A čo je ešte čudnejšie, už nie je priťahovaný ani k iným magnetom (ako napríklad železo).

3. Nekupujte neodymové magnety hrubé 1 milimeter. Veľmi ľahko sa lámu aj pri menších nárazoch. Magnety hrubé 2 milimetre (a viac) sú lepšie.

4. Na Aliexpresse magnety neodporúčam kupovať. Boli síce o trochu lacnejšie, ale veľmi ľahko sa lámali a hneď sa doškriabali a začali sa odlamovať boky ešte predtým, ako som ich nalepil na model. Časť z nich už dokonca bola dolámaná, keď som otvoril balík. Možno som natrafil na zlého predajcu a možno eBay je lepší.

Každopádne na Slovensku sa dajú kvalitné magnety zohnať celkom lacno, len treba trochu viac pohľadať. Máte to kvalitnejšie a tiež rýchlejšie. magnety.sk a MAGSY sú predražení, ale ostatné eshopy sú v pohode. Najlacnejší je silnemagnety.sk, najväčší výber má asi Unimagnet.

5. Keď sa vám magnet doláme, vyhoďte ho celý a nepoužívajte polovicu magnetu. Keď sa poruší povrch kovu, magnet začne postupne strácať silu (vraj nejako vnútro reaguje so vzduchom a magnet postupne prestane fungovať).

To je všetko čo viem, snáď to niekomu pomôže.

Reagovať

Pridať nový komentár