Railnet

Papierový domček pre mierne pokročilých č. 1 - stanička na lokálnej trati podľa „normálií“ MÁV

Kluby a krúžky | Marian , 24. 04. 2007 (20323 zhliadnutí)
Po vymyslených stavebniciach pre začiatočníkov Vám prinášame papierovú stavebnicu reálnej staničnej budovy, ktorú nájdete na mnohých miestach na Slovensku, alebo v Maďarsku.

Táto stavebnica vznikla v tandeme dvoch modelárov (Marian Paulini & Braňo Vrábel). Keďže sme nemali k dispozícii výkresy, museli sme najprv vhodnú budovu najprv nafotiť, pomerať a naškicovať (Marian Paulini) a následne po prieskume staničku rozkresliť (Braňo Vrábel ). Vhodnou staničkou sa stal Pernek na trati Zohor – Plavecký Mikuláš. Táto budova je dlhodobo nepoužívaná a schátraná, ale má pôvodné tvaroslovie, aké bolo používané na tejto trati.

Pernek - schátraná stanička
Pernek - schátraná stanička, ale má zachované lemy okien, dverí a rohov

Skutočnosť a model:

Na trati Zohor – Plavecký Mikuláš boli postavené všetky stavby, ako aj na niektorých iných tratiach na Slovensku podľa „normálií“ MÁV. Podobné budovy je možné vidieť aj inde napríklad na trati Šala – Neded, Trenčín – Chynorany..., ale rovnako aj na tratiach v Maďarsku. Dôvodom, prečo sa stavali budovy podľa jedného projektu bola snaha usporiť financie. Aj keď boli stavané podľa tých istých výkresov, môžu sa mierne líšiť. Niekde sú na čelnej stene dvoje dverí, niekde iba jedny, na bočných stenách môžu byť okná a dvere, ale aj nemusia. A niekde nájdete stavby úplne rovnaké, avšak zrkadlovo obrátené. Rovnako aj tvaroslovie (rohy, olemovania okien a dverí) sa môže mierne líšiť. My sme spracovali rozmery a rozloženie dverí a okien podľa staničky Pernek, avšak tvaroslovie je nezjednodušené (má kvádrovanie pod strechou ) ako napríklad stanička Vlčany. Okrem takejto malej staničky je možné vidieť aj väčšie vývojové varianty tejto stavby, napríklad Žirany – bočná prístavba, Neded – druhé poschodie... Okrem toho boli v rovnakom vzhľade (slohu?) postavené strážne domky, hradlá, stavadlá...

Lozorno – obnovená staničná budova
Lozorno – obnovená staničná budova, ale už bez lemov okien

Trenčianske Jastrabie – obnovená staničná budova
Trenčianske Jastrabie – obnovená staničná budova s novým oknom a so zjednodušenými lemami dverí a okien

Vlčany - schátralé, ale pôvodné... (foto: Peter Meszároš)

Väčšie – rozšírené varianty stanice podľa normálií MÁV


Žihárec (foto: Peter Meszároš)

Neded (foto: Peter Meszároš)

papierový model TT – pohľad spredu
papierový model TT – pohľad spredu

papierový model TT pohľad zozadu
papierový model TT pohľad zozadu (pod strechou pokus vzhľadu opadanej omietky)

prototyp staničky v H0
prototyp staničky v H0

H0 vyžaduje podlepenie
H0 vyžaduje podlepenie (vystuženie) stien

výroba staničiek na krúžku modelárov
výroba staničiek na krúžku modelárov

Tomášova stanička...
Tomášova stanička...

nedeľné ráno nás privítalo slnkom a zmenou času
Stanička na module

Stavebnica:

Tak, ako pri predchádzajúcich papierových stavebniciach nájdete v prílohe jednotlivé listy vo formáte pdf nazvané TTmalaMAV + na čo sa majú tlačiť (napríklad: TTmalaMAVčervený.pdf ). Ak sa Vám žiada iná kombinácia farieb, nie je problém tlače na iné odtiene. Jednotlivé listy tlačíme na farebný papier 160g, alebo 120g laserovou tlačiarňou (kopírkou). Návod stačí tlačiť na obyčajný biely 80g papier. Tlačou čiernych liniek na farebný papier získame lacnú stavebnicu napríklad pre deti na krúžku. Ako vždy, tak aj teraz pripomínam, že stavebnica je určená pre osobné potreby, prípadne pre kluby/krúžky mládeže a pre prípadné komerčné využitie je treba povolenie autorov.

Peknú staničku a pohodu pri stavbe Vám prajú autori stavebnice.

Marian Pavúk Paulini & Braňo Vrábel

Stavebnica na stiahnutie vo formáte pdf (zozipovaná):

 • Stanička TT malá MAV (600 kB)

 • [Akt. známka: 0,40 / Počet hlasov: 5] -      + 

  Pridať nový komentár

  25.04.2007 22:46:22

  zdravim brana a mariana, pekna stavba, snad se taky nekdy dostanu k uprave vlastni tvorby pro verejne uziti. zde mala ukazka "zkusebniho vzorku": http://vlaky.net/show.asp?lang=1&am p;file=/upload/online/diskusia/133270-1.jpg

  Reagovať

  25.04.2007 22:53:46

  bohuzel system bez meho pricineni vklada do adresy mezery. pokud si tedy chcete otevrit spravny odkaz, zkopirujte si posledni adresu a vymazte z ni mezery. pak ji pouzijte v adresnim radku prohlizece. omlouvam se.

  Reagovať

  ján batiz 29.04.2007 14:23:57

  oravske stanice

  nemate niekto udaje kde vsade sa podobna architektura uplatnovala ? zaujimala by ma hlavne sever slovenska oblast oravskej lokalky. na stanicke podbiel je vidiet typicke lemy okien, kvadrovanie stitov a rohov. podorys je vsak trochu iny. asi podla potreby. dnesne stanice na tejto trati uz maju novy modernejsi vzhlad 90 rokov alebo z nich este dycha "rekonstrukcia" typickych brizolitovych socialistickych architektov, kde boli zrusene vsetky ozdobne prvky fasady, samozrejme mimo tych ktore boli v tej dobe postavene uplne nove. dakujem autorom za peknu stavebnicu. pravdepodobne ju po upravach podorysu vyuzijem k stavbe st.or.podzamok. bude to vsak 1:160.

  Reagovať

  matej 09.02.2012 12:43:06

  velmi pekna stavba. ja ale staviam H0, preto by som vas chcel poprosiť či by ste sem nedali podklady aj v mierke H0. bol by som velmi vdačny

  Reagovať

  Pridať nový komentár