Railnet

Stavebnice vozňov pre začiatočníkov

Stavba vozidiel | Marian , 25. 03. 2008 (16712 zhliadnutí)
vozneUrčitý čas sme s deťmi na krúžku vyrábali vozne so stavebníc. Zväčša sme na tento účel používali stavebnice od LPH vo veľkosti TT a najlepšie sa deťom darilo so stavbou vozňov Ce. Nedávno som si kúpil rezinové stavebnice nákladných vozňov od DK Model s cieľom vyskúšať, či sú vhodné pre mierne pokročilých modelárov.

Nakúpil som tri druhy vozňov. Dva uhliaky a jeden chladiarenský. Chladiarenský vozeň je v ponuke výrobcu dlhoročnou stálicou a rezinové uhliaky pribudli minulý rok ako lacný ekvivalent leptaným.

vozne
Stavebnica chladiarenského vozňa obsahuje z rezinu skriňu vozňa, brzdársku búdku, podvozok, nárazníky, ďalej lept so schodíkmi, zábradliami a „obtisk“ s popismi. Súčasťou stavebnice je aj krabička do ktorej sa hotový vozeň po poskladaní pohodlne zmestí (zabudol som ju pri fotení súčiastok priložiť).

vozne
Stavebnica uhliaka bez brzdárskej búdky. Je cítiť, že stavebnica je novšia. Napríklad podvozok nie je upravovaný zo sériového a obsahuje všetko, čo potrebujeme, čiže aj dvojkolia a dokonca kulisu krátkeho spriahadla. Čo je pre začiatočníkov zaujímavé je fakt, že stavebnica obsahuje návod na stavbu s peknými nákresmi.

vozne
Stavebnica uhliaka s brzdárskou búdkou je takmer identická, ako predchádzajúci model, avšak je predĺžený rám a je pridaná búdka brzdára a lept so schodíkmi a zábradlím.

Na stavbu vozňov nepotrebujete žiadne zvláštne vybavenie, stačia nám jemný pilníček (ihlový, alebo v prípade núdze manikúrový, alebo si môžete pomôcť nalepením jemného šmirgľa na tenkú lištu – smrekový nosník) , malé kliešte, alebo pevnú pinzetu na ohýbanie leptov, sekundové lepidlo. Ako príslušenstvo odporúčam vrchnáčik z nejakej fľaše (napríklad od jogurtového mlieka, detskej výživy a podobne), do ktorého si vytlačíme trošku lepidla. Lepidlo potom nanášame zastrúhanou zápalkou, alebo špaidlou. Vyleptané dielce môžeme oddelovať z "aršíku" ostrým rezačom na tvrdej podložke, ale pre deti je aj bezpečnejší spôsob - obyčajné nožnice na papier... Na zostavenie kulisy krátkeho spriahadla budete potrebovať spájkovačku.

Stavba vozňov je veľmi jednoduchá. Stačí pilníčkom začistiť odliatky od zbytkov pretečenej hmoty a jemne zdrsniť stykové časti, ktoré budeme lepiť. Potom jemne potrieme lepidlom časť, ktorú ideme lepiť (čím menej lepidla, tým lepšie) a časti pritlačíme k sebe. Keďže lepíme „prstolepom“ – sekundovým lepidlom, je potrebné dávať pozor na pretečené lepidlo, aby sme sa neprilepili (aj z tohto dôvodu je lepšie nanášať lepidlo drievkom – zápalkou, ako priamo z tuby). U detí je treba stále zdôrazňovať, aby si neutierali ruky od lepidla o seba a hlavne aby sa nepribližovali rukami k tvári. Vozeň sa dá zložiť behom pol hodiny, ale ako vždy, aj tu platí známe dvakrát meraj a raz strihaj. Totiž zle prilepené časti sa opravujú veľmi obtiažne... Kto chce mať vozeň (uhliak) krajší, môže pred zlepením napríklad rytím ostrým predmetom (špendlíkom) naznačiť z vnútornej strany stien škáry medzi doskami.

vozne
Trojica zlepených vozňov.

Po zlepení nastáva najťažšia časť stavby - zostava kulisy krátkeho spriahadla. Hoci je návod dobre popísaný, vyobrazenie veľmi nepomáha. Zostava je dosť náročná a začiatočník ju zvládne dosť ťažko. Je na pováženie, či by sa neoplatila vyrábať aj verzia s obyčajným spriahadlom. Nehovoriac o tom, že v súčasnosti fy. Tilig začala masívne s dodávkou vozidiel s novým druhom spriahadla...

vozne
Materiál na výrobu dvoch spriahadiel...

kulisa
Dielce po opracovaní.

kulisa
Začneme prispájkovaním špendlíku k dielcu 3, po prispájkovaní spodnú časť obrúsime takmer až na plech a vrchnú časť skrátime na cca 5 – 6 mm.

kulisa
Tu je dielec 3 so špendlíkom priložený na spodný dielec 2.

kulisa
Najprv som kulisy skladal tak, že som si to takto zložil a v mieste výstupkov (označené šípkou) zospájkoval. Následne som prispájkoval na trčiaci špendlík pod pružinku spriahadlo, avšak raz sa mi stalo, že sa mi podarilo zospájkovať všetko dokopy...

kulisa
Odvtedy najprv prispájkujem najprv spriahadlo, pričom medzi jednotlivé časti napichnem kúsky papiera, ktoré bránia vzájomnému zospájkovaniu. A potom priložím a prispájkujem dielec 2 k celku...

kulisa
Hotová kulisa na vozni.

Konečnú úpravu (striekanie) vozňov som si nechal na budúce, lebo som sa rozhodol, že to skúsim s deťmi na krúžku...

Čo na koniec? Až na zostavu spriahadla stavebnicu jednoznačne odporúčam stredne pokročilým modelárom. Stavebnice sú dostatočne jednoduché a kvalitné. Uhliaky ma zaujali úplnou kompletnosťou a podrobným návodom. Je iba škoda, že záujemcom o modelovú veľkosť H0 nemám možnosť takéto stavebnice odporučiť...

Marian Pavúk Paulini

[Akt. známka: 0,25 / Počet hlasov: 4] -      + 

Pridať nový komentár

maros 26.03.2008 20:37:39

stavebnice voznov

pavúk, veľmi pekný článok,dúfam že urobíš aj krátke info , keď budú vagóny dofinalizované. ako píšeš v ho toho k maniu moc nie je, niečo síce robí bv-model, niečo es pečky ale to je asi všetko aspon to o čom viem.

Reagovať

omega 05.04.2008 20:50:35

kulisa

ahojte modelári, dopočul som sa, že sa vyrába samostatná kulisa niekde v čr. je opatrená normovanou šachtou a dajú sa do nej nacvaknúť staré aj nové tillig spriahadlá. preverím cenu a doplním. ja som tie leptané stavebnice kkk skúšal, ale ich komplikovaná montáž a nie 100% chod ma odradili od ich rozšíreného použitia. tie české sa vraj veľmi dobre dajú využiť v y-kových rýchlikových vozňoch, čo by bolo veľmi zaujímavé pri našom chudobnom čsd parku.

Reagovať

omega 05.04.2008 21:41:12

kulisa 2

tak som to našiel, jedná sa o výrobcu týchto vozňov a pôvodných kulís. za 65,- kč ponúka kulisu s normovanou šachtou na otvorené nákladné vozne (montáž na spodok podvozku) a na kryté alebo osobné vozne (montáž na podvozok z vnútra). prajem veľa úspechov a hlavne času na modelárčenie.

Reagovať

Pridať nový komentár