Railnet

Ide to aj bez hoblice

Modelovanie | Peter Meszároš, 08. 03. 2009 (5206 zhliadnutí)
Borím sa doma so stavbou kostier modulov, čo je stolárčina. Dielňou mi je kuchyňa a tam veru hoblicu nenapracem. O hoblici môžem len snívať, ani nie tak kvôli jej cene, dôvodom je absencia dielne. Verím že nie som sám takto postihnutý. Preto si hoblicu nahradzujem rôznymi prípravkami a dnes by som rád jeden taký predstavil.

Občas potrebujem lištu alebo dosku opracovať tak že ju musím mať upevnenú zvislo po výške. Riešil som to tak, že som si ju prichytil o operadlo stoličky. Nebolo to ale ono. Pár odrezkov to veľmi elegantne vyriešilo. Robota na 5 minút. Obrázky povedia asi najviac, ďalší komentár ani nie je potrebný.


Prípravok pripevnený k bežnému stolu

Ingrediencie z odrezkov – rovná doska, na ňu je na jednej strane nalepená lišta, ktorá slúži ako doraz. Celé je to priskrutkované k väčšiemu hranolu.

Použitie je veľmi jednoduché. Prípravok uchytím pomocou svoriek ku stolu. K prípravku potom môžem zvislo uchytiť obrábanú dosku pomocou ďalších svoriek. Takto mám dosku pevne zvislo uchytenú a môžem zarezávačkou pekne zvrchu robiť potrebné zárezy do dosky.


A tu je príklad použitia.

Prípravok je veľmi vhodný na prípravu čapových spojov. To sú tie „zubaté“ spoje pri ktorých je potrebné mať dosku upnutú zvislo do pracovného stola. Iným použitím môže byť vŕtanie otvorov do hranolov, u nás tak obľúbené pre skrutky pomocou ktorých nastavujeme výšku modulu.

Zase sa mi potvrdilo, že jednoduché veci sú geniálne:-) Snáď to pomôže aj niekomu inému.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasov: 2] -      + 

K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!

Pridať nový komentár