Railnet

Smutná vŕba

Modelovanie | Gabriel Meszároš, 02. 05. 2010 (26805 zhliadnutí)

Výroba listnatých stromčekov – II. časť

Voľné pokračovanie tohto občasníku bude zamerané na výrobu u nás tak hojného stromu akým je smutná vŕba, tiež známa ako vŕba previsnutá. Je poddruhom Salix alba – vŕby bielej.

Poďme si o nej niečo povedať. Dorastá do priemernej výšky 18-25 m. Údaj, ktorý asi mnohých z vás trošku metie, však je to taký nízky stromček pri vode , áno aj nie. Samostatne stojaca a nestrihaná vŕba biela naozaj dorastá do takýchto rozmerov, takúto je vidieť na obrázku čís. 1. Tento strom sa stal aj predlohou na tento čiastočne úspešný pokus o výrobu tohto inak nádherného stromu. Avšak jeho modelové stvárnenie je dosť ťažké.

Obr. 1 Smutná vŕba

Oproti breze, tu bolo použitých cca 250 vodičov hrúbky 0,2 mm z kusu bývalej predlžovačky. Napriek tomuto množstvu vodičov ostával kmeň hodne mäkký a ohybný. Z tohto dôvodu bol zapichovací tŕň vytvorený z podstatne hrubšieho drôtu.
 

 

Základná podoba stromčeku bola vytváraná klasicky točením a súčasne bol vytváraný aj kmeň stromu, ktorý do svojej podoby vznikal nalepovaním tenkých prúžkov toaletného papiera.

Po dokončení základnej podoby stromu nastúpila povrchová úprava kmeňa. Na tento bol najprv nalepený prášok z pomletej borovicovej kôry – kmeň natretý hnedou farbou následne zasypávaný práškom. Jeho podstatná časť bola následne odstránená pri maskovaní zmesou asi piatich farieb suchých kried. Používam dve štetce, jeden je zostrihnutý nakrátko a je tým dosť tvrdý, druhý je úplne mäkký na jemné doladenie farieb. V úplnom závere boli vytvorené pozdĺžne ryhy na kmeni úzkou, skoro ostrou pinzetou.

 Nasledoval nástrek kmeňa matným lakom.

Pokračoval som v ďalšom tvarovaní stromčeku do jeho záverečnej podoby.

 

Fáza vytvárania lístočkov. Najprv boli natrené jednotlivé konáre, podľa možnosti všetky , syntetickou žltou farbou Humbrol matt čís. 24. Na ešte nezaschnutú farbu bol cez sitko nanesený 1 mm Flockdecor, Polák 8106 – zelená lesná. Celé následne zafixované matným lakom.

Obrovskou nevýhodou pri výrobe je práve množstvo veľmi tenkých drôtikov, ktoré sa veľmi ľahko a väčšinou nechtiac ohýbajú tak ako nechceme. Samotný model stromčeku asi nie úplne verne imituje vŕbu. Tento postup je v konečnom vhodnejší pre výrobu klasickej pri potokovej, strihanej vŕby, ktorá je viac menej v jednej rovine a nevytvára kaskádu konárov.

Zdroje fotografií:

Obr. 1 – http://flog.pravda.sk/myskake.flog?foto=111575
ostatné fotografie – autor

Súvisiace články:
Breza (01.12.2007)
[Akt. známka: 0,73 / Počet hlasov: 11] -      + 

K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!

Pridať nový komentár