Railnet

Stavba domčeku

Modelovanie | Erik Drazdak, 26. 04. 2008 (13686 zhliadnutí)
Ahoj všetci priaznivci modelovej železnice!

Konečne som sa odhodlal napísať o svojich, aj keď len veľmi malých skúsenostiach s modelárčením. A aby som možno aj posledných váhajúcich presvedčil, že treba začať.
Niekedy koncom minulého roka priniesol Jožo vyrezanú skladačku malého domčeka z papiera, aby sme skúsili čo sa z toho dá vytvoriť. A keďže ich bolo viac ako dosť zobral , som si ju domov aj ja. Donútil ma k tomu názor mojej polovičky, že na zastávke na module mi chýba staničný domček. Že vraj, aj keď len úplne malý, inak to nemôže byť ani len zastávka. Vraj kde si kúpia cestujúci lístky? A tak som sa vrhol nato.

Najprv som zlepil dve steny dohromady, aby som sa dostal na hrúbku normálnej steny. Po zlepení ani nebolo nutné brúsiť hrany, nakoľko boli tak presne vyrezané, že steny sedeli lepšie ako na skutočnej stavbe.

Domček


Po zlepení som vyrezal na bočných stenách výrezy na hranoly budúceho krovu (viď obrázok). Ako uvidíme neskôr krov nám pekne sadne.

Domček


Po zlepení domčeka to celé vyzeralo takto a mohol som začať stavať krov.

Domček


Na hranoly som použil hranoly o hrúbke 4mmx4mm a aj laťky o hrúbke 4mm. Všetko som lepil Duvilaxom .

Domček


Po skončení krovu prišla na rad samotná strecha. Ako vidieť na obrázku konštrukcia je veľmi jednoduchá. Na hlavné nosné hranoly som použil drevo o rozmere 5mmx5mm a priečne sú také isté ako na krov.

Domček


Domček


Na toto som použil tie najtenšie drievka, aké som len dokázal zohnať.

Domček


Keďže mi chlapci povedali, že je škoda zakrývať tú strechu, keď som sa s ňou toľko vyhral, tak som sa rozhodol, že ju budú práve opravovať. Ako uvidíte na nasledujúcich fotografiách.

Domček


Na okná som použil rovnaké materiály ako na strechu. O dverách a oknám si povieme niekedy nabudúce, nakoľko sa chcem vyhrať aj s vnútorným vybavením. A ešte chcem prerobiť aj dvere, lebo nie som s nimi spokojný. Robil som to narýchlo nakoľko som to chcel stihnúť do Bojníc.

Domček


Domček


Domček


Domček


Domček


Domček


Domček


Domček


Domček


Domček


Domček


Ešte jednu vec, samozrejme všetko bolo v mierke H0. Nemal som žiadny reálny podklad, všetko bolo vytvorené mojou fantáziou. Typ na steny. Ako ste si mohli všimnúť na stenách je zvláštny materiál. Z mojej strany to bol trocha experiment. Zmiešal som Riggips (niečo podobné ako sadra, akurát to dlhšie schne) s Duvilaxom a vodou. Steny naozaj vyzerajú ako keby mali na sebe omietku. No ako podotkol Jožo bolo by dobré, keby pod opadávajúcou omietkou bolo vidieť tehly. Nabudúce skúsim pod túto vrstvu nalepiť papier so vzorom tehly.

Ale už dosť písania, pozrite si nasledovné fotografie a sami zhodnoťte ako to dopadlo.

S pozdravom Erik Draždák
[Akt. známka: 0,03 / Počet hlasov: 29] -      + 

Pridať nový komentár

29.04.2008 15:19:53

z coho su steny? z coho je strecha? ako farbena? ked uz nieco pisem aspon to popisem detailne?

Reagovať

derick 29.04.2008 16:53:00

staci citat a zistil by si ,ze steny su z papiera potrete riggipsom a ak sa pozorne pozries , tak vidis ze na streche je klasicka plastova tabula so vzorom skridly.

Reagovať

miloš 26.04.2008 06:54:18

pochvala

podľa mňa to vyzerá super a páči sa mi aj pracovný postup. keby si nabudúce spravil nejakú budovu staničky, bez obáv sa môžeš prihlásiť do súťaže.

Reagovať

laslo 27.04.2008 20:06:33

ok

je to ako skutočné , raz darmo modelár je modeuár laslo

Reagovať

danom 29.04.2008 00:03:52

ticha voda brehy myje.

ja od teraz nerobim krajinu. erik si povyseny do stavu vseobecneho krajino tvorcu... danom

Reagovať

derick 04.08.2008 19:05:53

papier je hruby 3 mm a bohuzial ho zhanam aj ja, no zatial bezuspesne. ak ho zozeniem dam vediet.

Reagovať

voloda 02.08.2008 21:00:38

paaana beka ... tak to uz hej... lepsie vyzera ten domcek ako keby bol kupeny, ovela realnejsi... jednu vec by som potreboval upresnit: aky hruby je papier pouzity na vyrobu stien? prip. kde sa da zohnat? .. dik

Reagovať

mrspok 15.01.2010 17:01:03

nadhera

nádhera!!! naozaj super... ja zacinam uplne od piky.... mňa si presvedčil... :-) len mi prezradte niekto čo je to za papier....

Reagovať

derick 28.01.2010 19:43:08

je to papier hrubky asi 4mm. no nepodarilo sa mi zatial nikde najst , kde by ho predavali.

Reagovať

Pridať nový komentár