Railnet

Majstrovstvá Slovenska v železničnom modelárstve

Čo bolo | Jozef Kiss, 16. 06. 2005 (8691 zhliadnutí)

Bratislava 10.-12.júna 2005

Niekoľko obrázkov zo súťaže a po súťaži. Svetelné podmienky v sále boli veľmi zlé, takže použiteľných fotiek je skromne. S modulom som prišiel až "po funuse", modely už boli zbalené. Pôvodne mala súťaž trvať až do nedele.

Lokomotívy a motorové vozy
Vozy
Stavby
 

Mám otázku do diskusie: majú takéto "súťaže" ešte zmysel? O čom sa vlastne súťaží? V kategórii A1 nebol ani jeden model, pri súčasných technologických možnostiach kto si bude "vyrábať" všetko sám? A čo je to vyrobiť sám? Je to otázka peňazí a času získať a zvládnuť technológiu keď si pomoocu počítačov dokáže niekto "naskenovať" 3D model skutočnej lokomotívy a nechá si vyrobiť presný model presnou 3D frézou. Bude to ešte modelárčina? A čo odliatky, lepty, laserové obrábanie, elektronika (dekoder), do akej kategórie to bude patriť?

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasov: 1] -      + 

Pridať nový komentár

omega 28.06.2005 16:05:50

súťaž - nesúťaž

bol som na majstrovstvách slovenska iba ako divák a radový člen zmos-u. žiaľ musím konštatovať sklamanie z nízkeho počtu súťažiacich, ale kto dnes pracuje s mládežou? ja osobne mám už po 40-tke a možno aj mám nejaké upravené alebo prepracované modely doma, len neviem, ako ich prihlásiť do súťaže - do ktorej kategórie, čo na nich može byť továrenské a čo nie. tieto pravidlá by sa mohli zverejniť (na stránke zmos-u som nič také nenašiel) a viem, že nie som sám, kto by mohol takúto súťaž osviežiť, aj keď nie asi zabojovať o vrcholné umiestnenia. je veľa šikovných modelárov, ktorí sa radi podelia o svoje skúsenosti a radi si vypočujú skúsenosti iných. preto si myslím, že dôležitejšie ako majstrovstvá sú stretnutia modelárov, kde budú voľné diskusie. veľa ľudí má odpor voči organizovaným akciám s vopred presne stanoveným programom vrátane otázok a odpovedí v rámci diskusie.

Reagovať

jk 29.06.2005 13:08:41

re: súťaž - nesúťaž

hm, divné, že člen zmos-u nepozná pravidlá. celá aktivita sa totiž krúti okolo súťaže a súťaženia. pravidlá na webe nie sú a zrejme nebudú, lebo ich nemá kto prepísať ... ad súťažné kategórie : a) koľajové vozidlá spohonom podľa mierky nem (0, h0, tt, n) a1 - vlastnoručne zhotovené, povolené továrenské diely : dvojkolia, časti prevodov (zubaté kolá, šneky, šnekové kolá, nie celé prevodovky !), elektromotor, spriahla, pantografy. to bude asi základ. a2 - prestavby, podmienkou je, že vznikne nové vozidlo, počet továrenských dielov nie je limitovaný. v sr sa "tolerujú" modely z odliatkov, stavebníc leptov a pod. a3 - frizúry, vylepšený (vzhľadovo) fabrický model, napr. iná farebná mutácia, rôzné doplnky, atď. b - koľajové vozdlá bez pohonu podľa mierky nem b1 - vlastnoručne robené modely s povolenými fabrickými dielmi, dvojkolia, spriahla, pantografy. b2 - prestavby, platí ako u a2 b3 - frizúry, platí ako a3 c - železničné stavby, stanice, stavadlá, depo bez funkčných pvkov a pod. pričom súvislosť zo železnicou musí by zrejmá. d - funkčné železničné zariadenia (točne, závory, presuvné mosty, žeriavy, atď.) e - makety, koľajové vozidlá s pohonom aj bez pohonu postavené mimo normalizovaných mierok nem. f - koľajiská a výseky koľajísk. pri dostatku súťažiacich, na otvorenie kategórie (= udelenie cien) treba 3 súťažiacich, na majstra sr 5, sa to môže ešte deliť podľa mierok, a1/h0, a1/tt, a1/n a veku (do 18 rokov juniori). pravidlá sa zvyknú doplňovať a meniť a dnes by naozaj mohli byť niekde na webe ... ad organizácia - tu žiaľ vytrvalo pretrváva stereotyp minulosti a čo sa podarilo v 80-tych rokoch liberalizovať, sa vrátilo v r. 1993 späť. sólo samotná súťaž naráža a bude narážať na účasť, nakoľko modelári sú po odovzdaní modelov do súťaže úplne mimo hru, nie je pre nich nijaký primeraný program ... svoje zohrávajú aj náklady na účasť. ísť z jedného konca slovenska na druhý a tam sa dozvedieť, že sa prakticky súťaž v tej mojej kategórii nekonala pre nízky počet súťažiacich, nie je určite motivujúce. pokiaľ by sa tam však konalo aj nejaké stretko modelárov, prípadne modulov, kde by sa dalo jazdiť a pod., potom by bolo možné hovoriť o diskusii a výmene skúseností ! jk

Reagovať

jk 30.06.2005 10:37:27

re: súťaž - nesúťaž

tak som pekne naletel ohľadom webu zmos. na http://www.zmos.org/ v sekcii združenie žel. modelarov sú pravidlá, predpokladám, že stavebné a súťažné. druhykrát sa treba lepšie mrknúť a orientovať sa na tom webe, keď už tam som ! jk

Reagovať

omega 04.07.2005 08:59:13

re: re: súťaž - nesúťaž

na webe sú pravidlá, no nedali sa otvoriť, lebo boli spakované. nie som žiaden počítačový lumen, aby som si z internetu posťahoval potrebné programy. ale už som to vybavil, ďakujem za informáciu. vytlačené pravidlá rozdistribuujem medzi ostatných členov a budúce majstrovstvá určite budú medzi súťažiacimi aj nové mená.

Reagovať

Pridať nový komentár