Tento rok je tých stretnutí trochu viac a sú nejako blízko pri sebe. Na začiatku roka to je už pravidlo, že po stretnutí v Bratislave sa presúvame do Zákup, letného sídla našej milovanej cisárovnej. Apropo, kto nevie, tak aj syn Františka Jozefa II. sa tu ženil. Nakoľko si bral neurodzenú dámu - a o to krajšiu - tak to muselo byť aj patrične ďaleko od Viedenskej smotánky, či Bratislavskej? Ale späť k vláčikom.
Z Bratislavského stretnutia sme boli nabudení a nabití pozitívnou energiou a tak sme boli v očakávaní, ako budú vyzerať tohtoročné Zákupy. Suma sumárum - začalo to rozpačito, ale na koniec som spokojný. Čiže koniec dobrý, všetko dobré.
S Bocom, Zorom (+mladý) a ja (+mladý), ale nakoniec aj s chlapcami z Košíc (Brutus, Chris) - ale aj z Veľkého Krtíša (sám veľký Rišo), sme neboli až taká zanedbateľná časť odbornej aktívnej účasti.
Citujem tvorcu TT GVD a TT Layoutu:
V layoutu je:
Dirigující stanicí ! pro všechny tratě D3 je Tomašov, stanicí přilehlou je Světlá. Provoz na tratích je koncipován do období přechodu od parní trakce k dieselové. Provoz na hlavní trati vyžaduje 6 vozidel v osobní dopravě a 4 vozidla v dopravě nákladní. Přednostní je použití parní trakce nebo vozidel dieselových z raných pokusů o moderní trakce. |
Schéma layoutu je prevzatá z propozícii stretnutia z www.zababov.cz
TT layout bol tohoto roku ako keby do "kruhu", presnejšie povedané bol to kruh a dalo sa jazdiť dookola. Ale to nebol zámer. Hlavná trať bola od skryťáku po skryťák. Vedľajšia trať sa hlavnej trate dotýkala na dvoch miestach - žst. Svor a žst. Světlá. To zapojenie mohlo umožniť vykonať aj také mimoriadne akcie, ako jazdu niektorých vlakov odklonom. Vďaka Zorovi sme také niečo aj urobili, bola to zaujímavá situácia. Pomedzi dopravu na lokálke bolo potrebné vtesnať ešte časť vlakov z hlavnej trate.
Píšem z pohľadu najvyššieho pána železničiara lokálnej trate. Žst. Tomášov bolo dispečerske riadiace centrum trate s riadením D3.
Keď som namietal po kontrole GVD verzie 8, že je veľmi zjednodušená oproti verzii 6, tak som dostal dve odpovede:
Verze 8 je sice s menším počtem vlaků, ale je zábavnější a garantuji Ti, že se v Tomašově nudit nebudeš:
Když tak na to, co jsem teď zplodil koukám, tak bych pouze zkonstatoval: "Já ti jsem tak rád, že se budu nudit v Rumburku ". |
Ak zhodnotím prevádzku podľa reálneho jazdenia - áno, nebolo to nudné. Aj napriek tomu, že bolo málo Mn a väčšina prevádzky na lokálke bola postavená na Os a jednom Ex. Služba v žst. Tomášov bola o telefonovaní na 5 telefónnych čísel. Avšak veľa hry typu "sokoban", kde bolo potrebné rozposunovať patričné množstvo nákladných vozňov, pripraviť ich na 3 smery a ešte rozvoziť miestnu záťaž na príslušné nákladky, bolo pomenej. Aj keď na konci stretnutia, keď bola zahustená nákladná doprava dostatočným množstvom vozov, bola aj táto stránka naplnená k spokojnosti aspoň do stavu dobre. Nakoľko by som toho stíhal ešte viac. Apropo, ale je to možnostiach hráča. Každé miesto v layoute je iné a inak zložité, niekde je to pre niekoho nuda, inému sa parí z hlavy aj v jednoduchšej situácii. Keď som "požičal" žst. Tomášov kolegovi, našiel som ho po 30 hodinách modelového času zasekaný a staničné vlečky slúžili namiesto vykladanie tovaru ako odkladisko a zoradisko.
Je viac než jasné, že pripraviť ND pre takto veľký layout, nie je až tak jednoduché a hodnotenia sú viac než subjektívne, preto nákladnému dispečérovi je potrebné udeliť veľkú pochvalu.
Čo mi ale vadí, je to, že prečo nie je možné sa vrátiť na stretnutiach k stavu pred "Rumburkovým". Teraz všetky Mn musia prísť na zoradisko Rumburka, kde sa rozposunujú do smerov. Prečo nie je možné radiť už v staniciach a urýchliť tak smerovanie nákladných vozňov. V tomto nemusíme modelovať skutočnosť. A to, že to ostatní kolegovia vláčikari nevedia, je podľa mňa výhovorka. Nepáči sa mi, keď je výpravca v stanici len od toho, aby dvíhal telefón, pre mňa je to málo.
Rád by som priamo v článku uviedol fotografie modulov, kde ma niečo nové zaujalo. Ak toho bolo viac, ospravedlňujem sa všetkým, keď som si nevšimol viac. Zvyšné fotografie sú v galériách u Boca a v mojej na Google+.
Nákladka repy? Alebo nejaká hospodárska prekládka z úzkej drážky. Rád by som vyzdvihol fakt, že podobné moduly s podobným námetom je potrebné mať v layoute zaradených viac ako je dnes. Iste ťažkotonážnici ťahajúci 40 WAP s dvoma sergejmi povedia prečo a načo? Práve že preto, takýto layout vie generovať reálnu zábavu pre všetkých. Mn manipuluje, výpravca v stanici riadi reálnu prepravu, nie len sa "púšťajú" vláčiky.
Ukážka môjho spanilého prsta ako mierky k úzkej Ne? Až na fotografii som zbadal, že koľaj nie je "drát". Pekné. Teším, keď modul uvidím hotový.
Modul na tému lodný prístav. V princípe námet mojej Bane, ale nejde o stúpanie, ale o klesanie. Keďže N-kári jazdia na 1300mm takto si aspoň trošku ponížili oblasť na posun.
Nemám slov. Závidím.
Opäť ukážka ako urobiť modul zaujímavý. Prečo domček prerezať a zadnú stenu z dreva natretú číernou farbou nenahradiť plexisklom?
Tradične pekná papiereň, asi nie nová, ale nefoť to...
Čo nové Tomášov? Predsa odjazdové návestidlá a funkčné...
Vjazdový modul na 99% taktiež hotový.
Ukážka odvratnej prepravy vlakov z hlavnej trate cez lokálku. Dôvod? Pred žst. Kokava prišlo k vykoľajeniu Pn s kotlami plných nafty. Odstraňovanie škôd bude chvíľu trvať.
Nový modul s dnes už zrušenou nákladkou kráv pri žst. Skovice.
Do detailu prepracované. Výkoľajka je samozrejme funkčná, poháňaná motorickým prestavníkom Tortoise.
Cukrovar Dolní Cetno sa taktiež už zelenie. Radosť pozerať.
Budovy ručne vyrábané podľa predlohy pôvodného cukrovaru. Naľavo je vodný splavovač cukrovej repy z vozov typy Es alebo Vtr. V popredí je veža na pálenie vápenca.... Výroba cukru je v princípe netriviálny chemický proces. A že príroda...
Nová koncová stanica podľa 1:120 predlohy - žst. Kouřim. Pozor, nie Kuřim - to je mesto neďaleko Brna.
žst. Rumburk už má technológiu na diaľkové prestavovanie výhybiek... Jasné, že len model.
Vynovený modul - asi jeden z prvých modulov v mierke TT. T.j. netreba hneď všetko páliť a hádzať do koša.
Stavebnica Auhagen trochu inak. Omietka je originál tehla.
Opäť stavebnica Auhagen - notoricky známa stavebnica upravená na svoj obraz.
Do pozornosti dávam kastlíkove okná, ktoré nie sú štandartnou výbavou stavebnice.
Stavadlo, ktoré vyzerá tiež ako upravená stavebnica Auhagen, ale veľmi trochu inak. Ďalšie detaily, ako napríklad vnútorné vybavenie, je v mojej galérii na Google+.
Keď už fotím Auhagen, tak aj toto. Nápad s kvetinárstvom nie je na zahodenie a môže z toho vykvitúť niečo veľmi veľmi pekné.
Ochutnávka úpravy V100 do ČSD obrazu. K tomuto pripravujem samostatný článok. Tak zatiaľ len toľko.
Pracovný vlak vracajúci sa späť do domovskej stanice, žst. Tomášov. Keďže trať bola "kruh" a nevedel som sa domov prebiť jedným smerom, skúsil som štastie z opačného konca. Podarilo sa a ja som si prebehol celý layout .
Stretnutie Roco a Tišťan - komercia a jednorázovka.
Mn vylieza z krtinca. Aj na module môže byť tunel pekná vec.
posun Mn v žst. Skovice.
Záverečná ranná náladovka ako reklama na kliknutie do Galérie.
Ďalšie fotografie a reportáže:
Minikamera na lokálnej trati D3 - TT 1:120 - Skovice-Dvur - Tomášov - Lesy SSR - Kamenický Šenov - Pivovar - Skovice - Mochov
Som rád, že som bol pri tom.
Váš DanoM
PS: Ďalšie články z predchádzajúcich stretní v rubrike Akcie / Čo bolo.
Ahoj Dano, musím ti pochválit článek, líbí se mi.
Zkus mi napsat, jak si představuješ nákladní dopravu vozových zásilek Ty v layoutu rozsahu Zákup. Já tam namaloval to, co by bylo i v reálu a jak to znám z reálné železnice.
Díky Petr
PS: Loni jsme měli tři malá setkání --> 2 x Dobrovice a jednou Milevsko. Layout byl hodně podobný, grafikon byl stejný. I na layoutu se čtyřmi dopravnami jsme se nádherně vyblbli, čas jsme pak zrychlovali i přes 1:6 a ten GVD jsme objeli asi dvacetkrát. Letos Dobrovice na podzim budou taky, přijeď s Tomášovem. Ten se ještě do muzea vejde.
Ahoj Petře,
ďakujem za reakciu, články nepíšel pre seba a každá spätná väzba je dôležitá. Najmä taká akú píšeš.
Čo sa týka ND, som toho názoru, že v tomto by sme sa nemuseli úplne puritánsky držať reality. Myslím si, že odborná obsluha skryťákov by mohla a mala zvládnuť realizovať "okolie" layoutu. T.j. to naše koľajisko je určitý výrez reality a teda skryťák môže byť aj zoraďovač a nie je len obracač. Na druhej strane v layoute nemusí byť zoraďovacia stanica (ranžír), ale teda môžu stanice s Mn robiť viac.
Dobrovice - premýšlal som na tým, ver mi.
DanoM
Ahoj Dano.
V nákladní dopravě vozových zásilek je problém v rozsahu layoutu. Skryťáky slouží jako natažení neviditelné tratě. Někdy tam zajiždí jen Pn, někdy k tomu i Mn. O tom to ale není.
Je to o tom, že dříve jsme měli výrazně nižší rozsah nákladní dopravy, tedy Mn nejezdily dlouhé. Dnes již dovedeme dát taky 250 vozů do layoutu a kdybychom to udělali klasicky, tak se Mn nikam nevejdou. Potřebujeme tedy do Mn dostat opravdu jen ty vozy, které do Mn patří. Proto dálkové vozy jezdí Pn a proto to někde musíme zase přesypat. Navíc máme další problém a to příliš rychlý obrat vozů. Vozy se mají taky nějakou dobu vykládat a ne že obratem fičí zpátky. Vzpomeň si na Rokytnici, tam nás to prakticky zabilo. Z 250ti vozů jich bylo 204 v Rumburku, což je naprosto nereálný stav a to vlakotvorba fungovala a odlivy jezdily na čas, byť za cenu snížení času a využití pauz na jídlo. Dnes jsme alespoň vlakotvorbu oddělili do samotné stanice, což považuji za velice dobré a prakticky --> pokud chceme, aby staničkami jezdily manipuláky, tak někde řadit musíme kromě minilayoutů typu Dobrovice. Celkově je to hlavně ale o tom, že v nákladní dopravě děláme obrovské pokroky, učíme se jí využívat i používat a výsledkem je, že někde se posunuje a na jednom místě se řadí.
Skryťák je místo určené na obracení vlaků do viditelné plochy kolejiště, může tam probíhat příprava nákladní dopravy (určitě to není jen o otočení soupravy Mn nebo Pn vlaku --> byť se to tak velmi často stává).
Prostě k dokonalosti je cesta ještě dlouhá, ale myslím, že to dotáhneme tak, aby byli všichni spokojení.
Za nejdůležitější považuji, aby se všichni naučili chodit do nákladní pokladny a naučili se objednávat přepravy. To je zatím postavené pouze na pár lidech a ti to vše nezvládají.
Ahoj Petr
Ahoj,
podla je to prave na opak. Ak by každá stanica manipulovala s Mn to čo z neho potrebuje a vložila by do neho to čo zasiela ďalej a práve do toho správneho smeru. T.j. nebol by centrálny ranžír by mohli Mn jazdiť častejšie a menšie. Práve prvá Rokytnica bola úplne zlá - tam bol zavedený prvý krát centrálny ranžír a ten to zabil. Áno, teraz je to vyriešené tak, že Rumburk má "paralelnú" nezávislú časť a neblokuje sa navzájom normálna doprava a radenie. Čiže neprichádza k zahlteniu uzla.
Nemám úplne problém s centrálnym ranžírom, ale s tým že je centrálny pre celý layout. pomohlo by ak by bolo viac staníc, ktoré sa vedia postarať o to, čo sa dnes deje dnes len v ranžíri.
Problém rýchleho obehu vozidiel v stanici je problém staničnej obsluhy. Nemáme všade v staniciach a na nákladkach držiaky na karty - PRISLO, PRACUJE SA, MA ODIST. Ako som písal v minulom článku. Ak by sme toto mali, vozy by dlhšie ostávali na pozícii.
DanoM
Mn nemůže jezdit častěji, protože ho ostatní provoz nepustí. Obsluhu 2 x denně považuji za nejrozumnější. Je to i pro ponechání prostoru pro posun, protože nemáme výtažné koleje a proto nejsme schopni dosáhnout časy pro posun jako na skutečné železnici. Mimo jiné --> kdybychom jezdili jsen tak často, jak ve skutečnosti, tak mohou Mn šibovat do aleluja, ale výpravčí se ukoušou nudou. Totéž na malých layoutech. A troufnu si tvrdit, že na setkáních s velkými layouty si žádný výpravčí noviny nepřečte.
Oběh nákladních vozů --> držák na karty to dle mého názoru nevyřeší, ale mohl by výrazně pomoci alespoň pro tu část členstva, která je disciplinovaná. Nebudu chodit až tak daleko. V Zákupech si jeden nejmenovaný výpravčí stěžoval, že zátěže pro jeho stanicu je málo a nemá co dělat. A přitom Mn jeho vozy odvážely dále, protože je nezpracoval. Líbí se mi Sašou zaváděný systém. Dokud na vozové kartě není nákladní list jinam než tam, kde vůz stojí, vůz mě nezajímá. V Zákupech z mého Rumburského pohledu toto naprosto bezchybně fungovalo. Nepotřebuješ přihrádky a je to kopie skutečné železnice.
Ahoj Petr
Ahoj!
Dano: "Ak by každá stanica manipulovala s Mn to čo z neho potrebuje a vložila by do neho to čo zasiela ďalej a práve do toho správneho smeru. T.j. nebol by centrálny ranžír by mohli Mn jazdiť častejšie a menšie."
Už asi chápu, co chceš, ale nechápu, jak toho chceš dosáhnout na layoutu v topologii hvězdy. Dokud byly topologie typu "stonožka", tzn. na jedné hlavní trati navěšené krátké camfrňousky, tak to bylo jednoduché; ale s příchodem Rumburka nastoupily hvězdy se silnými rameny. Jak by měly ty manipuláky v té hvězdě jezdit bez potřeby to někde centrálně popřehazovat?
Petr: "Mn nemůže jezdit častěji, protože ho ostatní provoz nepustí. Obsluhu 2 x denně považuji za nejrozumnější."
Ano, je to tak. když začneš s GVD od manipuláků a natáhneš je 3x denně, tak zjistíš, že pro samé manipuláky už skoro nemáš s jinými vlaky kudy projet...
Petr: "Oběh nákladních vozů --> držák na karty to dle mého názoru nevyřeší, ale mohl by výrazně pomoci alespoň pro tu část členstva, která je disciplinovaná."
Žádné pseudointeligentní držáky nejsou potřeba: v Zákupech jsem musel naopak nákladku popohánět, protože nebyly vozy :-(
A když bude vozů dost, v novém systému (zavádí Josey, já ho spíš brzdím v nadšení) si je můžeme dynamicky přibrzďovat ve stanicích, podle toho, jak dlouhé jezdí manipuláky.
zdar
SV
Proč si Dano nezmínil chybějící čtvrtou soupravu? To byla veliká chyba, která by zmíněna být měla. Aneb --> doufám, že se to bude stávat jen jednou za deset let : -(
Oprav prosím v textu z mého mailu stanici přilehlou Mochov na Světlou. Asi když jsem to psal, jsem myslel na něco dobrého z vlečky Lihovaru v Mochově : -)
Zdravím, pánové....byl jsem v Zákupech na pozvání P. Novotného...pár vlaků jsem si mohl projet, pokud vás zajímá můj malý pohled, ozvěte se....Zdravím kousek od Zákup....Pavel K.
Dobrý deň, jasné že máme záujem. Ak to bude k veci, tak to uverejníme. Každý pohľad - aj zo strany hostí - je vítaný.
Teším sa na reportáž
DanoM