Railnet

Patina troška inak

Modelovanie | Radovan Bajer, 13. 10. 2013 (9994 zhliadnutí)

Každý dobrý modelár, ktorý chce stvárniť reálnu prevádzku na modelových koľajiskách a moduloch by mal uvažovať aj o patine. Patina je neodmysliteľným doplnkom každého modelu vozňa, lokomotívy alebo budovy. Je toľko možností patinácie, čo nám ponúkajú výrobcovia, že si niekedy nevieme ani vybrať. Ale každý modelár má to svoje a to svoje si stráži niekedy ako oko v hlave. Pri patinovaní záleží aj na tom, čo chceme patinovať, v akom prostredí sa uvedená vec bude nachádzať alebo pohybovať a kopec iných detailov. A samozrejme je dôležité mať predlohu. Keďže sa orientujem na priemysel, patina je pre mňa dôležitá samozrejmosť. Cieľom toho článku nie je opísať patinovanie modelov pomocou striekacej pištole alebo patinovacích práškov.

Ja som prišiel na niečo iné, niečo zaujímavé, ale POZOR! Toto sa nedá použiť všade.

Patinovanie pomocou chémie.

V dobrých predajniach pre umelcov sa začalo v poslednej dobe objavovať niečo, čo má pomôcť stvárniť koróziu. V ruke som mal dva druhy patinátorov a to od firmy IDEA a Design Impression. V oboch prípadoch sa využíva ten istý princíp a to farba a oxidant.

Ako patinujem potrubie a iné doplnky. Na začiatok som si model čo chcem opatinovať nachystal. V mojom prípade sa jedná o trubku Evergreen. Naniesol som na ňu patinovaciu farbu.

Po nanesení farby odporúčam patinátor preschnúť. V našom prípade sa deje to, čomu hovorí modelár tragédia, teda začína sa farba odlupovať. No nevadí, pretože mne to vyhovuje.

Beriem do rúk revell farbu a opatrne ju nanesiem na povrch, ktorý som predtým naniesol patinátorom. Farba pomôže zafixovať odlupujúcu sa patinu.

Po nanesení farby (môže byť aj nástrek, ale ja to nerobím) opätovne nanesiem patinátor a následne oxidátor. Nechám to už na prírodu a tá dielo dotvorí.. Výsledný efekt je bez komentára.

A ako to robím s IDEA?

IDEA patinátor má tiež dve fľašky, farba a patina. Ja som použil IDEA ako doplnok prvého patinátora, ale tiež ho používam aj samostatne.. Ako príklad ukážem voz od TRIX na prepravu surového železa. Najprv som použil prvý druh patinátora a potom po dokonalej patinácií som zaútočil na voz opätovne s IDEA patinou. Výsledok je na obrázkoch.

Voz na dopravu surového železa po zaschnutí patiny.

IDEA po nanesení a zapôsobení oxidátora.

Celkový pohľad na TRIX pojazdný termomiešač surového železa, známy v Ostrave tiež ako Veronika. Tento model je konkrétne typ Krupp.

Na záver môžem povedať len toľko, že patinovania sa netreba báť vôbec. Skúšať, skúšať a skúšať. V prípade záujmu odporúčam navštíviť aj stránku http://banskemodely.jex.cz

[Akt. známka: 0,13 / Počet hlasov: 15] -      + 

K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!

Pridať nový komentár