Railnet

SRCP ďalší protkol pre ovládanie modelovej železnice

DCC | Jozef Kiss, 05. 06. 2003 (7939 zhliadnutí)

SRCP: má perspektívu?

Chcem zachytiť nástup relatívne novej technológie ovládania DCC:

Pre zvedavov rýchle linky:

Digital Direct pre Windows (DDW)

o protokol SRCP

prevádzka DDW servera

Bežne je DCC centrála postavená na nejakom jednočipovom počítači (PIC, Atmel), pre ovládanie zopár lokomotív a niekoľko desiatok dekóderov príslušenstva to úplne postačí. Problém nastane pri ovládaní modulového koľajiska, kde je predpoklad súčasného pohybu niekoľkých desiatok lokomotív a niekoľkých stoviek dekóderov príslušenstva. To jedna centrála neuriadi a nastane problém prepájania centrál, resp oddeľovania okruhov pôsobnosti jednotlivých centrál. 

Okrem toho postaviť si booster nie je až taký problém, schém a postupov je na webe niekoľko (napr. spax-booster, malé elegantné riešenie). Postaviť centrálu nie je až taký problém, ale prečo nevyužiť ne tento účel bežné PC? V okamihu keď sa tak rozhodneme, máme ovšem k dispozícii kanón na vrabce, musíme si nájsť teda iné ciele, než strieľať vrabce. A tým cieľom je klient – server technológia (obľúbený to pojem posledných pár rokov). Rozmeníme teda centrálu na dva funkčné bloky – generátor výstupného signálu a logiku s tým spojenú a inteligentnú časť vytvárania povelov. Medzi to zaradíme inteligentný komunikačný protokol a máme to v podstate hotové.

Znova a pomaly:

Majme počítačovú sieť, do ktorej sú pripojené bežné PC. Na jednotlivých PC bežia rôzne programy ktoré ovládajú jednotlivé stanice, prípadne úseky trate, alebo aj vlaky. Každý z týchto programov generuje v protokole SRCP (Simple Railroad Command Protocol) príkazy na ovládanie lokomotív a príslušenstva. Tieto príkazy sú bežnou sieťou (protokolom TCP/IP) posielané serveru (jedno PC na ktorom beží príslušný SW) a ten z týchto príkazov zostavuje signály podľa protokolu NMRA DCC (alebo aj hociakej inej známej norme napr. Motorola) a tieto cez sériový port posiela už ako elektrické signály do zosilňovača (booster).

Pointa tohto riešenia je veľmi jednoduchá: mám mobile PC (Palm, PocketPC´) s modrým zubom (bluetooth) s jednoduchým programom, ktorý premieňa dotyk obrazovky na SRCP povely a posiela to do siete a mám bezdrôtové ovládanie DCC za cenu 3-4 vyššiu ako drôtové. Iné riešenie je infraport pripojený na sériový port niektorého PC a maý soft, ktorý premieňa povely diaľkového ovládača TV na SRCSP. Cena takéhoto riešenia je 3-4 krát menšia ako drôtový ovládač (Lenz alebo FRED)

 

[Akt. známka: 0,33 / Počet hlasov: 3] -      + 

Pridať nový komentár

efi 24.02.2008 18:04:34

software

týmto riešeným sa už zapodievam .len by som sa chcel spýtať ,kde by sa dal zohnať soft na dialkový ovladač? existuje aj girder aj winlirc.problem je to nakonfigurovať.

Reagovať

Pridať nový komentár