Railnet

Festival úzkorozchodnej železnice

Akcie | Jozef Kiss, 10. 06. 2003 (8034 zhliadnutí)

...sa konal 7.-9. júna 2003 v údolí Pielach (dolná časť Mariazellbahn)

Po zlyhaní jedinej cestovky, ktorá má v náplni práve takéto výlety, som sa v nedeľu ráno aj rodinou vybral do Rakúska. Ukazovalo sa pekné počasie, na hraniciach prázdno. Prvý obrázok som urobil hneď po odbočení z diaľnice pri St.Pölten - je to traktor Porche, ktorého model vyrába firma Viking.

Prvá zastávka bola v Ober-Grafendorfe. (foto)

Hneď začiatok mohol skončiť tragicky – prvýkrát v živote ma mohol naozaj prejsť skutočný parný valec. Pozreli sme si rotundu, parné mašinky, dokonca sme našli aj zárodky novej parnej lokomotívy. Pýcha miestneho želeničného klubu parná lokomotíva Mh6 pochádza z r.1908. Druhá loko Yv.2 tu bola na návšteve. Spolu potom ťahali vlak „zážitkov“. Na zraze historických traktorov sa našiel aj jeden funkčný Zetor 25. V miestnom pohostinstve bola inštalované segmentové koľajisko s motívom časti Mariazellbahn (foto) Zaujíavosťou bolo mechanicko-počítačové ovládanie a "neviditeľné" troleje. Neviditeľné preto, lebo vedenia vôbec neexistovali, len stĺpy naznačovali, že by tam malo byť.

Druhá zastávka: Hofstetten-Grünau, miestny hostinec, dve koľajiská:
Grestnerbahn foto
a
Steytalbahn foto Zaujímavosťou Grestnerbahn bol železný most a nastúpené vojsko, inak spracované dosť sparťansky. Steytalbahn bolo modulové koľajisku pravdpodobne staršieho pôvodu, zaujímavé bolo ovládanie - všetky prepínač, tlačítka boli najkratšou cestou vyvedená na bok modulu.

Tretia zastávka: Rabenstein, kde v telocvični miestnej školy boli inštalované hneď tri koľajiská:
Bergstrecke foto s absolútne špičkovo spracovaným vrchným vedením (trolej). Vodič mali hrúbku odhadom 0,15mm a boli skoro neviditeľné, napriek tomu napnuté a funkčné.

Kolajisko klubu EMFS s fungujúcou nakládkou a vykládkou štrku foto
a súkromné modulové kolajisko s H0/H0e a možnosťou podvalníkovania (žiaľ samotné podvalníkovanie som nevidel) >foto

Štvrtá zastávka Kirchenberg. V mestskom dome bolo niekoľko rôznych koľajísk a diorám. Spracovaním však nič zvláštne.
Vo veľkosti 0e je už veľmi pekne vidieť detaily vozov, dokonca spriahanie typické pre úzkokoľajky môže byť funkčné a modelové. Ale celkový dojem z "prírody" bol vlažný. foto
Modulové kolajisko veľkosti IIm bolo vyslovene slabé, skoro hračka. Zato niektoré diorámy boli na veľmi vysokej úrovni, rovnako ako zbierka modelov vlastnej produkcie. Škoda zlých svetelných podmienok, slabého foťáku a ešte slabšieho fotografa. foto

Poslenou zastávkou bolo múzeum modelovej železnice s pokusom spracovať čo možno naväčšiu časť Mariazellerbahn. Boli tam hádam všetky zaujímavé úseky trate. Toto obrovské koľajisko údajne má za sebou už 25000 prevádzkových hodín... foto.
Napriek tvaru U a jednokoľajnej trate vlaky jazdili "dokola" a oboma smermi - vlaky sa v "podzemí" vracali z konca trate na začiatok. Míňali sa v staniciach, kde oba vlaky zostali stáť a pohhli sa na pokyn návštevníkov. Ale vzhľadom na dĺžku trate a počet vlakov bol tento trik sotva postihnuteľný.

 

 

 

[Akt. známka: 0,20 / Počet hlasov: 5] -      + 

K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!

Pridať nový komentár