Railnet

Banská železnička v Hodruši

Priemysel | Jozef Kiss, 13. 09. 2005 (13061 zhliadnutí)

Zaujímavá reportáž Mariana Paulíniho o jednej banskej úzkorozchodnej železničke.

Pri jednej mojej návšteve Banskej Štiavnice som narazil na zaujímavý námet na úzkorozchodnú trať, ktorá môže byť dobrým doplnkom stanice. V ten deň som sa rozhodol, že pôjdem do Štiavnice z Novej Bane cez Voznicu a Hodrušu. (BŠ má výbornú polohu, takže prístup do nej je možno 100 rôznymi cestami a tak je čo objavovať...)
Hodrusa - plan
Hodrušská dolina je úzka, veľmi dlhá a všade okolo je vidieť pozostatky banskej činnosti (Mimochodom popod celú dolinu sa tiahne jedno s najdlhších banských diel : Voznická dedičná štôlňa – dĺžka cca 20 km z BŠ do Voznice. Slúži na odvádzanie vody z okolitých baní). V tejto doline najprv prejdete Dolné Hámre, potom Hodrušu – Hámre a firmu Sandrik. Nakoniec po prejdení Banskej Hodruše, keď už cesta začína stúpať na Hodrušské jazero, naľavo zbadáte čosi, čomu som nevenoval pozornosť (a tým ani neodfotil) – nejaké divné sypáky vo svahu. To správne prekvapenie bolo asi o 500 m vyššie. Bol tam východ z bane s pekným koľajiskom, množstvom vozňov, rozobratými lokomotívami vonku, ale aj s dvoma funkčnými v depe. Vzadu nad cestou boli 3 rotačné výsypníky vagónov (píšem v minulom čase, lebo moja posledná návšteva tohto miesta bola v auguste 2002). Myslím, že nie je dôležité, že tu sa banské vagóniky presýpajú do nákladných áut, na koľajisku by to bola určite nevšedná vlečka s reálnym základom...

A konečne tu sú obrázky
Súvisiace články:
Hodruša po troch rokoch (28.09.2006)
[Akt. známka: 0,14 / Počet hlasov: 7] -      + 

Pridať nový komentár

sudetak 21.11.2005 22:13:06

jakej to ma rozchod?

takovej sotous a nenapise jak jsou ty koleje od sebe... :-)

Reagovať

honza 19.05.2006 13:37:54

re: jakej to ma rozchod?

rozchod kolejí by měl být standardní, 600mm, když jsme tady byli na dovolené, taky jsme tento areál a další důkladně prozkoumali a nafotili. je toho tam mnohem víc, námět na model je to dost zajímavý, sám jsem zkusil udělat malé dioráma na podobné téma.

Reagovať

zmar 23.04.2006 16:32:39

překládání na druhou železnici

ten nápad s překládáním materiálu na železniční vlečku není až tak nereálný. nejsem si jistý, jestli to byla právě tato štola, ale z některé takové štoly v hodruši se v minulosti materiál přesypával do jiné úzkokolejně železnice (rozchod 750 mm), která vedla dolu hodrušskou dolinou.

Reagovať

Pridať nový komentár