Railnet

Pozemná lanovka v Bratislave

Skutočná železnica | Marian , 29. 05. 2006 (7009 zhliadnutí)

Pri počutí slovného spojenia pozemná lanovka sa väčšine ľudí vybaví lanovka na Hrebienok vo Vysokých Tatrách. Ale v Bratislave? Je pravda, že o pozemnej lanovke v Bratislave na hrad sníval minulý župan kraja, ale inak možno iba pár ľudí vie, že nákladná pozemná lanovka funguje už dobrých pár desaťročí v Rušňovom depe Bratislava Hlavné.

Lanovku postavili pre potrebu skladníkov, keďže obslužná cestná komunikácia je cca 8m nad úrovňou terénu depa (depo je postavené vo svahu Malých karpát). Lanovka prekonáva uvedený výškový rozdiel po dráhe cca 13m. Rozchod koľají je 600mm a ako bezpečnostný mechanizmus pri pretrhnutí lana je medzi koľajami ozubený pás, do ktorého by po pretrhnutí lana zapadla západka na vozni. Strojovňa – navijak je v hornej nakladacej rampe. Na nakládku a vykládku ťažších bremien slúžia otočné žeriavy s nosnosťou 1000 kg. V poslednom čase po vybudovaní okružnej cestnej komunikácie priamo do depa lanovka stratila svoj význam a pravdepodobne ju čaká zánik.


Horná nákladová rampa lanovky


Detail hornej nakladacej rampy


Vozík lanovky – v strede medzi dvojkoliami je západka bezpečnostného zariadenia


Koľajová trať pohľad zvrchu dole


Koľajová trať pohľad zospodu hore


Detail koľají a ozubeného pásu


Celkový pohľad na lanovku a hornú a dolnú nakladaciu rampu

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasov: 2] -      + 

Pridať nový komentár

omega 30.05.2006 15:23:18

môžem potvrdiť,

že lanovku už dlhšie nepoužili. zhodou okolností som bol včera (t.j. v deň publikovania článku) v depe ba - hlavné na rokovaní a počas prestávky som okrem bufetu (veľmi slabo zásobeného) navštívil aj opisovanú lanovku. aj pracovníci skladu, ktorí vykladali tovar z nákladného auta, mi potvrdili, že ju už dlho nepoužili a má sa demontovať. ak bývate na 2. poschoví, môžete mať súkromný výťah. ale pozor! doprava osôb na tejto lanovke je zakázaná.

Reagovať

Pridať nový komentár