Railnet

Hôrky 2006

Akcie | Redakcia, 19. 10. 2006 (10803 zhliadnutí)

V dňoch 5.10 až 8. 10. 2006 sa uskutočnilo stretnutie priaznivcov modulovej železnice v telocvični ZŠ Hôrky pri Žiline. Stretnutie bolo zorganizované pri príležitosti vzniku klubu modelovej železnice v Hôrkach (KMŽ Hôrky) a otvorení krúžku železničných modelárov na ZŠ Hôrky. Počas celej akcie bol prezentovaný zámer a cieľ vzniknutého klubu a to postaviť z modulov TT miestnu trať Žilina – Rajec.

V telocvični bolo postavené a sprevádzkované modulové koľajisko HO v prevažnej miere zostavené z modulov z Bojníc (Model klub pri ZTŠČ BOJNICE), ďalej stanice Kamence z Varína a z dvoch staníc privezených z Košíc (KMŽ Košice).

Celková dĺžka HO layout-u bola cca 100 m vrátane 7 staníc a dvoch zastávok. V piatok bolo modulové koľajisko predstavené žiakom navštevujúcim ZŠ Hôrky, zaregistrovali sme aj účasť žiakov zo ZŠ zo Závodia a v sobotu bolo modulové koľajisko sprístupnené verejnosti.

 

  Organizačne sa na akcii podieľali:
 • ZŠ Hôrky (Stredisko žiackej záujmovej činnosti pri ZŠ s MŠ Hôrky),
 • Obce Hôrky, Bitarová, Brezany a Ovčiarsko,
 • KMŽ Hôrky,
 • Model klub pri ZTŠČ Bojnice,
 • KMŽ Košice,
 • firma GIACOMINI–DOMTECH, s.r.o, ktorá akciu sponzorsky podporila.
Hôrky 2006

Streda – stavba layout-u

Výstavba layout-u sa začala v stredu v poobedňajších hodinách z privezených modulov z Bojníc. Na začiatku sme boli 4-členná partia (2 za Hôrky a 2 za Bojnice).

Hôrky 2006 Hôrky 2006

Neskôr dorazili Košičania so svojimi stanicami (Robertova a Lacova stanica), Zdeno Janeček s Kamencami a ďalší zástupcovia z Bojníc. Pracovná nálada nám vydržala až do neskorých nočných hodín. V prvý pracovný deň, resp. noc sme väčšinu modulov postavili na nohy a vzájomne prepojili.

Hôrky 2006 Hôrky 2006

Štvrtok – stavba a sprevádzkovanie layout-u

Vo štvrtok ráno a v priebehu dňa dorazila ďalšia pomoc a stavala sa zvyšná časť layout-u, ďalej rozvod elektriky, DCC a telefóny. V neskorých nočných hodinách prebehli prvé skúšobné jazdy. Všetko muselo byť nachystané tak, aby sme si v piatok pred žiakmi a ich učiteľmi nespravili hanbu.

Hôrky 2006

Piatok – prezentácia pre žiakov ZŠ Hôrky a okolia

V piatok v doobedňajších hodinách sa postupne vystriedali žiaci všetkých ročníkov zo ZŠ Hôrky a ako už bolo spomenuté, prišli aj žiaci zo základnej školy zo Závodia. Žiakom, najmä tých mladších, sa modulové koľajisko páčilo, o čom svedčia nasledujúce fotografie.

 

Hôrky 2006 Hôrky 2006
Hôrky 2006

Okrem modulového koľajiska bola na chodbe pripravená výstava modulov TT, ktoré už reprezentovali klub KMŽ Hôrky (Kocián), ďalej dioráma, ktorú postavili dve mladé slečny (Lenka a Danka Kocianové, žiačky ZŠ Hôrky). V priestoroch telocvične boli v presklených vitrínach vystavené modely automobilov v mierke HO (Ličko), hotové TT modely (Tiščan) a HO modely (Valach) lokomotív a taktiež rozpracované TT modely z leptaného plechu (Boldiš).

Hôrky 2006 Hôrky 2006

Sobota – prezentácia pre verejnosť

Od soboty rána sme so záujmom a aj s určitými obavami, veď podobná akcia v Hôrkach a v blízkom okolí ešte nebola, očakávali verejnosť. Vstupné bolo dobrovoľné a deti pri vstupe dostali od nás malý darček – lízatko. Okolo 9-tej postupne začali prichádzať prvý zvedavci a neskôr sa to „rozbehlo“. Prítomnosť detí z rodičmi, vytiahnuté a cvakajúce fotoaparáty a bežiace kamery sami o sebe hovoria, že modulové koľajisko ako aj ďalšie vystavené exponáty sa tešili pozornosti návštevníkov. Posledný z nich odchádzali poobede po 18-tej.

Hôrky 2006 Hôrky 2006
Hôrky 2006

Sobota – spoločenské posedenie

V sobotu od 20-tej bolo pripravené posedenie pre účastníkov akcie, kde sme pri dobrom jedle, za čo treba pochváliť personál kuchyne ZŠ Hôrky, a vínku rozoberali a hodnotili práve prebiehajúcu akciu, preberali plány na najbližšie obdobie a čo bolo hlavné – utužovali vzťahy. Medzi nás prišiel posedieť a podebatovať aj starosta obce Hôrky.

Hôrky 2006 Hôrky 2006

Nedeľa – posledné jazdy a balenie

V nedeľu ráno sme si ešte zajazdili a cca od 10-tej sme začali layout rozoberať. Po obede sme sa rozišli, a akcia v Hôrkach už bola minulosťou. Nás (Kocian a Kotula) ešte čakala cesta s modulmi do Bojníc...

Hôrky 2006

Zhodnotenie a plány do budúcnosti

 • na akcii bolo 27 registrovaných účastníkov z celého Slovenska,
 • sprístupnenie layout-u žiakom a aj verejnosti malo pozitívny ohlas, v budúcnosti predĺžime prezentáciu aj na nedeľu,
 • bude nutné vypracovať dve verzie grafikonu: prezentačnú pre verejnosť a druhú pre uzavreté jazdenie účastníkov akcie,
 • doladiť existujúce moduly, najme stanica Kamence si žiada rekonštrukciu,
 • lepšie zorganizovať stavbu a sprevádzkovanie layout-u.

Na akcii bolo dohodnuté, že počas roka budú na Slovensku prebiehať v oblasti modulovej železnice minimálne dve akcie:

 • Bojnice – zamerané na HO, účasť TT modulov sa však nevylučuje,
 • Hôrky – zamerané na TT, kde taktiež účasť HO modulov sa nevylučuje.

Všetko bude závisieť od organizátorov a poskytnutých priestorov pre layout-y.

Na záver chceme poďakovať všetkým, ktorí sa na akcii podieľali, vedeniu ZŠ v Hôrkach za poskytnutie priestorov a všetkým návštevníkom, ktorí si našli čas a prišli si prezentáciu pozrieť.

Veríme, že na budúci rok sa opäť v Hôrkach stretneme a už teraz sa na vás všetkých tešia.

František Kocian a Patrik Kotula, KMŽ Hôrky

Ďalšie fotky k článku sú v galérii.

[Akt. známka: 0,20 / Počet hlasov: 10] -      + 

Pridať nový komentár

zdeno 19.10.2006 20:28:31

ahoj, kamence doslouzily a na veceri to bylo jasne receno, uz nikdy vice na setkani nepojedou. poslouzily a rozeberou se. vzdyt taky mely 4 roky. je fakt, ze tohle setkani jsem odflaknul a vezl jsem se na praci jinych. nebylo to schvalne, mel jsem velke problemy. ---- uz planuji jinou stanici, mnohem mensi a plnou vlecek. planuji plnou automatizaci a rychlostni soustavu a autoblok. ahojz

Reagovať

fero 20.10.2006 07:21:17

dúfam, že to tentokrát bude mierka tt

Reagovať

maroš 20.10.2006 10:41:20

ahoj, celé stretko bolo koncipované ako prezentácia modulovky pre verejnosť pri príležitosti vzniku nového klubu modulovej železnice v hôrkach , t.j. pre potenciálnych záujemcov z radov detí,ktoré navštevujú miestnu zš ,ale aj ostatných a tým nemyslím len deti. zároveň podporiť snahu fera a patrika v činnosti, na ktorú sa podujali. dôvod : popularizácia tejto voľnočasovej aktivity a tým získanie nových členov. počas akcie som s niekoľkými rozprával na túto tému ,takže páni na budúci rok nech nás je viac. chcem poďakovať organizátorom za príjemnú a priateľskú atmosféru , v ktorej sa celé stretnutie nieslo, za perfektné zabezpečenie celej infraštruktúry stretnutia. ďalej za pochopenie a ústretovosť vedenia zš a vedenia obce hôrky , ktorí celú akciu podporili. a na záver ešte raz veľké ďakujem deťom zo školy za prekvapenie v podobe jedinečnej a ničím nezameniteľnej výzdoby telocvične. s pozdravom za k?m bojnice maroš

Reagovať

sergejik-robo 20.10.2006 14:25:44

aj ja ako účastník stretnutia chcem ešte raz poďakovať organizátorom za úchvatnu akciu so všetkým čo k tomu patrí!taký elán a nadšenie sa už len tak nevidí. a tým mám na mysli aj ľudí,ktorý s "vláčikmi" nemajú nič spoločné(vedenie školy). a sa bude dať,tak aj na rok by som vám robil spoločnosť. cítil som sa ako doma.

Reagovať

poustva 20.10.2006 19:29:16

pekne, skoda, ze zadna uzka :)

Reagovať

jki 20.10.2006 21:57:47

poustva: tak to sa teda mýliš. bola tam, síce iba provizórne, ale stačilo to na to aby sme nad tým vážne začali uvažovať. takže do rok a do dna :-) hin se hukáže...

Reagovať

laco - laslo (vn) 23.10.2006 21:42:09

až teraz som sa dostal ku tomuto článku a len budem opakovať to čo maroš napísal že organizácia bola na vip úrovni. skladám klobúk dole pred vedením ktoré malo pochopenie pre takú vydarenú akciu. organizátorom ďakujem za super zabezpečenie akcie a stále dobrú náladu. výborne som si prevetral svoje machine a vagóny. na margo (pustva) tak h0e som mal na svojom module síce provizórne 6m ale dalo sa pojazdiť. s pozdravom laco kžm ke

Reagovať

Pridať nový komentár