Railnet

Návrh nového ovladače na Loconet

Elektronika | Zdeno Janeček, 25. 10. 2006 (20242 zhliadnutí)

Nedávno proběhl návrh a mala diskuze na novy ovladač. Zkusím sepsat svůj názor a podstatu věci na to, aby se mohlo vůbec začít. Jedna se o úplně novy přístup, proto by bylo dobré, si práci rozdělit.

Chtěl bych použit novy Atmel 89LP2052, který je pokračovanim Atmelu 2051, ale má mnoho nových funkci a parametrů, které ušetři a zrychli návrh ovladače. Datasheet je na www.atmel.com, kde najdete podrobnosti.

    Definice ovladače:
  1. co nejmenší odběr ze sítě DCC, která zajišťuje napájeni ovladače, nejlépe nulový
  2. co nejvíc funkci a jejich indikace
  3. zadáváni adresy přímo do ovladače
  4. zadaváni ID čísla přímo do ovladače
  5. přímá volba ovládáni režimu rychlosti 28/ 126 *
  6. volba funkci jako "tlačítko" nebo "zap/vyp"
  7. dodrženi protokolu LocoNetu
  8. omezit kritické stavy při zastrčeni ovladače do Loconetu
  9. *tady je trošku nedorozumění, používá se 128, ale může byt jen 127 hodnota. Někde jsem se setkal i s 126, protože „1“ není rychlost, ale funkce.
    A teď podrobně:
  1. nejlepší by bylo použit akumulátor 3.6V na zálohováni a napájení. Novy Atmel má velmi malý klidový odběr v režimu PowerDown, řadově 2µA, tento proud vůbec nezatěžuje zdroj a mohl by byt zapojen stále. Atmel je tak dokonaly, že i součástek okolo něj by bylo strašně málo a navýšeni proudu, jejich spotřebou, je minimální. Spotřeba v aktivním režimu je úměrná kmitočtu krystalu a napájeni a pohybuje se do 3mA. To znamená, že největší problém budou LED diody a jejich spotřeba proudu. Protože se použije akumulátor, není potřeba ani stabilizátor a obvody napájeni a jejich spotřeba proudu je tedy nulová. Na schématu jsou zapojeny diody na dobíjení akumulátoru, pokud se zapojí baterie, musí se diody vynechat.
    Dobíjení akumulátoru nepotřebuje stabilizaci, jen ochranný odpor velikosti 15V / 5mA, to je asi 15 / 0.005 = 3000 Ohmů
  2. vypadá to tak, že na funkce zůstane 6 tlačítek, takže by bylo idea lni zapojit jedno tlačítko jako „shift“ a 5 tlačítek zdvojnásobit na deset funkci. Indikaci zajistit jen bliknutím a to jedním pro zapnuti a dvěma pro vypnuti. Při zapnuté funkci "tlačítka" by svítila LEDka po dobu stisknuti.
    Ještě jsem zabudoval LEDku na RxD, "příjem Loconetu" na kontrolu provozu na sítí. Indikovala by stav "0" , teda možný "rizikový" stav. V uvozovkách proto, protože blikání LEDky je skoro neviditelné a pokud svítí souvisle, je to skoro jistě chyba.
  3. zadáváni adresy přímo do ovladače se celkem osvědčilo a nebudu ho měnit. Kdo to vyzkoušel, ví o čem píši.
  4. Zadáváni ID čísla přímo do ovladače je trochu sporné, ale je to operativnější, než hledat následně chybu. Totiž tovární ovladače mají ID číslo náhodně a to může to dělat problémy.
  5. je nepravděpodobné, že by existoval dekodér s 28/126 nepovoleným provozem, ale ovladač to umožňuje změnit, hlavně kvůli modelovosti.
  6. setkal jsem se s dvěma možnostmi funkce tlačítek, jako tlačítko a jako přepínač. Bylo by dobré mít možnost to využit a zvolit si.
  7. asi tímhle jsem měl začít. Je to velmi obsáhle téma a nedá se skoro vůbec ošidit. Kdo to pozná, ten se chytí, kdo ne, odkazuji ho na protokol LocoNetu, kde se může dozvědět více. Taky myslím, že v mých předchozích článcích jsem o tom něco popsal. Nebudu se zatím zabývat nižší vrstvou protokolu, ale hned tvarem a volbou paketů.
    Na komunikaci mezi ovladačem a centrálou Loconetu jsou potřeba tyhle pakety. Používám zkratky podle prvního bajtu „opcode“, který přesně definuje délku a význam paketu.

    "81“ obsazeni sběrnice
    „A0“ rychlost
    „A1“ funkce a směr
    „A2“ další funkce
    „BF“ žádost o přiděleni slotu
    „B4“ potvrzeni
    „E7“ odpověď centrály o přidělení slotu
    „EF“ odpověď ovladače do centrály o akceptování hodnot a oživení slotu

      U mého ovladače mohou nastat až čtyři stavy (režimy) ve vztahu ke slotu:
    1. v centrále není adresa, slot nepřidělen
    2. v centrále je adresa, slot přidělen, ale neaktivní
    3. v centrále je adresa , slot přidělen a je aktivní
    4. snaží se přihlásit ovladač se stejnou adresou a jiným ID
      1. na aktivní slot
      2. na neaktivní slot
    5. ad1 = BF,E7,EF,B4 normální přihlášení
      ad2 = BF,E7,EF,B4 -//-
      ad3 = BF,E7 není potřeba slot oživovat
      ad4 = BF,E7, ? chyba, ovladač ztratí adresu
        BF,E7,EF,B4 ukradnutí slotu jiným ovladačem
    Po přihlášeni je komunikace skoro striktně jednosměrná a ovladač vysílá jen pakety A0, A1, A2.
    Ovladač po přihlášeni vlastně už jenom sleduje výskyt a délku trvání „0“ na Loconetu a svoje vlastni vysílání na kontrolu kolize dat na sběrnici.
      Teď se pustíme do nižší vrstvy a to signály na sběrnici Loconet v úrovni časovaní a různých vztahů mezi centrálou a ovladači. Největší problém Loconetu je bezpečnost a priorita dat. Na zajištěni je vymyšleno několik fint, zkusím je vyjmenovat.
    1. CD backoff je čas od poslední „0“ na sběrnici. Aby nedošlo ke kolizi vysílaných dat, musí každé zařízeni počkat tuto dobu , obvykle 1200µS. Po teto době může vysílat centrála. další periferie mohou až po době 1200µS + 360µS Jiné zařízeni než centrála smí vysílat až po uplynuti doby 1560µS.
    2. priorita periferii je nastavena mezi 1560 + 0 až 300µS. To znamená, že ovladače si mohou stanovit prioritu podle aktuálnosti a důležitosti svých vysílaných dat. Například funkce a směr jízdy mohou mít o mnoho menši prioritu než rychlost.
    3. kolize dat, každé zařízeni kontroluje svoje vysíláni a pokud zjisti chybu, shodí sběrnici na 900µS do „0“ a potom se všechno počítá od znova. Teda CD-1560µS + 0 až 300µS priorit. Kolizní periferie může snížit svou prioritu, aby předběhla pozdější připojeni dalších zařízeni.
    4. reset sběrnice, pokud centrála nebo chyba na síti způsobí výpadek Loconetu na dobu delší než 100mS, všechna zařízeni jsou povinna po nahozeni Loconetu do „1“, po další uplynuté době 250mS se znova inicializovat. Tedy poslat paket BF, atd.,atd.
    5. Myslím, že jsem vzpomenul všechno důležité a na nic nezapomenul.
  8. Jako zdroj nejčastějších chyb v komunikaci jsem zjistil „nekorektní“ chovaní uP a tranzistoru ovládajících Loconet na každém ovladači. Totiž stáhnutí do „0“ po dobu inicializace ovladače. U Huga je to asi 40µS až 50µS a u Freda je to asi 20µS až 30µS. Tato doba se nedá nijak ovlivnit a je závislá na mnoha parametrech. Snížení kapacity resetovaciho kondenzátoru lze u Huga snížit čas jen na tuto dobu, nížeji již nelze, pracovní kmitočet a resetovaci protokol to nedovolí.|
    Atmel 2052 svými parametry a hlavně svoji rychlosti dovoluje nastavit resetovaci dobu na stovky nS a doba stáhnutí do „0“ je okolo 10µS. Přesto mi to nevyhovuje a chtěl bych tuto chybu odstranit úplně a to kontinuálním napájením ovladače. Jinak to není až tak úplně pravda, jsou tam ještě jiné čekací doby, ale to nemá na funkci vplyv.
    Teď je otázka, zda napájeni na pinech 1 a 6 Loconetu, by šlo použit na dobíjeni akumulátoru nebo to nechat bez dobíjeni a jednou za rok vyměnit dvě 1,5V baterky. Napájení přes akumulátor má jednu obrovskou výhodu a to nastavování parametrů mimo Loconet. To je tak obrovská výhoda, že mi vůbec nevadí, že budu muset jednou za čas dobít a zkontrolovat akumulátor.

Otázky pište na Pandoru, nebo sem, ale odpovídat budu na Pandoře.

[Akt. známka: 0,33 / Počet hlasov: 3] -      + 

Pridať nový komentár

marian pavúk paulini 25.10.2006 10:08:58

akumulátor

pri diskusii o ovládači v aute cestou do hôrok tiež padol návrh na akumulátor v ovládači, ale potom ma už napadá cimermanovské: pane marconi, skuste to bez drátú... nebolo by vhodné ísť týmto smerom?

Reagovať

gabor m 25.10.2006 13:14:14

bezdrát

skúsim aspoň čiastočne rozobrať túto problematiku. ak nebudem mať niekde pravdu, prosím opravte ma (prosím neukameňovať :-). bezdrátové ovládanie môžeme rozdeliť do troch základných rovín: - technická, - organizačná, - legislatívna. rozoberme najprv technickú. z bezdrátových technológií sú asi najpoužiteľnejšie dve, rádio control (rc) a infra (ir). obe majú dve obrovské nevýhody. nie je pre ne podpora v žiadnej dcc centrále (hovorím o ceste ovládač<>centrála), aspoň o tom neviem. čiste teoreticky zvládnuteľný problém. druhou nevýhodou je nutnosť inštalácie vysielača a prijímača do ovládača - pri určitej filozofii by sa možno dal vynechať prijímač. ďalšou nevýhodou je nutnosť bateriek v ovládači, na čo reaguje organizačná rovina s otázkou, kto, alebo čo bude ovládať idúcu mašinu v prípade zlyhania ovládača z dôvodu slabých bateriek? v závislosti od použitej technológie (rc, ir), môžu baterky relatívne rýchlo odísť - pri rc jednoznačne. v neposlednej rade by to zväčšilo ovládač. druhý aspekt technickej roviny je zarušiteľnosť oboch technológií. pri dnešnom svete bezdrátových hračiek hlavne v oblasti rc dosť jasné nebezpečenstvo. pri ir navyše nutná montáž zberných čidiel najlepšie na každý modul ... k organizačnej treda ešte pripomenúť, že by sme asi boli dlhodobo jediný a tým pádom nekompatibilný s ostatným svetom. nutnosť vlastniť aj klasické ovládače by nás tak neobišla. legislatívna, tá sa týka iba rc, hovorí o tom, že na riadenie modelov je možné použiť frekvenciu 40,02-40,98 mhz a modelárske pásmo 27 mhz. použiť iné frekvencie nie je možné. keď sme túto variantu zvažovali (asi 3-4 roky dozadu), tak sme oslovili telekomunikačný úrad, či by bolo možné použiť pásmo 433 mhz pre ktoré je možné kúpiť hotové produkty (prijímač, vysielač) umožňujúce prenos digitalizovanej informácie. ich odpoveď bola jednoznačná v duchu vyššie uvedených frekvencií. a ešte poslednou pripomienkou je cena. takýto ovládač by bol jednoznačne drahší. po zvážení vyššie uvedených skutočností, osobne nepovažujem v súčasnosti bezdrátové ovládanie modelov za rozumný smer vývoja. za rozumný by som ho začal považovať pri priamej aplikácii prijímača do mašín, čím by sa odbúrali centrály, ale to je podľa mňa momentálne prisilná hudba budúcnosti.

Reagovať

pajdo 25.11.2006 22:38:31

re: bezdrát

jenodznacne zigbee technologiu a mas vystarane s legisltivou aj so spotrebou ...

Reagovať

marian pavuk paulini 25.10.2006 13:56:29

bezdrát

o legislatívnych problémoch som ani neuvažoval, lebo tam je to jasné, musíme ísť v rámcoch zákona. čo sa týka prenosu dát, tak sú naozaj dve možnosti, jedna je tá prvá a to nechať riadenie cez centrálu a iba odhodiť spojenie centrála / ovládač drátom (pričom je možná zmiešaná prevádzka klasiky a bezdrátu, lebo prímač by sa zacvakol do "klasiky"), druhá možnosť a tá sa mi páči oveľa viac je prímač vo vozidle a tu by sa mi páčil možno systém bt. skúste sa pozrieť na stránky sony-ericssonu http://www.sonyericsson.com/images/spgd/gpd_9479hi gh_27_0_4001.jpg , toto autíčko sa ovláda 4 povelmi - vpred, vzad, doprava, doľava, ak by sa urobil podobný prímač do hnacieho vozidla a komunikoval by s existujúcim dekóderom, tak by zasa mohla fungovať aj zmiešaná prevádzka a časom by sa prešlo iba na bt...

Reagovať

jozef lukacovic 25.10.2006 15:32:30

re: bezdrát

v horkach sme s petom m. hovorili aj o tejto moznosti (priame ovladanie - bez centraly). takze pri najblizsej vymene mobilu treba pamatat na to, ze musi mat bt. inak ziadne modulove jazdenie. a teraz vazne. treba velmi pozorne prestudovat specifikacie bt. co mi momentalne napada, tak najvacsi problem by mohli robit latencie spojenia a dosah vysielaca (ovladaca). ale mozno toho bude viac.

Reagovať

zdeno 25.10.2006 18:19:53

ahoj, jedina cesta schudna pro nas je wifi, teda pasmo 2,4ghz. ale je tu jeden velky problem a to, kdo to z nas umi.????? ja se do toho nehrabu, ja se zastavil na kmitoctu asi 800mhz. --- existuji hotove moduly wifi, ktere se primo aplikuji, nekde jsem to videl na webu jako diplomovou praci. ale to je naprosto nekompatibilni s cimkoli a prosadit novou normu je des a hruza.i uroven velikosti je vhodna jen pro ho, takze bohuzel tt je dost mimo. *** takze prestante fantazirovat a zkuste neco navrhnout na "moje" tema. :-)))) ahojz

Reagovať

gabor m 25.10.2006 20:05:59

re:

ja už som si hovoril, kedy sa asi ozveš. ešte pre doplnenie a naozaj to nechcem pokaziť. bt je zdenom spomínané pásmo 2,4 mhz. v zmysle národnej tabuľky frekvenčného spektra (ntfs) ide o nešpicifikované zariadenia krátkeho dosahu, na ktoré sa vzťahuje všeobecné povolenie č.5/2001. bolo by už slovíičkárením, či sa jedná o prenos datových signálov (vyhláška povoľuje) alebo ovládanie modelov (táto konkrétna vyhláška nerieši, rieši to č. 3/2001 a hovorí o diaľkovom ovládaní hračiek, modelov, lodí a pod.). myšlienka pekná, ale nateraz by som ju odložil do šuplíka.

Reagovať

pavuk 25.10.2006 21:02:23

bt

tak, vykuchali sme so synovcom spomínané autíčko a v ňom bol kontakt na výrobcu, skúste na to pozrieť, je to hotový výrobok mini rozmerov jeich tam viac, ale aspoň jeden: http://www.avantwave.com/btr140.php, obchodný zástupca pre európu je poliak...

Reagovať

jki 25.10.2006 23:44:54

zdeno, my dvaja sa nikdy nedohodneme, nemienim sa tým zaoberať, tak len stručne pre ostatných: -co nejmenší odběr ze sítě dcc, která zajišťuje napájeni načo? nikdy to nebol problém -co nejvíc funkci a jejich indikace funkcie ok, načo indikácia? kto sa kedy díva na ovladač? -zadáváni adresy přímo do ovladače nezmysel, je na to funcia dispach -zadaváni id čísla přímo do ovladače kam inam ak nie do ovládača? do káblu? ale aj tak nesúhlasím... -přímá volba ovládáni režimu rychlosti 28/ 126 * načo? kto to kedy volil? -volba funkci jako "tlačítko" nebo "zap/vyp" načo? je to dané princípom...f0-f4 prepína f5-f8 spína -dodrženi protokolu loconetu bingo, to je u teba novinka omezit kritické stavy při zastrčeni ovladače do loconetu *tady je trošku nedorozumění, používá se 128, ale může byt jen 127 hodnota. někde jsem se setkal i s 126, protože "1" není rychlost, ale funkce. čo to vraví? uraža nas? ;-) (tomuto vôbec nerozumiem čo si chel povedať) z ďalšieho textu - podľa mňa fred nemá problém pri pripojení...je tam tranzistor, ktorý je zavretý "sám od seba", nemá dôvod "stiahnuť" zbernicu...

Reagovať

zdeno 26.10.2006 08:49:03

odpovim jki na railnetu, je tam kopu jedovatosti, ktere tam byt nemusely a taky kravin, ktere potrebuji vice slov na vysvetleni. ahojz

Reagovať

jk 26.10.2006 18:27:09

bezdrát - ir, rc

zdar gabor, to ma teda podržte. vraj niet centrály, ktorá podporuje ir (infra), resp. rc. z profi centrál len tie najjednoduchšie ich nepodporujú. teda aspoň niektoré : - intellibox ir, má zabudovaný systém ir (asi pre 4 ovládače) + existuje profi ovládač iris (9999 lokomotív, príslušenstvo, atď. plnohodnotný ovládací pult ibx), jestvuje aj sada pre externé pripojenie na loconet - rc majú všetky lepšie centrály digitrax, menovať nemá význam, záujemca si to dohľadá na www.digitrax.com, - rc ovládač ponúka nce - wifi, obdobu ponúka esu k centrále ecos, amatérske wifi ponúka (čoby rozhranie) pre loconet a podľa popisu aj xpressnet istý švajčiar (odkaz neviem vyhľadať), cena zatiaľ odstrašujúcich 256 eur pre jednu súpravu. fungovať to má s rôznými ovládačmi - profi aj fred-om. toľko námatkou. rc som videl aj u ďalších amatérov. nuž škoda objavovať objavené ... samotný viacfunkciový ovládač, to je asi jadro úlohy. ľahšie sa o tom obkecáva ako koná. zrejme skôr dôjde k "politickej" dohode ohľadne fredi-ho ...

Reagovať

gabor m 26.10.2006 19:25:38

re: bezdrát - ir, rc

ďakujem za poučenie. inak máš pravdu, škoda objavovať objavené, stačí si to kúpiť.

Reagovať

gabor m 27.10.2006 09:16:56

re: bezdrát - ir, rc

mimochodom, keď použijem ur91 od digitrax, tak spravím z každej centrály, ktorá ovláda loconet centrálu na bezdrát (jak ir tak rc na 900 mhz - to rc je u nás nepoužiteľné, máme tam gsm). bolo by už slovíčkárením, či to je alebo nie je podpora v centrále alebo len barlička na podporu. nepustím sa týmto smerom, nestojí mi to za to. intelibox má zabudovaný systém ir "asi pre 4 ovládače", informácia pekná, ale nanič pre reálne ovládanie mašín na modulovke, o ktorom je na tomto fóre hlavná reč. parta chlapov okolo railnet robí hlavne modulovku a z tohoto pohľadu je nazeré na každú súčasť systému, ktorá sa dá použiť. to, že sa v podstate každá dá použiť aj na domácom koľajisku je z tohoto uhlu pohľadu nepodstatné. naozaj som nepochopil vetu "ľahšie sa o tom obkecáva ako koná.". nestretávame sa každý deň pri pive a sme z rôznych kútov slovenska a niektoré veci sa musia aj obkecať. najlepšie na verejne prístupnom mieste a to je internet. niekto tu má snahu investovať svoj čas a peniaze do toho, aby ste aj vy ostatní mali z toho úžitok.

Reagovať

pavuk 26.10.2006 21:36:49

bt

budem sprostý, ale ak netreba vymýšlať vymyslené, tak potom naozaj môžeme ostať pri fredovi (či starom, alebo vylepšenom a kto bude chcieť, tak si splaší freda bezdrát... autor tohto článku, pod ktorým sa tu rozohňujeme tvrdil, že nový ovládač má byť čosi prevratné, ale ako čítam, tak sa nič neprevracia, lebo "nový" ovládač má byť iba to isté, ale na modernejšej súčiastkovej základni.... nič viac a nič menej. skúste pozrieť na vec ovládania z podstaty. prečo vznikla centrála a dekódery - lebo prímač sa nedal strčiť do hnacieho vozidla ako u rc modelu. ale sme o pár rokov ďalej, bt prímač aj s regulátorom dc-dc má 18 mm x 13 mm x 2.2 mm - http://www.avantwave.com/btr210.php zatiaľ neviem, čo stojí, ale závratná suma to asi nebude...

Reagovať

jk 27.10.2006 07:13:19

nič, nuž, nič ?

k tomu nič, pridam pár poznámok : 1) fredi nie je vynovením starého. je úplne inej koncepcie a je pre 12 funkcií a o to išlo v prvom rade. 2) zmieňovaný ovládač zo švajčiarska medzitým postúpil ďalej. je rc (vlastne nadstavba k rc mostu pre loconet), vie ovládať 12 prídavných funkcií, dovoľuje vložiť 5 adries loko, môže ovládať príslušenstvo, má display, sadu tlačidiel a kolečko na ovládanie. vysielač je tradične pre 4 ovládače. dosah 50 - 300m. 3) ceny, závratné - ovládač 215 euro, vysielač podľa určenia -100, 185 (zákl.) alebo 245.- eur. 4) všetko legislatívne ošetrené podľa noriem eu. vzhľadom na vyžarovaný výkon, však žiadne povolenia nie sú nutné. čo viac ? nuž existuje to a z ceny vyplýva, že autor si vývoj necháva dobre zaplatiť a zrejme to nie je o invektívach ani siláckych rečiach.

Reagovať

27.10.2006 09:23:32

re: nič, nuž, nič ?

či má fredi 12 alebo "iba" 9 funkcií ( http://www.bf-vln.de/grundlagen/fredi/index.php ) je v súčasnosti, kým nie je zverejnený, iba jbp. prosím o zverejnenie odkazu na zmieňovaný ovládač zo švajčiarska. informácia o jeho cene mi na vyhľadanie nestačí a naozaj sa chem na to pozrieť. ďakujem.

Reagovať

jk 27.10.2006 15:59:48

sumár

profesionálne sa dlhodobo venujem doms (diaľkovému meraniu, sledovaniu a ovládaniu) vrátane nadväzných komunikačných kanálov. t.j. od prenosu dát/povelov po napätových sústavách, cez rôzné možnosti bezdrátu (vrátane gprs) až po vlastné komunikačné kanály po optike. koncepčne som sa podieľal na digitalizácii firemných telekomunikácií. z toho čo je v praxi, sa v zásade odpichuje aj pre modely. čiže žiadny prevratný objav, principiálne nové riešenie, atď., ale skôr hľadanie optimálneho kompromisu. dovolím si sumarizovať v poradí dôležitosti požiadavky na ovládač, ako som ich zachytil : 1) viac prídavných funkcií, kompatibilita na loconet, kábelové pripojenie, existujúce lokodekodéry : - profi existujú, no prevažne sú orientované na svoje centrály (digitrax, uhlenbrock), obmedzená kompatibilita aj na domácke systémy minibox, rkdcc - amatérske, podmienky optimálne spĺňa fredi 2) vyššia funkčnosť všeobecne, kompatibilita na loconet, bezdrát, existujúce lokodekodéry : - opäť profi klasika digitrax (rc, kompletný ovl. pult), uhlenbrock (infra/iris, kompletný ovl. pult) funkčné iba s centrálami výrobcov ! - amatérske, tzv. rc most pre loconet/xpressnet, súprava vysielač pre 4 príjmače, príjmač podľa typu ovládača ! : a) akceptujú sa digitrax, fred uhlenbrock, fremo fred (fredi), lenz + daná centrála b) univerzálny multifunkčný vlastný (sw podľa rozhrania), možnosť vložiť a prepínač 5 lokoadr., 12 prídavných funkcií, ovládanie príslušenstva, pole ovládacích tlačidiel, ovládanie kolečkom, display 3) bezdrát "bez centrály" : - profi, riadne drahá vecička esu "mobile controll", ktorá sa v súčasnosti začlenila (ovládač) pod centrálu ecos ako prídavný ručný ovládač alebo bidi ovládač (druhý nezávislý kanál na ovládanie lokomotív) 4) záver - hľadaný ovládač, ktorý má byť predmetom vývoja objektívne existuje. technicky nie je zložitý, pes je zakopaný v sw (fw ?) : - na hranici podmienok (loconet, bez zmeny centrály) na kábli je kúpiteľný od digitraxu, resp. uhlenbrocka - vyššie úžitne vlastnosti, bezdrát, atď. pri zachovaní zadávacich podmienok spĺňa "jedine" rc most a ovládač k nemu (alternatívne fredi) - rc ovládač iba pre xpressnet je zrejme mimo - pokiaľ by ktokoľvek z diskutujúcich reálne poznal technické riešenie, tak táto debata by najskôr nebola ... - bleskové netovské prehľady ukázali, že obvykle ide o prácu jednotlivcov (prvá pozitívna správa) - problém fredi som videl zo svojho uhlu pohľadu za uzavretý = funkčný, v jednej časti brd používaný s pozitívnymi ohlasmi. nová možnosť v podobe kompletného rc ovládača je iné kafé, zrejme sa pokúsim o scenár pracovne nazývaný "politické riešenie" aj keď šance sú mizivé.

Reagovať

zdeno 27.10.2006 18:29:49

fred

ahoj, fred se mi nelibi z nekolika pricin, zkusim pojmenovat. tezko dostupne soucastky. kalibrace. mod dispatch. malo funkci. ztráceni adresy. odber. mozno jsem nevzpomenul vsechno, muze nekdo doplnit. ahojz

Reagovať

ondro 05.11.2006 21:13:57

kratkodobe stiahnutie zbernice...

to, co popisuje zdeno, ze kratko po pripojeni ovladaca na zbernicu vystupny tranzistor na kratky okamih "stiahne" signal na nej, moze nastat. vela jednocipakov (atmel, microchip) ma v principe vystupy s otvorenym kolektorom a relativne velkym pull-up odporom. pocas resetu procesora a startu programu je vystup "odpojeny", v praxi to znamena, ze vystup bude v stave logickej 1, lebo je pull-up odporom tahany na +vcc. ak na taketo cosi pripojim vystupny tranzistor npn, tento sa otvori a pocas spominanej procedury reset+start software bude "stahovat" signal na zbernici. tento problem je znamy a nie vzdy je lahke ho obicyklovat, najma, ak sa snazim pouzit minimum suciastok. pokial nema jednocipak vystup skutocne 3-stavovy a nie je pocas resetu naozaj vo vysokoimpedancnom stave, neriesi sa tento problem jednoducho - dodatocny externy hardware je nutnou podmienkou. sam som uvedeny problem uz riesil. tolko k jednocipakom.

Reagovať

zdeno 06.11.2006 20:14:00

spoluprace

ahoj, ja vim, ze neni vsechno dokonale, proto jsem to hodil do plena a cekam, kdo se na spolupraci ozve. tohle byl pouze naznak toho, co by ovladac mel umet. dalsi veci jsou periferie, ktere by bylo skoda vynechat. treba takovy portalovy jerab na dcc ovladni je primo excelentni. --- vsechno co jsem popsal v clanku je odzkousene a muze se na tom stavet a pokracovat. takze se tesim ahojz

Reagovať

radek s. 27.11.2006 15:34:30

male nepresnosti

jenom bych poopravil drobne nepresnosti: bod. e - pocet kroku se udava 28/128, takze bych u toho zustal. to ze jich je ve skutecnosti jiny pocet, je vec jina, v manualu to uzivatel nenajde. pokud dekoder umi 128 rychlostnich kroku musi umet zaroven i 28 (normy nmra s-9.2 a rp-9.2.1). bod. d - id nezadavi vyrobci do ovladacu nahodne, ale naopak vzdy jedno stejne. to aby aby bylo mozne vyuzivat vice ovladacu v domacich podminkach bez nastavovani. bod. g - misto tveho zmateneho popisu casti loconetu bych dal odkaz na jeho normu na strankach digitraxu. bod. h - to snad nema ani cenu komentovat. jestli mas problemy s hugem, prosim, ale fred funguje korektne a nezpusobuje zadne komunikacni problemy. muj nazor: vyvijet novy ovladac podobnych parametru nema smysl.

Reagovať

jk 29.12.2006 16:33:08

... a je to ...

nuž páni zdá sa, že som sa dobral do konca problému ! pár viet k riešeniu. moje požiadavky sú relatívne prosté : - bezdrát, spoľahlivejší ako ir iris uhlenbrock - možnosť využívať starých fred-ov vrátane fredi - kompatibilita na loconet - kompatibilita na ibx - možnosť z ovládača ovládať aj príslušenstvo a prepínať adresy. výsledok je nad očakávané rámce ! všetko vyššie je splnené až na pripojenie fredi-ho. min. dosah je 100m, batérie vydržia 5 hodín trvalej prevádzky (v ovládači, resp. v adaptére pre fred-a, resp. iný ovládač). do nového ovládača ide vložiť 5 adr. a prepínať ich. má 12 funkcií + svetlá (f0), možnosť zablokovať prepínanie adries (tzv. detská poistka), ovládať v plnom rozsahu príslušenstvo, má display porovnateľný s ibx, možno z neho programovať, má automatické rozpoznávanie loconet a xpressnet.

Reagovať

gaborm 03.01.2007 14:45:56

re: ... a je to ...

jk - nejake blizsie info by sa nedalo zverejnit?

Reagovať

jki 03.01.2007 15:58:17

re: re: ... a je to ...

podľa mňa je to silvestrovský fór...inšpirované "a je to", pat a mat (večerníček na stv) veď ak je to ovládač, tak potom načo k nemu pripájať freda? ak to nie je ovládač (spomínaný adaptér), tak ako môže prepínať adresy? alebo je to ešte onakvejší mačkopes? kto ho videl? :-) všetko naj v 2007

Reagovať

jk 07.01.2007 12:02:27

re: re: re: nebude zo ...

nejde o fikciu, ale reaálne fungujúci ovládač aj systém. keďže tu nebežia obrázky, časom hodím niečo na svoj web (nie pre mňa prioritou). pre toho kto nepochopil : 1) systém zabezpečuje bezdrôtový prenos protokolov loconet/xpressnet 2) na druhej strane je príjmač, ktorý je buď ako adaptér na fremo/uhlenbrock fred a pod. ovládač alebo inteligentný ovládač (dihr) so zabudovaným príjmačom. logicky ani integigentný ovládač nemôže ísť za rámec centrály, hoci centrála systému má vlastnú inteligenciu, rozpoznáva protokol, robí vlakové cesty a pod. centrála dcc musí mať nástroje na pripojenie inteligentného ovládača, t.j. pripúšťať ovládanie príslušenstva, prepínanie adresy na ovládači, atď. ibx to má a ovládač je primárne preň ... verzia, resp. príjmač/adaptér by mal fungovať aj pre iné centrály s loconet/xpressnet, lebo ide vlastne iba o zabezpečenie prenosového média. to sa v súčasnosti testuje.

Reagovať

jk 10.02.2007 19:36:16

re: re: ... a je to (vymalované)

zdar, po prvom návale eufórie z novej "hračky" - súpravy bezšnúrového ovládača si dovoľujem prezentovať zopár možno inšpirujúcich faktov. súprava pozostáva z : - bázovej základňovej jednotky s káblom na pripojenie k centrále - napájacieho zdroja bázovej jednotky - mobilnej rádiovej jednotky rozhrania loconet na pripojenie ovládača fred - bezšnúrového inteligentného multifunkčného ovládača napájanie bázovej jednotky je riešene v duchu moderných trendov priemyselných technológii, t.j. s napájaním v rozsahu 8 - 24v ac alebo dc (používam zdroj malých základňových jednotiek motorola 13,8 v dc). funkčnosť ovládača ľahko prevyšuje možnosti ovládania centrály intellibox. je vybavený displejom, indikujúcim takmer všetko : adresu zvoleného vozidla, smer jazdy a jeho rýchlosť, aktiváciu 13 funkcií, skrat, ev. výpadok trakčného napätia centrály prípadne multitrakciu. regulátor jazdy je inkrementálny snímač ako, má ibx alebo fredi. trochu som sa toho bál, no zbytočne. režim regulátora ide nastaviť - ako fredi (smer dvoma tlačidlami, kolečko doprava pridáva, doľava uberá) alebo ako "trafo" (nula uprostred s nastaviteľnou časovou pauzou). popri optickej indikácii sa využíva i akustická (prechod nulou, krajné polohy). preberanie vozidla je jednoduché, vrátane možnosti použitia tzv. "skrátenej voľby" (= bez vypisovania adries). popri jazdení možno ovládačom nastavovať lokodekodéry, ovládať príslušenstvo prípadne stavať vlakové cesty. ovládač nevyžaduje viditeľný dosah na bázovú jednotku. v byte funguje cez tri panelové steny a v teréne sa predpokladá dosah cca 300m. jedna bázová jednotka obslúži 4 zariadenia - ovládače, mobilne jednotky fred-a alebo ich kombináciu. vymenoval som iba tie najpodstatnejšie funkcie a možnosti. popri nich exituje i viacero tzv. núdzových režimov so zastavením jedného aj všetkých vozidiel, vypnutia, resp. zapnutia trakcie a špecializované režimy iba pre ibx, napr. virtuálne adresy vozidiel, vlakové cesty definované v ibx, atď. viac časom na http://zmrail.webpark.sk tajne som dúfal, že by to mohlo fungovať aj s miniboxom, žiaľ má asi nejako oklieštený loconet a bázová jednotka s ním nenadviaže komunikáciu. p.s. možno sa dočkáme slovenského fred-a. zatiaľ mám k dispozícii iba obrázky. majiteľov miniboxov možno povzbudí aj to. všetko je na dostupnej súčiastkovej základni vrátane krabice. plošák v jadre jednostranný, veľkostne prijateľný.

Reagovať

Pridať nový komentár