Railnet

Reportáž z výstavy modulovej železnice vo Veszpréme

22. 11. 2006

Každoročne sa vo Veszpréme koná výstava železničných modelov na niektorej škole.

Škola poskytne priestory (vačšinou veľmi atraktívne) a pre žiakov školy je vstup „zadarmo“. Pre ostatných návštevníkov sa vyberá vstupné (cca 60 Sk). Záujem o výstavu bol značný a občas to tam vyzeralo skôr ako prehliadka Elite Model Look :-)

Tento rok bolo len jedno koľajisku v H0. Motív – tradičný – dvojkoľajná trať so slučkami na koncoch. Prevádzka analógová, vlaky jazdili prakticky „dookola“. Ale blýska sa na lepšie časy, nové moduly (stanica Decs) je už stavaná komplet tak aby sa dala použiť aj v digitálnej prevádzka, a má na koncoch štandardné FREMO rozhrania.

Na koľajisku bolo veľa zaujímavých detailov, skoro každý modul bol samostatnou „diorámou“, mal svoju myšlienku.

Čo sa týka jazdných vlastností tie bola veľmi „premenlivé“. Z historických dôvodov boli použité ešte aj moduly s oblúkmi s polomerom 600mm. Staršie a „neudržiavané“ vozne dosť často vyskakovali a rozpájali sa. My sme si priniesli „vlastnú“ súpravu, kde boli vozy iba s RP25, fixované a skrátené spriahla a odpružené nárazníky. Táto súprava až na jeden zádrhel v „najostrejšom“ oblúku prešla celú trať bez jediného vykoľajenia či rozpojenia....

Pekným modelárskym kúskom bola aj úzkorozchodka H0e, ale žiaľ nebola v prevádzke...

Súčasťou výstavy boli aj „vitrínové“ modely. Väčšinou rozchodu TT, ale našli sa a iné veľkosti, N a dokonca aj Ne (na rozchode 6,5mm).

Obrázky v galérii:

http://gallery.railnet.sk/Veszprem2006/

Komentáre Bez komentárov