Možno sa viacerým z Vás môže zdať, tak ako aj mne donedávna, že používať posypy z pilín je už dávno prekonaná vec. Jediný dôvod na používanie pilín pre mňa bol fakt, že pilinový posyp bol lacný a ľahko dostupný materiál pre začiatočníkov. Ale ako sme zistili, v mnohých prípadoch majú aj piliny svoje opodstatnenie.
Používame ich na posypanie ihličnatých stromov, ako základ pod molitanové posypy a rovnako sa dajú použiť napríklad na čerstvo poorané pole po obilí. No a samozrejme ich v pohode používame pre začínajúcich modelárov pri vytváraní diorám. Časom sme zistili, že aj medzi pilinami sú veľké rozdiely. Napríklad dlhé piliny z listnatého dreva sú dobré ako ihličie na stromy, krátke piliny sú dobré ako základ na krajinu... V poslednom čase začalo Jožovi vŕtať v hlave elektrostatické lepenie pilín... kto vie, možno to bude dobré.
Drevené piliny, farbivo - práškové pigmenty, alebo tekuté "tónovačky" do maliarskych farieb, prípadne vodové farby, tempery a voda. Pozor! V žiadnom prípade nepoužívajte latexové, fermežové, acetónové a olejové farby! (možno by išli použiť aj liehové moridlá, ale denaturovaný lieh je hodne drahý...)
Sitko, väčšia nádoba na miešanie (napríklad vedro), miešadlo (stará varecha, palica...), novinový papier, nádoby na sušenie (stačia papierové krabice).
Preosiate piliny dáme do nádoby na miešanie a zvlhčíme vodou. Po primiešaní farbiva piliny poriadne premiešame tak, aby bola zmes rovnomerne sfarbená. (čím menej vody pridáme do pilín, tým skôr sa piliny po zafarbení vysušia).
Preosievanie pilín pred farbením (z pilín takto vyberieme kúsky drievok, hobliny...)
Farby, piliny a nádoba na miešanie
Miešanie pilín s farbou vo vedre (zmes je iba vlhká, tak, aby mohli piliny nasiaknuť farbu, ak sa piliny nechcú sfarbiť, pridali sme málo vody, ak sú príliš bledé pridali sme málo farby)
Po riadnom premiešaní (pozor hlavne naspodku a v rohoch, kde ostávajú suché a nenafarbené piliny) zmes vysypeme do pripravených nádob vystlatých novinovým papierom (napríklad krabíc) a piliny rozprestrieme v čo najtenšej vrstve. Čím tenšia vrstva, tým rýchlejšie sa zmes vysuší.
Premiešaná hotová zmes pilín a farby
Vysýpanie nafarbených pilín do krabice vystlatej novinami
Nádoby s pilinami umiestnime na teplé miesto (napríklad radiátor) a ak chceme mať piliny rýchlo suché dva - trikrát denne zmes premiešame a znovu rozprestrieme. ( no na krúžku zväčša necháme mokré piliny rozprestreté a po týždni sú suché) Po vysušení zmes rozmelnime medzi prstami, prípadne ešte preosejeme a nasypeme do vrecúšok.
Rozmelňovanie hrudiek
Týmto máme posyp hotový. Na koľajisko ho lepíme osvedčeným postupom: sypaním na vrstvu disperzného lepidla, alebo postriekaním nasypaného posypu disperzným lakom. Výsledný farebný odtieň záleží od sýtosti farbiva, množstvo farbiva v zmesi a od nasiakavosti pilín. Pozor! Po vysušení pilín bude odtieň svetlejší, ako pri zarábaní. Nevýhodou takejto výroby posypu je takmer nemožnosť namiešať dve várky s rovnakým odtieňom. V prípade potreby väčšieho množstva posypu miešame všetky várky spolu a po riadnom premiešaní dostaneme takmer rovnorodú zmes. Viac farebných odtieňov na jednom koľajisku nie je prekážkou, aj v prírode sa vyskytujú miesta porastené rovnakým druhom a predsa s iným odtieňom.
Z návodu a hlavne z priložených fotiek je jasné, že tento postup je jednoduchý a zvládnu ho úplný začiatočníci a aj deti od 7 rokov.
Marian Pavúk Paulini
super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ahoj, dve male pripominky, piliny se musi uchovavat v krabici, ne v plastu, jinak plesneji. nejlepsi jsou bukove piliny, a od nizkootackovych stroju. vidiove pily jsou na nic, to je hodne prachu. ahojz
nemenia piliny farbu po usušení lebo ja to práve skúšam a su peknej farby no keď sa vysušia môžu byť bledšie (farbil som to temperami) diky za radu. caw gabo
je to super
presne tak som to urobil už pred prečítaním ale taraz v tom mám jasnejšie
diki