Railnet

Zima – najlepší čas na výrobu listnatých stromov

Kluby a krúžky | Marian , 06. 03. 2007 (20076 zhliadnutí)
Listnaté stromy je možné vyrobiť rôznymi metódami. Tu je popis tých, ktoré sme odskúšali. Stavebný postup zvládajú modelári od 6 do XX rokov. Výsledky sú úmerné veku, trpezlivosti a schopnosti vydržať pri práci...

Materiál:

lankový vodič, alebo drôt na navíjanie cievok + stierková hmota, alebo malé vetvičky s kríkov burín a stromov (najlepšie z okrasných živých plotov) – treba brať v zime, keď sú vetvičky suché; foliáž z Poly – Fiberu; posyp - molitanová drvina; disperzné lepidlo (napríklad Duvilax BD – 20, Herkules, disperzný lak, stavbárska penetračná disperzia...).

Nástroje:

nožnice; štetec; fixírka alebo rozprašovač vody (fixírka sa lepšie čistí, ale z fúkania bolí hlava... ); šikovné prsty

Pokusy vyrábať listnaté stromčeky so začiatočníkmi na krúžku boli všelijaké. Najprv (tak asi 12 rokov dozadu) sme farbili rôzne trávy a vršky šachoriny na zeleno a boli topole. Potom sme skúšali navliekať kúsky farbeného molitanu na drôtiky. No výsledky dané našimi skúsenosťami s prácou s deťmi a danou technológiou dopadli hrozne.

prvý pokus
prvé pokusy výroby stromčeka začiatočníkmi na krúžku

Nasledoval pokus vytvorenia koruny z vlákien (vlna a bavlna). Vtedy vznikali stromčeky, ktorým dnes chalani na krúžku hovoria tenisáky...

tenisák
tenisák

potom bol pokus doplnenia malých haluzí koruny niťami

nite v korune
nite v korune

No a časom sme sa čo – to naučili (ako nové technológie, tak aj ako pracovať so začiatočníkmi) a dnes robíme stromčeky takto:

Ideálny čas pre robenie listnatých stromčekov je od neskorej jesene po skorú jar. Jednak je zväčša vonku sychravo a strávime viac času vo vnútri. Ale hlavne v tomto čase sú stromy bez listov a môžeme veľmi ľahko odpozorovať stavbu kostry stromov.

Príklady živých stromov:

strom 1

strom 2

strom 3

strom 4

Po prezretí si zopár stromov ako vzor si veľkosť príslušného stromu prerátame podľa mierky (H0 1:87, TT 1:120, ...) a vytvoríme si kostru stromu (ale aj tu platí že menej je niekedy viac).

Kostra stromov

Kostra stromov môže byť z prírodných materiálov ( rôzne rastliny, okvetia rastlín a podobne), alebo používame drôt, plast a kombináciu materiálov.

Kostra stromov z drôtu:

Z drôtu na navíjanie cievok (alebo odizolujeme lankový vodič) nastriháme drôtiky dvojnásobne dlhé, ako bude výška stromu (dĺžka drôtikov môže aj kolísať a hlavne klesať od najdlhších po najmenšie). Potom drôtiky (asi 10–15 ks podľa veľkosti stromu) prehneme na polovicu a od miesta prehnutia stočíme na dĺžku kmeňa.

Tvarovanie stromčeka z drôtu
tvarovanie stromčeka z drôtu ( Silvia Šimkovicová – 9 rokov)

Od kmeňa postupne začneme oddeľovať po asi 3 – 5 drôtikoch jednotlivé konáre, ktoré tiež vždy stočíme a postupne oddeľujeme jednotlivé halúzky.

Drôtené kostry stromov
drôtené kostry stromov

Po vytvarovaní celého stromu kostru namočíme do stierkovej hmoty rozrobenej na konzistenciu kyslej smotany. Niekedy je treba po preschnutí zopakovať toto namočenie niekoľko krát až dovtedy, kým nezanikne štruktúra skrúcaného drôtu. Na preschnutie je najlepšie namočené kostry zavesiť dole "hlavou" za kmeň na háčiky.

Kostry stromčekov z drôtu
kostry stromčekov z drôtu po niekoľkonásobnom namočení do stierky

Po preschnutí stierkovej hmoty kostry namaľujeme na hnedo–šedú farbu (prípadne je možné pridať farbu do namáčacej hmoty). Pozor, hmota je pomerne krehká a po zaschnutí nie je možné tvarovať (ohýbať) budúci stromček.

Kostra stromov z prírodnín:

Ak nemáme radi drôtovanie, môžeme na kmene stromov využiť prírodniny. Ideálne sú rôzne kríky, buriny, ktoré majú jemné stonky pripomínajúce stromy. Môžeme použiť napríklad Orgován, Jarabinu vtáčiu, Tavoľník Van Houtteho, Bazu čiernu, rôzne druhy svíbu .... Okrem vlastného zberu a sušenia je možné kostry aj kúpiť.

Tavoľník na jar
tavoľník na jar

Kostry kríkov z Tavoľníka
kostry kríkov z Tavoľníka

Kostry stromov z Jarabiny a z Orgovánu
kostry stromov z Jarabiny a z Orgovánu ( pred a po otrhaním plodov a semien )

svíb krvavý
Svíb krvavý (spoznáte ho podľa červenej kôry) a detail suchého okvetia

kostry stromov fy. NOCH
kúpené kostry stromov fy. NOCH

Týmto máme kmene hotové a musíme sa rozhodnúť čo s posypom – imitáciou listov.

Posyp:

Posypanie molitanom, alebo inou drvinou imitujúcou listy. Lacnejšia a mnohokrát postačujúca metóda je posypanie (prilepenie) molitanových kúskov. V tomto prípade natierame halúzky na miestach kde majú byť listy lepidlom a následne posypeme hrubozrnným molitanom (alebo prilepíme kúsky pinzetou).

malé kúsky molitanu na drôtené stromčeky
prilepované malé kúsky molitanu na drôtené stromčeky

V prípade, že máte dostatočne hustú kostru stromčeka (napríklad z niektorých burín, alebo z kúpených polotovarov), môžete posýpať stromček jemne drveným molitanom.

Postup posýpania stromčeku z polotovarov fy. NOCH:

uchytenie stromčeka do peán
uchytenie stromčeka do peánu (pri práci je vhodné natiahnuť si na ruky rukavice)

postrekovanie kostry stromčeka
postrekovanie kostry stromčeka

posýpanie stromčeka
posýpanie stromčeka (posyp je nasypaný v sitku)

hotové stromčeky
hotové stromčeky

stromček zo suchej buriny,
v prípade, že nemáte NOCH polotovary, nezúfajte, stačí sa dobre okolo seba pozerať, tento stromček je urobený zo suchej buriny, ktorú Jozef našiel rásť vedľa garáže a tie pred ním sú okvetia svíbu

Použitie holej foliáže

Ak je kostra budúcich stromov veľmi riedka a ak chceme vytvarovať korunu, použijeme foliáž. Foliáž – sú dlhé netkané vlákna, ktoré sa dajú natiahnuť na kostru stromu. Používajú sa holé (a neskôr sa posýpajú), alebo sa na kostru stromu naťahujú už s prilepeným posypom.

Foliáž WOODLAND SCENICS
foliáž WOODLAND SCENICS dodávaná fy. NOCH

Priemyselne dodávaná foliáž sa dá nahradiť napríklad ovčím rúnom farbeným farbami na látku (Duha, La Nave...)

Holá foliáž na halúzkach
holá foliáž WOODLAND SCENICS na halúzkach

rozrobené stromčeky začiatočníkov
rozrobené stromčeky začiatočníkov - detí (foliáž nahradená farbeným ovčím rúnom)

V prípade použitia foliáže fixujeme kusy foliáže lepidlom na halúzkach (ak treba). Po zaschnutí lepidla je potrebné posypať stromčeky. Postup je nasledovný. Zoberieme si ručný rozprašovač, do ktorého nalejeme lepivú disperziu. Zväčša sa používa nariedené disperzné lepidlo, disperzný PAMlak a v poslednom čase sa nám veľmi osvedčila penetračná stavbárska disperzia (napríklad od firmy Stomix, ktorá je asi najlepivejšia) Rozprašovačom jemne postriekame stromček a následne posypeme jemným posypom (najlepšie sa sype cez sitko). Ak treba (v prípade, že posyp dobre nedrží, stabilizujeme ešte posyp jemným prestriekaním hotových stromčekov.

Tomáš a Janko
Tomáš Maďar ( 10 rokov) a Janko Kolesár ( 7 rokov) posýpajú stromčeky

hotové stromčeky, ktoré robili začiatočníci
hotové stromčeky, ktoré robili začiatočníci deti (kostry sú z drôtu)

hotové stromčeky, ktoré robili dospelí
hotové stromčeky, ktoré robili dospelí modelári (kostry sú z prírodnín – tavoľník a orgován)

dioráma začiatočníka
dioráma začiatočníka (Miro Čechovič -12 rokov) stromy zo spletaného drôtu vľavo molitan lepený priamo na halúzky, v strede a vpravo foliáž z ovčieho rúna posypaná jemným molitanovým posypom

Použitie vopred obalenej - posypanej foliáže

V prípade, že sa nechceme babrať so striekaním laku a posýpaním stromčekov posypmi môžeme použiť foliáž už s prilepeným lístím. Predáva sa rôznymi výrobcami ako plošný kus posypanej „tkaniny“.

foliáž polák
foliáž od firmy Polák

Po zakúpení si tkaninu rozložíme (zväčša je naviac krát poskladaná) a postupne si z nej odtrhávame primerane veľké kúsky. Strihanie nie je veľmi vhodné, lebo sa vytvárajú ostro ohraničené okraje, ktoré by potom na stromoch „kričali“.

natrhaná foliáž
nastrihané kúsky foliáže – je lepšie kúsky trhať

Potom na končeky halúzok nanesieme husté disperzné lepidlo a ihneď na príslušné miesto pricapíme kúsok posypu. Takto postupne zazeleníme strom. Pri lepení si musíme dávať pozor na to, aby foliáž nebola s rovných a rovnakých kúskov. Čim rôznorodejšie, tým lepšie.

kostry stromov pre foliáž
kostry stromov pred lepením foliáže – zľava hore jarabina vtáčia; dole spletaný drôt obalený v stierke, svíb krvavý; v strede orgován; vpravo burina z vinohradu

stromy s foliážou
stromčeky po nalepení foliáže – zľava: jarabina vtáčia, spletaný drôt obalený v stierke, burina, orgován, svíb krvavý

Nedávno Jozef vyskúšal iného výrobcu foliáže - JTT & Partners, ktorého výrobky dodáva na Slovensku fy. Artol a v ČR fy. Litomyský. Oproti foliáži Polák je mäkšia a huňatejšia.

foliáž výrobca JTT & Partners
foliáže výrobcu JTT & Partners

jožov strom s foliážou JTT & Partners
hotový strom - kostra z drôtu s vytvarovanými koreňmi,
olistenie s foliážou výrobcu JTT & Partners, vpravo dole kríky zo svíbu

Týmto máme stromčeky hotové a môžeme ich zasadiť do krajiny ( a ako mi pripomenul môj najmladší syn – polievať a polievať, aby narástli... ).

Ak chceme, môžeme ešte z modelárskej hlinky (prípadne moduritu) vyrobiť imitáciu rozšírenej spodnej časti stromu s koreňmi.

Marian Pavúk Paulini

[Akt. známka: 0,27 / Počet hlasov: 22] -      + 

Pridať nový komentár

mirino 06.03.2007 11:19:18

je to velmi dobre

dioráma začiatočnika je velmi pekná, ma talent

Reagovať

moergil 06.03.2007 21:23:11

foliáž od poláka radšej strihám, pri trhaní padajú lístky všade okolo, ale hlavne potom z chumáča vyčnievajú odtrhnuté nitky. odstrihnutý kus stačí trochu pomačkať a ponaťahovať v prstoch a ostré okraje sa stratia.

Reagovať

modeln 26.09.2008 13:41:29

mne sa osvedcilo pouzit na kmene listnacov z drotu hmotu vytvorenu pomocou tmelu na sadrokarton zriedenu duvilaxom na drevo,povrch je pevny

Reagovať

Pridať nový komentár