Railnet

Papierový domček pre začiatočníkov č. 3 vodáreň

Kluby a krúžky | Marian , 06. 04. 2007 (19329 zhliadnutí)

Po továrni a staničnej budove Vám prinášame ďalšiu stavbu pre začiatočníkov.

Táto stavebnica je určená pre začiatočníkov a je ju možné použiť pre nekomerčné účely. Pri zachovaní autora a zdroja je ju možné poskytnúť za výrobné náklady pre deti a mládež na krúžkoch a iných voľno časových aktivitách. Prípadné komerčné využitie treba dohodnúť s autorom. Stavebnica vznikla v občianskom združení pre podporu vedúcich záujmových krúžkov YODA.

Prečo domčeky?

Domčeky sú oproti modelom vozidiel 3-krát až 4-krát väčšie. Na domčeku sa menšia rozmerová nepresnosť spracovania materiálu (zlé odstrihnutie, nalepenie) stratí, no na vozidle by to už kričalo. Preto je pre začínajúcich modelárov lepšie začať so stavbou domčekov.

Prečo papierové?

Papier je zatiaľ najdostupnejší a najľahšie spracovateľný materiál. Pri technológii kopírovania z matrice sa takmer bezpracne dá vyrobiť vystrihovačka. Odpadá pracné rysovanie každého nového kusu. Kopíruje sa na farebné papiere o váhe 160gramov (alebo 120 gramov). U veľkých plôch, kde môže dôjsť k deformácii stien je nutné vystihovačku podlepiť, alebo inak vystužiť (napríklad modelárskymi smrekovými hranolmi).

Na spracovanie papiera potrebujeme:

nožnice, orezávač, pravítko - najlepšie kovové, podložku na rezanie, na lepenie papiera a dreva používame disperzné lepidlo (duvilax, herkules...) a na lepenie plastových dielov, napríklad okienok používame chemoprén alebo sekundové lepidlo (ale občas stačí aj hustejšie disperzné lepidlo).

Vodáreň

Stavba je vymyslená a je navrhnutá pre TT (1:120), autor je Marian Ritomský. Predstavuje malú samostatne stojacu šesťuholníkovú vodáreň. Vrchnú časť vodárne môžeme podľa potreby a vlastných schopností „obložiť drevom“ – môžeme použiť papierovú imitáciu dreva (napríklad od Malej železnice), narezanú dyhu, alebo tenkú balzu s naznačenými doskami.

vodárne
Pokusne postavené vodárne (zprava) – prvé postavenie stavebnice, prototyp stavebnice s obložením hornej časti dyhou v kuse a tehlovými rohmi, stavebnica - pokus s obložením hornej časti narezanou dyhou a nalepenými rohmi.

Stavebnica pozostáva z jedného listu A4, kde je návod na stavbu (tlačíme na obyčajný 80g/m2) a dvoch stavebných listov papiera A4. Jednotlivé listy stavebnice je treba vytlačiť laserovou tlačiarňou (tlač InJet – atramentovou tlačou by sa rozmazávala pri lepení disperzným lepidlom). Tlačíme čiernou farbou na farebný papier 120g/m2, alebo 160g/m2 ( jednotlivé listy sú nazvané podľa farby papiera na ktorý treba tlačiť – napríklad: vodaren TT BIELY.pdf). Prípadne všetky listy vytlačíme na obyčajný 80g/m2 biely papier a následne na farebný papier oxeroxujeme. Celkovo potrebujeme jeden biely papier a jeden šedý. Tlačením iba čiernou na farebný papier dosiahneme nízku cenu stavebnice. V prílohe na stiahnutie nájdete v jednom súbore návod stavebnice a dva listy stavebnice. Šedý list je využitý iba spolovice a tak je na druhej polovici rovnaký obraz. Preto je najlepšie tlačiť naraz dve stavebnice naraz – treba na to jeden šedý a dva biele listy (ak sa Vám nepáči stavba vodárne biela, môžete si vytlačiť „biele“ listy napríklad na jemne žltý, alebo okrový). Dvere, okno, drevené obloženie a kamennú podmurovku stavebnica neobsahuje – predpokladá sa vlastná tvorivosť.

Michal Slávik ( 9 rokov) skladá vodáreň
Michal Slávik ( 9 rokov) skladá vodáreň

takmer hotová vodáreň
takmer hotová vodáreň

Vystrihovačka na stiahnutie vo formáte pdf (zozipovaná):

  • vodáreň (400 kB) vodaren TT.zip

    Marian Pavúk Paulini a autor vystrihovačky Marian Ritomský

  • [Akt. známka: 0,20 / Počet hlasov: 5] -      + 

    K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!

    Pridať nový komentár