Písanie tohto článku bolo pre mňa veľmi zložité, lebo na rozdiel od tehelne, kde som chodil brigádovať, cukrovar som poznal iba z vonku. Preto prosím tých, čo vedia viac ako ja o zhovievavosť a hlavne o pridanie vysvetlenia tam, kde som urobil chybu, alebo som sa vyjadril nedostatočne...
Na úvod. je potrebné spomenúť, že cukrovary pracujú sezónne. Repná kampaň začína niekedy v polovici septembra a trvá zväčša do polovice decembra (výnimočne do polovice januára). Po kampani sa robí iba údržba, prípadne vylepšovanie technologických zariadení a zo síl a skladov sa expedujú výrobky.
Popis surovín a produktov, ktoré vchádzajú a vychádzajú do cukrovaru (okrem masy ľudí)...
Repa sa do cukrovaru dováža na vagónoch, alebo na nákladných autách, z ktorých sa splavuje prúdom vody. Od repy sa oddeľujú kamene a burina. Hlina a piesok sa oddeľujú praním v repnej pračke.
Očistená repa sa v bubnových rezačkách reže na sladké rezky, z ktorých sa v ležatých extraktoroch extrahuje cukor vodou o teplote asi 68°C s upraveným pH (pridáva sa kyselina sírová) . Šťava obsahujúca vyextrahovaný cukor sa nazýva difúzna šťava a rezky ochudobnené o cukor vysladené rezky.
Vysladené rezky sa lisujú v rezkolisoch, sušia v bubnových sušiarňach a tvarujú do tvaru granúl (valček s priemerom 8 mm a dĺžkou 5 - 7 cm), ktoré slúžia ako krmivo.
Difúzna šťava obsahuje okrem cukru aj iné zlúčeniny a nečistoty, ktoré je potrebné odstrániť. Prvým stupňom čistenia difúznej šťavy je pridávanie vápenného mlieka - čerenie. Čerená šťava sa potom nasycuje saturačným plynom z vápenky (ktorý obsahuje najmä oxid uhličitý) - I. saturácia. Saturačný plyn s vápenným mliekom vytvoria zrazeninu - saturačný kal, ktorý sa oddeľuje v dekantéroch a lisuje na membránových lisoch. Číry podiel sa ešte raz saturuje (II. saturácia) a vyčistená šťava, ktorá sa získa po následnej filtrácii sa nazýva ľahká šťava.
Vápno a saturačný plyn sa vyrábajú vo vápenke rozkladom vápenca. Získané pálené vápno sa hasí vodou na vápenné mlieko. Pred II. Saturáciou sa upravuje pH roztoku sódou a po saturácii sa šťava zasíruje oxidom siričitým, ktorý vzniká spaľovaním síry v sírnej piecke. Sírením sa obmedzuje vznik farbív pri zahusťovaní.
Ľahká šťava sa zahusťuje v 5-člennej odparke na ťažkú šťavu. Odparená voda - brýda, sa používa na ohrev ďalších telies odparky, ohrev štiav a v ďalšej technológii. Odparka sa ohrieva vodnou parou vyrobenou v kotolni. Para pri tom kondenzuje a vracia sa naspäť do kotolne alebo sa používa ako technologická voda.
Cukor sa získava z ťažkej šťavy varením - kryštalizáciou vo varostrojoch. Zmes kryštálov a matečného sirupu sa oddeľuje v odstredivkách. Cukor sa v odstredivke omyje horúcou vodou. Mokrý cukor sa suší v bubnovej sušiarni a po ochladení sa skladuje v silách. Časť odstredeného sirupu sa opäť použije na kryštalizáciu A cukru, časť sa využije na kryštalizáciu v druhom stupni (B cukor). B cukor sa rozpúšťa v ťažkej šťave a z tohto cukorného roztoku sa varí A cukor. Zo sirupu z B stupňa sa varí C cukor, ktorého matečný sirup sa po odstredení nazýva melasa.
Voľne sypaný cukor sa skladuje v železobetónových silách pri teplote 18 - 25 °C a vlhkosti vzduchu 40 - 60%. Po vyskladnení zo síl sa cukor triedi podľa veľkosti kryštálov na obchodné druhy cukor kryštálový a krupicu a balí sa do spotrebiteľských balení. Práškový cukor sa vyrába mletím kryštálového cukru, do ktorého sa pridáva protihrudkujúca látka. Na zaváranie džemov sa vyrába želírujúci cukor s prídavkom želírujúcej látky.
Para potrebná na zohrievanie rezkov a zahusťovanie šťavy v odparke sa vyrába v tepelno-energetickej centrále zohrievaním vody v kotloch. Časť energie pary sa najprv využije v turbogenerátore (alebo parnom stroji) na výrobu elektriny a potom v technologickom procese.
No a samozrejme nakoniec aj model cukrovaru:
Marian Pavúk Paulini
Postup výroby cukru (podrobný popis výroby aj s fotkami):
http://projektysipvz.gytool.cz/ProjektySIPVZ/Default.aspx?uid=374
ROLNICKÝ CUKROVAR A RAFINERIE V NĚMČÍCÍCH NA HANÉ (krásne popísaná história) :
http://www.tenzor.cz/qwsaq/ruzne/cukrovar/index3.html
http://www.tenzor.cz/qwsaq/ruzne/cukrovar/index4.html
Cukrovary TTD a. s. - cukrovary Dobrovice, České Meziříčí, Mělník a Lihovar Chrudim (veľa fotiek, história, súčasnosť...) :
http://www.cukrovaryttd.cz/modules.php?name=My_eGallery
Považský cukrovar:
http://sk.nordzucker.de/00_home/
Cukrovar Sereď:
http://www.s-cukrovary.sk/
Poľské cukrovarnické úzkorozchodky:
http://www.koleje-waskotorowe.akron.net.pl/
Model cukrovaru od Trix:
http://www.trix.de/produkte/frontend/index.php
v poslednej odrazke je uvedene "elektrinu". v clanku je spominane, ze v cukrovare si elektricku energiu vyrabali sami a teda prebytok mohli predavat. ale v sucasnosti asi el. en. nakupuju. ako to funguje v sucasnosti?
obdivuji praci, ktera se skryva za napsanim clanku. clanek sam je celkem dobry, s chuti jsem si precetl, protoze vyrobu cukru dobre poznam. ahojz
obdivuji praci, ktera se skryva za napsanim clanku. clanek sam je celkem dobry, s chuti jsem si precetl, protoze vyrobu cukru dobre poznam. ahojz
samozrejme, že elektrinu vyváža iba počas kampane a iba vtedy, keď daný cukrovar má nielen kotolňu, ale aj energoblok a má elektrinu nadbytočnú. výroba elektriny bola podružná, vznikala akokeby samovolne popri výrobe technologickej pary
jako model vlečky cukrovaru,velmi vhodny námět.chtělo by to ale doplnit kolejovým schématem,až člověk má přehled kam ,kde přistavit vozy atd.například v brožurce o místní dráze skalsko-dolní cetno-chotětov je kolejové schéma cukrovaru v dolním cetnu i s kolejovým napojením na stejnojmennou stanici.
již dlouho jsem hledal nějaké podklady s touto tematikou. tímto vám děkuji a současně blahopřeji, že někdo konečně popsal celý technologický postup výroby cukru včetně nějaké té stavební dokumentace. bude to velmi dobrý podklad k výrobě vlastního modelu nějakého toho cukrovaru (u stavebnice trix některé stavební objekty asi chybí). myslím že tento článek velmi ocení i ostatní čtenáři.
stránky zmiňované publikace rolnický cukrovar a rafinerie v němčících na hané jsem přesunul na adresu http://www.volny.cz/qwsaq/cukrovar
https://www.youtube.com/watch?v=GXyscmHwx7w