Railnet

Breza

Modelovanie | Gabriel Meszároš, 01. 12. 2007 (23376 zhliadnutí)

Výroba listnatých stromčekov – I. časť

Postupov, ako vyrobiť stromček do modelového koľajiska je na internete celkom dosť. Väčšinou ide o postupy, ktoré sú síce dostatočné na výrobu „všeobecného“ listnatého stromu, ale už nie úplne postačujúce na výrobu konkrétneho typu stromčeku.

V tomto článku sa zameriam na výrobu stromčeku u nás dosť rozšíreného, s krásnym latinským názvom Betula pendula – breza previsnutá, alias Betula verrucosa – breza bradavičnatá. Poďme si o nej niečo povedať, samozrejme z toho nášho uhlu pohľadu. Dorastá do priemernej výšky 12 m, s korunou širokou do 9 m. Vo výnimočných podmienkach, môže dorásť do výšky až 30 m. Listy sú 3-7 cm dlhé.

Mladé brezy v jarných fotkách pred rozpukom.

No a poďme na výrobu stromčeka. Samotný postup je čiastočným zlúčením asi troch postupov. V ďalšom pôjde tento postup ako sled komentovaných fotografií. Stromčeky boli robené do veľkosti TT.

Na výrobu stromčekov používam drôt hrúbky 0,4 mm, ktorý v dávnejších dobách používali telefonisti, je možné použiť napr. aj drôt z laniek používaných v bežných rozvodoch elektrickej energie (prierezy 2,5 mm a väčšie). Sú ale tenšie, 0,2 mm, trošku horšie sa s nimi pracuje, sú dosť mäkké. Celkovo bolo na stromček použitých 20-25 ks 13 cm žíl, ktoré sú na jednom svojom konci zaletované. Zaletovanie má oproti ostatným postupom tú výhodu, že stromček má hneď zapichovací tŕň a nie je potrebné ho ďalej riešiť.

Z vyššie uvedeného polotovaru začneme „točiť“ a strihať kostru samotného stromčeka.

Výsledkom „točenia“ a zastrihávania je hotová kostra budúceho stromčeku. Tí trpezlivejší, si môžu vyrobiť aj variáciu na dané téma :-).

Breza je strom s dosť členitým povrchom kmeňa, ktorý potrebujeme napodobniť. Všeobecne pre ďalšiu fázu, zaliatie a zjemnenie viditeľného točenia kmeňa, používam zmes stierky, vody a duvilax-u, v približnom pomere 3:1:0,5 (stierka:duvilax:voda). To je ale na brezu málo. Pre zvýraznenie členitosti kmeňa používam namletú, na jemno rozmixovanú borovicovú kôru.

Kostru stromčeka ponoríme do uvedenej zmesi, zapichneme do podložky, štetcom odstránime vznikajúce kvapky na koncoch drôtov a následne celú kostru posypeme rozmixovanou borovicovou kôrou. Výsledok je na obrázku vľavo.

Po celkovom zaschnutí, odporúčam počkať deň, natrieme celú kostru veľmi bielou šedou, skoro bielou a necháme zaschnúť.

Pokračujeme vo farebných úpravách kostry kmeňa. Pripravíme si silne tmavú šedú, ale nie úplne čiernu. Najlepšie je, keď si pripravíme asi 3 veľmi tmavé odtiene a pomocou veľmi tenkého, napr. 3/0-kového štetca, sa pustíme do nanášania typického sfarbenia kmeňa brezy. Dostaneme sa približne do stavu kmeňa na obrázku vľavo. Ďalej pokračujeme metódou suchého štetca v nanášaní najjemnejších znázornení sfarbenia.

Metóda suchého štetca
Na štetec si vezmeme minimum farby a túto vytierame na papier dovtedy, kým štetec nezanecháva stopu s minimálnym množstvom farby, ktorá nekryje celú plochu stopy štetca.

Pristupujeme k práci s foliage. Použil som foliage firmy Polák, NATUREX stredný, zeleň brezová, kat. čís. 9023. Bolo by možné použiť aj jemnejšiu variantu, kat. čís. 9013. V úvode obetujeme časť foliage a nadrolíme si jednotlivé lístky. Netreba veľa, lebo v ďalšej práci s foliage sa nám budú vytrusovať a stačí ich zbierať.

Nadrolené lístočky použijeme na vytvorenie základu na uchytávanie podkladovej vlákniny foliage.

Postupne, konárik po konáriku ich natierame zriedeným Duvilax-om alebo Herkules-om a zasypávame ich nadrolenými lístkami.

Pri použití jemnejšej foliage, až micro, tenších drôtov s podstatne hustejšie robenou korunou stromčeku, je možné takto vyrobiť jarnú brezu v rozpuku.

Ďalej pokračujeme v práci s foliage. Odstrihneme si z nej potrebnú dĺžku, o niečo viac ako je dĺžka nosných konárov, rozoberieme na polovicu a umiestnime na vznikajúci stromček.

Postupným pridávaním jednotlivých kúskov foliage tvarujeme samotnú korunu. Keď sme s ňou hotový, zafixujeme foliage na stromčeku polomatným lakom v spreji a sme hotový. Prajem Vám hodne úspechov a radosti pri výrobe takýchto brezičiek.

Možné zdroje inšpirácie:
http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2007030001
http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galerie/Stromky/index.htm
http://www.zababov.cz/index.php?id=136

PS: Postupne, v nepravidelných intervaloch, to ako sa mi bude dariť, pribudnú postupy na ďalšie konkrétne typy stromov. Nabudúce to bude čínska čerešňa.

Súvisiace články:
Smutná vŕba (02.05.2010)
[Akt. známka: 0,04 / Počet hlasov: 47] -      + 

Pridať nový komentár

karina svedova 12.11.2008 17:15:16

je to pekne

Reagovať

andrea bendová 14.05.2010 09:05:39

kraaasne!

je to krasne! ja viem, ze tato stranka je o inom, ale bolo by mozne poslat mi jednu-dve brezy postou? a cena? vdaka za odpoved.

Reagovať

Pridať nový komentár