Railnet

Striekací box

Modelovanie | Marian , 18. 12. 2007 (14061 zhliadnutí)
box Najlepšia povrchová úprava modelov je striekaním. No striekanie sprejmi nie je to pravé orechové a tak si väčšina tých, ktorí chcú striekať pravidelne opatrí kvalitnú výbavičku. Zväčša je to striekacia pištoľ (najlepšie dvojčinná). K tomu nejaký zdroj vzduchu - pre začiatok fľaše so stlačeným vzduchom potom kompresor typu samo-domo a nakoniec kvalitný a hlavne tichý membránový kompresor.... No na niečo väčšina striekania chtivých nemyslí. Na pracovný priestor.

Ak je v miestnosti „striekač“, sám, ani si nevšimne, že okolo neho sa vznáša oblak rozprášeného riedidla a farby. Odborne sa tomu hovorí aerosól, i keď niektorí tvrdili, že je to aerocukor keďže v ústach ostáva po nádychu nasládlá chuť :-). Podľa lekárov môže vdýchnutie aerosólu spôsobiť respiračné problémy a okrem toho nie je veľmi príjemné zanechávať na vreckovke dúhové stopy podľa toho, akými odtieňmi ste v ten deň striekali...

Riešenie tohto problému je jednoduché. Musíme si vytvoriť pracovisko, ktoré je pokiaľ možno bezprašné a má dostatočné osvetlenie a odsávanie škodlivých aerosólov.

box
Bežný spôsob pracoviska pre striekanie modelov.

Aby sme si zabezpečili dýchatelné ovzdušie a možnosť bezproblémového striekania, vyrobili sme si striekací box. Čo potrebujete na jeho výrobu: starú skriňu, alebo aspoň materiál z jej stien (bukas, laťovka, preglejka....), kuchynský digestor, prídavné „štipcové“ lampy, odsávacia hadica, koleno 110 mm. Rozmery boxu sme určili podľa veľkosti digestora + cca 10 cm na každú stranu, celkovú výšku sme volili tak, aby sme sa dostali pod bezpečnostné čidlá, ktoré v čase našej neprítomnosti zabezpečujú priestor..., ale inak je to cca 170 cm. Výšku pracovného stola sme si určili na 85 cm (aby sme ju neskôr skorigovali...).

box
Najprv sme s bukasového masívu narezali bočné steny a zadnú stenu.
Tri steny sme prepojili pracovnou doskou a policou pod ňou.

box
Ešte nejaké úpravy a diskusie, v akej výške má byť pracovná doska,
nakoniec sme ju dali 85 cm od zeme.

box
Striekací box nahrubo zmontovaný,
zvnútra natretý bielou matnou farbou, aby tam bolo lepšie vidno.

box
Hotovo, pult pripravený na striekanie.


Navrch pribudla doska s priskrutkovaným digestorom, v zadnej stene sme vyrezali otvor pre koleno priemeru 110 mm, na ktoré sme pripevnili hadicu, cez ktorú budú škodlivé aerosóly prúdiť von (hadica ide vpravo hore popri okne).
A ešte jedna úprava, pracovná doska bola znížená na úroveň 75 cm (preto ten nenatretý pás nad pracovnou doskou). Na osvetlenie priestoru sme využili ako pôvodné digestorové svietidlo vzadu, tak dve štipcové prídavné lampy zpredu.

box
Striekací box - Peter, striekacia pištoľ a podvozok motoráka: nástrek surfacerom.

box
Sušiaci sa Petrov motorák po nástreku surfacerom.

O praktických skúsenostiach, ako pripraviť model z leptu na striekanie a ako striekať snáď niekedy na budúce od nášho priekopníka Petra ...

Marian Pavúk Paulini
[Akt. známka: 0,07 / Počet hlasov: 14] -      + 

Pridať nový komentár

patrik 18.12.2007 08:47:02

marian, v titulke ma asi byt striekaci box. inak pekny clanok patrik

Reagovať

pavuk 18.12.2007 08:59:30

vďaka

máš samozrejme pravdu...

Reagovať

Pridať nový komentár