Railnet

Update dekodéra pomocou centrály ZIMO

Digitalizácia LOKO | Peter Meszároš, 14. 11. 2008 (6731 zhliadnutí)

Väčšina dnes ponúkaných DCC dekodérov má od výrobcu nejakú možnosť nahratia novšej verzie firmware do dekodéra. Aby bolo možné takýto update spraviť, tak výrobcovia ponúkajú špeciálny programátor. Často za nemalý peniaz. Takýto programátor sa pripojí k počítaču a určeným spôsobom sa pripojí dekodér. Veľa ľudí toto odradí a zdá sa im to komplikované. Je treba nájsť niekoho kto má príslušné zariadenie na programovanie a má aj príslušné znalosti. ZIMO prišlo s veľmi zaujímavým riešením, jednak netreba žiadny špeciálny programátor a nie je nutné pri samotnom procese použiť počítač. Všetko čo potrebujeme je mať na klasickom USB kľúči súbor s firmware a centrálu MX31ZL. Nič viac. Tejto procedúry sa netreba vôbec báť a zvládne ju každý. Ukážeme si ako.

Načo je dobré nahrávať novšie verzie firmware do DCC dekodérov? Výrobca nám takto ponúka nové funkcie a vylepšenia svojich dekodérov a samozrejme takýmto spôsobom odstraňuje chyby. U ZIMO sme si zvykli, že ľubovoľné programovacie zásahy je možné robiť s osadeným dekodérom v mašine. Nič netreba rozoberať, stačí lokomotívu postaviť na programovaciu koľaj a môžeme ísť na to. Nižšie popísaný postup platí len pre dekodéry značky ZIMO.

Tu vidíme celú zostavu. Zhora smerom dole vidíme napájací zdroj pre centrálu, na programovacej koľaji máme parnú lokomotívu osadenú zvukovým dekodérom ZIMO MX640R a dole je samotná centrála, ktorá je zároveň aj ovládačom. K centrále vidíme pripojený klasický USB kľúč.

Bližší pohľad na pripojený USB kľúč.

Predpokladom na takýto spôsob nahrávania novších verzii firmware do dekodérov je verzia 3.0 v centrále.

A začína samotný proces. V menu si vyberieme že chceme pracovať s USB kľúčom.

Dostaneme ponuku so zoznamom súborov. Tieto súbory sú voľne stiahnuteľné na stránkach ZIMO. Každý súbor obsahuje firmware pre celú rodinu dekodérov, ktoré ZIMO vyrába. Na obrázku sú vidieť dva súbory a obsahujú rôzne verzie firmware.

Keď sme si vybrali súbor, s ktorým budeme pracovať, tak dostaneme zoznam dekodérov a k nim ich verziu firmware. Na koľaji nám stojí mašina s dekodérom MX640R, tak vyberám tento dekodér a pri ňom je uvedená verzia jeho firmware 4.103.

Začíname komunikovať s dekodérom.

Práve sme sa dozvedeli že áno, máme v mašine dekodér MX640 a jeho verzia je 4.100 a mašina má nastavenú adresu 3. Dostávame otázku či chceme skutočne nahrať do dekodéra verziu 4.103.

Po potvrdení začína samotný prenos do dekodéra.

Všetko prebehlo v poriadku, náš dekodér je odteraz vybavený verziou 4.103. Ak výrobca pripraví ďalšiu verziu, tak ju takto jednoducho do dekodéru natlačíme.

Takýmto spôsobom môže zvládnuť update firmware DCC dekodéra bez obáv úplne každý. Nie je nutný žiadny špecialista a netreba za to platiť žiadne ďalšie peniaze. Procedúra je skutočne veľmi jednoduchá a v náročnosti by som ju možno prirovnal k naprogramovaniu nahratia obľúbeného programu z televízie na DVD rekordér.

Toto nie je jediná cesta, ktorú nám ZIMO v súvislosti s centrálou MX31ZL ponúka. Centrálu je možné pripojiť k počítaču a za pomoci príslušných programov spraviť update firmware v dekodéroch. Máme alternatívu k popísanému postupu. Ďalšou z možností je programovanie zvukov do zvukových dekodérov za pomoci programu ZSP (Zimo Sound Programmer). Pomocou tohto programu je možné zostaviť si vlastnú sadu zvukov, meniť jednotlivé CV dekodéra. ZIMO tieto podporné programy má k voľnému stiahnutiu na svojich firemných stránkach. Pomocou ďalšieho programu ZST (Zimo Service Tool) si môže každý sám nahrať novú verziu aj do centrály. To bude zaujímavé pri ďalšej novinke čo pre nás ZIMO chystá. Tak ako sme si ukázali nahrávanie nových verzii firmware do dekóderov, tak bude možné nahrávať aj sady zvukov do zvukových dekodérov.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasov: 2] -      + 

Pridať nový komentár

ondro 17.11.2008 00:24:29

zimo

zimo je medzi digitalom ta trochu lepsia (a aj drahsia) trieda. ale kto zacne pouzivat ich dekodery, casom zacne poskulovat aj po niecom na upgrade sw. zimo ponuka nove verzie sw na svojich web strankach. takze o tej minicentrale s ovladacom zacinam uvazovat. aj ked to nie je take horuce, ale minimalne je to pre mna zaujimave. navyse sa podarilo do tej centraly dostat cesku verziu textov. pravdepodobne sa podari aj slovencina a madarcina. preklady navodov budu casom tiez k dispozicii.

Reagovať

zdeno 15.11.2008 22:14:18

cau, myslim , ze narazis na stejny problem jako mam ja a to, ze je velmi malo lidi, kteri to umi a ovladaji. centrala zimo je asi tak zridkava jako rols-roys a skoro stejne "draha". takze asi nebude moc lidi, kterym tvuj clanek pomuze. --- mam hotovy plan na lokodekoder a i soucastky na nej, rozmery jsou 12 x 16 x 5mm.ale ani nahodou se to nechystam stavet. uz na to nemam oci. na te desticce by bylo zhruba 41 soucastek a to uz nejde delat amatersky. je to atmega 88 a umi to spoustu veci. vcetne vystupu na reproduktor a lissy system. ale co uz s tim, jedine to hodit do sufliku. ahojz

Reagovať

Pridať nový komentár