Railnet

Nebojte sa prírody - ako na trávu medzi koľajami?

Modelovanie | Daniel Martanovič, 10. 03. 2009 (16305 zhliadnutí)
Konečne som začal robiť na mojom Tomášove krajinu. A začal som skladiskom a odstavnou koľajou. Za prvé preto, že je to tu možné pokaziť, lebo sa jedná o odstavnú koľaj a je teda možnosť opravovať a za druhé lebo je tu to možné pokaziť :)

Toto moje kazenie je o štrkovaní koľaje, tráve medzi koľajami a škvrny od oleja...
Pred rokom v článku o Dioráme (článok: Ako som sa začal nebáť krajiny) som písal, že je vhodné si to všetko vyskúšať na nečisto na niečom malom. Ak som spokojný, že už to skoro viem, preverím si svoje schopnosti na ostro, ale na mieste kde sa dá skoro do nekonečna opravovať. T.j. aby ten stres nebol až taký veľký, ale aby bol :) Keď už pôjdem skutočne na ostro....

Pri klasickom "nebojení sa krajiny" je postup nasledovný ako ukazuje nasledujúci obrázok (iste ide o stanicu, nie o traťový modul, tam by korok nebol po celej ploche, ale simuloval by násyp):


Stručný popis postupu (podrobné nájdete buď v článku Ako si postaviť modul a samozrejme v článku kolegu Tomáša Chrena o stavbe krajiny ):
  1. Na podkladový materiál, čo zväčša býva styrodur alebo preglejka, nalepíme (ja mám overený Pattex Wood Express, ale dobrý je aj náš Duvilax) podklad pod koľaje - zvyčajne korok. Mne sa osvedčil Čínsky z IKEA 2mm predávané ako prestieranie.
  2. Korok zaťažíme a máme voľno.
  3. Na prilepený korok lepím koľaje chemoprénom. Aj preto, že sa ľahko odrezáva od korku a pilníkom ľahko z koľaje demontuje :) keď je treba koľaj vytrhať, v mojom prípade veľmi časté.
  4. Toto všetko potom prekryjem nejakým materiálom - servítky (veľmi dobre preliať lepidlom), decké utierky na zadoček, sádrový obväz ala gips - všetko je na to, aby okolie sa spojilo do jedného celku najmä vtedy ak podklad krajiny tvorí hrboľatý terén a/alebo je z materiálu ktorý nie je vhodný na lepenie (napríklad ten styrodur).
  5. Na tento podklad potom sypeme všelijaké zelene
  6. Nakoniec, alebo predtým, ako dáte zeleň, treba zaštrkovať koľaje - článok štrk a patina. Ako zalievacie lepidlo je možné použiť opäť Pattex Wood Express riedený vodou (približne 1:1), alebo disperzný matný lak Pamlak, alebo disperzný penetračný lak EH od firmy Stomix, t.j. nejakú disperziu, len treba si dať pozor (a vyskúšať niekde), aby výsledok bol aspoň trochu ak nie úplne matný, aby to vyzeralo, že je to štrk a nie hruda niečoho.
No dobre, ale čo keď chcem urobiť niečo takéto?

Teda o tomto má byť tento článok...

... o kriakoch pri múre a kroví medzi koľajami.

Predtým ako si popíšeme návod na pečenie, je nutné si prichystať ingrediencie (Reklama - Kúpite cez www.artol.sk):

štrk Polák 5312

divoké kríky zelený mix Polák 5904

Ako je vidieť kríky majú bohaté korene a toho využijem.

Ako na to? Predchádzajúci obrázok som trošku upravil - doplnil krovie.


a postup je asi z neho skoro jasný... aké ľahké:
  1. Pred štrkovaním, som vykopal v korku pásik na zasadenie krovia. Je veľmi vhodné kopať viac nepravidelne a tiež strihať z plátu krovia všelijako len nie úplne rovno. Aj keď sme záhradníci, "to" krovie je divoké, t.j. vyrástlo tam samé od seba.
  2. Krovie je pre potreby TT husté a vysoké, ale to nevadí, nožnice všetko napravia a odrezky sa dajú recyklovať na inej záhradke.

A potom aj takéto budete vedieť robiť :) Uf, až tá samochvála smrdí.
Zeleň pod plotom, je opäť Polák. V tomto prípade Polák 9263 Vysoké kríky a to pásik vystrihnutý z podkladu kríčia.

A čo s tými "olejovými škvrnami"? No pomôcť sa dá napríklad hnedým liehovým moridlom na drevo. Pár kvapiek a je tam vyliata nafta, alebo olej. Apropo, to moridlo, je vhodné dať aj do lepidla pri štrkovaní. Takto dosiahnete, ak používate čisto biely vápenec, že bude zafarbený (ufúľaný) a najmä budete si pamätať kde ste už kvapkali lep, lebo je farebný :-D ....

Nech sa darí

Váš

DanoM
[Akt. známka: 0,22 / Počet hlasov: 9] -      + 

K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!

Pridať nový komentár