Railnet

Salónne vozy v Dopravnom múzeu Bratislava

Skutočná železnica | Gabriel Meszároš, 25. 01. 2010 (7147 zhliadnutí)

Fanúšikovia železnice a hlavne milovníci salónnych vagónov mali jedinečnú príležitosť 21.1.2010 v Dopravnom múzeu Bratislava. V tento deň tu bolo možné vidieť päť salónnych vozov, ktoré bolo možné vzhliadnuť vďaka 10. výročiu Wagon service travel. Poďme sa teda pozrieť na duch hlavne nedávnej minulosti.
Zaujímavosťou je, že tieto vagóny sú plne funkčné a stále používané, napriek tomu že najstarší z nich má niečo cez 70 rokov. Samozrejme za túto dobu prešli niekoľkými rekonštrukciami. Preto niet divu, že spĺňajú všetky súčasné štandardy a je možné ich pripojiť aj k rýchlikovej súprave, ktorá rozhodne nepôjde tých 50 km/hod. čo vie ukázať rýchlomer v jednom z nich. Cez vagóny budeme prechádzať od konca tejto súpravy a začneme maďarským.

Salon Budapest MAV Nostalgia.

V tejto súprave jediný vagón, kde ste si mohli dať kávičku. Svojim dispozičným riešením pripomína skôr reštauračný vozeň.

Slovenský WGmeer ZSSK

Najmodernejší vagón súpravy a je to žiaľ vidieť. Proste nejak sme prestali tvoriť to krásne, na čo sa občas s nostalgiou a radosťou v očiach ideme pozrieť ak máme príležitosť. Strohosť nevyhnutnej funkcionality, ktorú nezachránia ani koženkové kreslá. Žiaľ to tak cítim.

Salon Majestic Imperator z Viedne

A prichádzame k dvom najkrajším salónnym vagónom súpravy. Svojim emblémom nikoho nenechajú na pochybách o svojej výnimočnosti.

Pokiaľ som dobre informovaný, tejto plastike sa medzi
pospolitým ľudom zvyklo hovoriť „dvojhlavá sliepka“

Prechádzame do druhého vagóna Majestic Imperator, interiérovo asi najkrajší vagón. Nad každým stolom bol obraz niektorej z osobností monarchie, napr. Franz Jozef I, Sisi, prípadne listina. V jednom z obrazov je aj originálna servítka z obdobia Franz Jozefa I.

Salon od f. BaB z Viedne

Veľmi pekný vagón, niektorým môže pripomínať nemeckú strohosť, zdanie klame. Modernejšie riešený návrh ako je Majestic Imperator, ale nemenej elegantný.
 

[Akt. známka: 0,08 / Počet hlasov: 13] -      + 

Pridať nový komentár

mishal chlpek 25.01.2010 19:17:38

ahoj gabo,odo mňa máš dva body,už len zato že si tam bol a urobil tie pekné fotky.

Reagovať

Pridať nový komentár