Railnet

Šlachtičnou do Veselí nad Moravou

Akcie | Gabriel Meszároš, 12. 07. 2010 (8439 zhliadnutí)

V rámci projektu cezhraničnej spolupráce "Zvýšenie atraktivity prihraničného regiónu spojazdnením historického vlaku" prebieha letná sezóna historických jázd na trati 121 ŽSR – 343 SŽDC v úseku Stará Turá – Veselí nad Moravou.
Zaujímavá akcia o ktorej sa viac dozviete na jej oficiálnych stránkach http://www.zmst.yw.sk/jazdy_leto.htm. Keďže je plánovaných viacero zaujímavých motorových vozov ako i parných lokomotív, každý milovník železnice si príde na svoje .

Naše septeto, si za svoj cieľ vybralo nádhernú 475.196 s krásnou prezývkou „Šlachtičná“ na jej tohtoročnej prvej jazde v tejto akcii.

Sobotné ráno 10.7.2010 nás Stará Turá privítala nádherným (až moc) počasím a živou hudbou.

Tí chlapi vám teda mali výdrž, vyhrávali nám potom celou cestou tam aj späť.

Tak to je ona, krásavica pripravená na svoju jazdu.

Za Šlachtičnou mal ako požiarny vlak pôvodne jazdiť vrútocký Sergej T679.1168, nakoniec bol obslúžený týmto Kocúrom. Podľa neoverených informácií preto, lebo že už tam nemá priechodnosť, napriek tomu že tam pred tým Sergej jazdieval. Podľa druhej neoficiálnej verzie, prevládal strach, aby Sergej neroztiahol koľaje, keďže jeho trojnápravový podvozok bez riadneho priečneho vypruženia má na oblúky dosť negatívny vplyv.

Vyrážame.

Tých dvoch odniekadiaľ poznám ... odkiaľ to len ...

Trať je, zaujímavá aj tým, medzi iným, že na nej ešte nájdete mechanické návestidlá, používané a majú aj svoju predzvesť.

Počas jazdy sme samozrejme viackrát stáli a čakali pokiaľ prejde pravidelná vlaková doprava. Pre spestrenie nás napr. vo Velkej nad Veličkou čakali títo krásavci.

Križovali sme napr. aj s touto 914-kou.

Veselí nad Moravou. Úspešne sme dorazili, cesta späť je o hodinku a pol. Tam je depo, ideme.

Ako každé depo, aj toto malo, svoje poklady. Ak nepočítam tú šnúru odstavených 7-ich Rakáň (181) v stanici/depe kde nenájdete trolej, tak ma zaujali tieto dva vagóny Ds. Takto pekne vedľa seba ich nájdete asi naozaj málokde.

Ďalšou zaujímavosťou depa bola táto parná lokomotíva v rekonštrukcii. Jedná sa o priemyselnú 525.0 (EP 800).

Cestou späť sme v Myjave objavili tohto nádherného Angličana in natura v plnej paráde. Na druhej strane stanice je vraj ešte jeden. Nestihli sme overiť.

Zato som si ale mohol prehodiť jednu stranu na angličanovi . Samozrejme pod dohľadom miestneho personálu.

Na záver jedna úsmevná, aj takto môže vyzerať zastávka. Ďalej bude ešte nasledovať nekomentovaný menší výber fotiek z trate a jej okolia.

Trať je to veľmi pekná a v miestach dlhších zastávok je väčšinou niečo k videniu navyše. Tak je tam napr. aj vagón s TT koľajiskom v Myjave. Určite tam nebude celé leto, mal by sa vracať do Vrútok so Šlachtičnou.
Ak sa náhodou vyberiete na niektorú z historických jázd, ktoré ešte budú, prajem Vám peknú jazdu.

Autori fotografií: Peter Fábry a Gabriel Mészároš

[Akt. známka: 0,11 / Počet hlasov: 9] -      + 

Pridať nový komentár

markus505 15.07.2010 10:57:16

este 4 vikendy

ahaaa, ja ze odkial ste, ked som vas vo vozni v sobotu videl... verim, ze sa vam pacilo. par doplnujucich info. ta stranka zeleznicneho muzea v starej turej nie je oficialnou strankou projektu, ale borci zo starej turej vyrazne prispievaju k tomu, aby sa vsetky nostalgicke jazdy vydarili. podrobnejsie info o celom projekte najdete na nasledujucich linkoch: http://www.myjava.sk/slachticka-navste va-na-kopaniciach/ http://www.myjava.sk/vystava-m odeloveho-kolajiska/ http://www.myjava.sk/histori cke-vlaky-zacali-jazdit-na-festival-pojde-usata/ http://www.myjava.sk/nostalgicke-jazdy-zacnu-o-dva -tyzdne/ http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/00 3618-leto-so-zeleznicou-pokracuje-cakaju-nas-este- styri-nostalgicke-vikendy.asp http://www.vlaky.ne t/zeleznice/spravy/003555-nostalgicke-jazdy-po-cel e-leto.asp http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/ 003587-ako-sa-usta-na-myjavske-jazdy-chystala.asp http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/003571-jede n-vikend-za-nami-alebo-s-usatou-na-festival.asp

Reagovať

markus505 15.07.2010 11:00:49

doplnok

nevosiel sa mi cely komentar naraz, tak este doplnok... slachticna jazdi aj tento vikend 17. - 18. 7. a do konca leta nas cakaju este dva vikendy s modrym sipom a jeden s uhrankou. na margo sergeja: priechodnost uz nema, ale mali sme vybavenu vynimku. napriek tomu bol problem dodrzat stanovene podmienky - jazda vsade len po 1. kolaji, samovraty a pod. takze prisiel kocur... vdaka za tento clanok, zaradim ho do monitorovacej spravy projektu. pekny den vsetkym!

Reagovať

peterm 16.07.2010 10:07:31

re: doplnok

ano, zabudli sme si zobrat identifikacne tricka:-) akcia sa nam velmi pacila, boli sme velmi spokojny, dakujeme za super akciu

Reagovať

Pridať nový komentár