Railnet

Pecs 2010

Akcie | Erik Drazdak, 23. 09. 2010 (5886 zhliadnutí)

 Výstava Vojenskej histórie, historickej vojenskej a dopravnej techniky a modelov sa konala ako súčasť celoročného programu „Európske hlavné mestá kultúry 2010“ http://ec.europa.eu/news/culture/100107_sk.htm, http://en.pecs2010.hu/

 

Bola to najväčšia akcia svojho druhu v strednej Európe. Na ploche 10hektárov sme mohli vidieť okolo 50 programov a atrakcií. Aktívnych účastníkov a organizátorov (medzi ktorých sa počítajú aktéri bojových scén/simulácií) bolo okolo 1500. Zúčastnilo sa okolo 150 rôznych organizácií a klubov z 20 krajín Európy.

Návštevníci mohli vidieť historickú vojenskú prehliadku, akčné bojové scény z obdobia rímskych légií, stredoveku, napoleonských vojen a z 2. svetovej vojny. Zaujímavosťou boli aj dobové vojenské tábory, kde sa návštevníci mohli prechádza a spoznávať život vojakov v minulosti. Bojové scény boli v dobových kostýmoch so skutočnými zbraňami alebo ich maketami. V bitke z 2.svetovej vojny bojovali aj skutočné tanky, ako nemecké tak aj sovietske.
Medzi vystavovanými exponátmi bolo množstvo historickej bojovej techniky, množstvo krásnych veteránov spolu s ešte krajšími slečnami v dobových kostýmoch.

Modelárstvo malo tiež veľký úspech: prestavili sa obrie letecké modely s prúdovým pohonom, každú chvíľu sa strhla nejaká tanková bitky RC tankov. Výstava statických modelov (kitov) bola doslova obrovská, a našli sme tam všetko, od lietadiel, cez parné lode až po tisíce figuriek na bojovom poli. Úspech mala aj modelárska burza.

Jednu celú veľkú sálu výstavného areálu zaberalo modulové koľajište, ktorého „spolupáchateľom“ bol aj náš klub. Síce čo sa týka našich modulov bola účasť skromná, zato sme boli organizátormi česko-slovenskej výpravy, ktorá myslím úspešne obstála v konkurencii.
Chceme poďakovať kolegom z Modul klubu Košice a KMŽ Bojnice za účasť. Ešte aj Vláďovi Marekovi , že sa dovalil z českých zemí aj so Starou Pakou. A samozrejme maďarským kolegom , že nás všetkých pozvali a mohli sme tam stráviť krásny víkend.

Ako to tam vyzeralo si môžete pozrieť v nasledujúcej reportáži od našich košických kolegov
http://mkkosice.railnet.sk/2010/09/10/pecs-2010/
a v nasledujúcej galérii.
http://picasaweb.google.sk/erik.drazdak/Pecs#

Zostáva len konštatovať: Bodaj by sa aj u nás podarilo niečo obdobné zorganizovať.

S pozdravom Jožo Kiss a Erik Draždák

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasov: 1] -      + 

K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!

Pridať nový komentár