Hovorí sa, že v jednoduchosti je krása a o tomto fakte nás presviedčajú všetci patinovači vozidiel na webových stránkach... A čo tak patina budov?
Mnohí z nás máme fabrické lisované stavby, ktorým čosi chýba. To čosi je individualita a patina. V poslednom čase sa už dajú kúpiť aj predpatinované stavby (napríklad od firmy Faller označené emblémom s nápisom Patiniertes Modell), ale vlastnoručne dorobená patina modelu pomôže vždy...
Ako na to? Samozrejme, že je ako vždy veľa metód. Jedna je o totálnom nariedení patinovacej farby riedidlom a touto špinavou brečkou model zalievame. Čo ostane po stečení v škárach a na povrchu, to je to, čo sme chceli. Druhá metóda je o napatlaní modelu farbou a pomalom utieraní prebytočnej hmoty tyčinkami na čistenie uší. Každá z popísaných metód má svoje čaro a opodstatnenie, pričom niektoré efekty sa dajú docieliť iba jednou metódou (napríklad zatečenie steny).To, čo majú tieto metódy spoločné je to, že vyžadujú veľa času (buď čakáme na to, kým model vyschne, alebo strávime kopu času a tyčiniek, kým zotrieme prebytočnú farbu...).
Moju metódu možno nazvať minútovou... Vhodnosť je použitia je pri veľkoplošných aplikáciách ako napríklad doplnenie malty medzi tehly, alebo plošnom ušpinení. Na napatinovanie budovy skladiska 35cm dlhého som potreboval cca 30 minút aj s časom potrebným na prípravu a fotenie...
Skladisko pred patináciou.
Na začiatok potrebujeme olejové farby. To, že nemusíme pozerať na kvalitu a značku dokazuje fotografia mojich farieb. Je to zmes, ktorá poostávala z čias maľovacích pokusov mojej ženy a detí. Niektoré farby majú cez 20 rokov a normálne sú neotvoritelné a tak ich vytláčam cez diery v obale. Ak sú príliš tuhé, na riedenie bežne používam kvapku stolového, alebo olivového oleja. Ak však máte nové farby, riediť nepotrebujete.
Olejové farby.
Postup
Do téglika (vrchnáčik zo sklenéného pohára) vytlačíte farbu veľkosti hrášku a plochým štetcom s tvrdými štetinami farbu rozotriete. Následne štetec čo najlepšie vytriete o hranu téglika (prípadne ešte na papier) a môžete tupovaním a vtieraním nanášať farbu na stenu budovy.
Vpravo štetec s farbou, vľavo obeť patinovania...
Prvý krok v strede – vtieranie farby medzi škáry, naľavo na kraji je výsledok druhého kroku - farba v škárach po zotretí....
Postupne som takto natrel celú budovu. Mojim cieľom bolo, aby medzi tehlami bolo vidieť maltu. Potom som pristúpil k druhému kroku – zotieraniu prebytočnej farby. Na tento účel nám môže poslúžiť akákoľvek jemná tkanina nepúšťajúca chlpy. Napríklad stará ponožka... Alebo môžete použiť aj papierovú vreckovku (ale tá sa na ostrých rohoch trhá). Tkaninu si navlečieme na prst - po jazyku najlepší nástroj :-) a prebytočnú farbu zotierame z povrchu dovtedy, kým nie sme s úrovňou patiny spokojný. Po každom zotretí je potrebné tkaninu posunúť na prste tak, aby sme vždy zotierali čistou tkaninou.
Ak zotrieme veľa, nič sa nedeje, nanesieme farbu znovu a proces opakujeme...
V prípade, že sa Vám Vaše dielo nepáči, nezúfajte, kefka a saponát Vás vráti opäť na začiatok...
Detail steny po zotretí prebytočnej farby.
Po nanesení bielej farby som ešte kde tu použil hnedú a čiernu farbu na znázornenie ušpinenia. Ak ste pridali do farby veľa riedidla, alebo bola farba príliš mastná a budova sa leskne, nezúfajte, buď počkajte na prejavy zubu času (postupne sa na budove usadí prach...), alebo môžete tak po mesiaci, keď farba preschne budovu ešte prepatinovať suchými kriedami (avšak z vlastnej skúsenosti viem, že to zväčša nie je potrebné...)
PS:Pre tých, ktorí striekajú budovy pred, alebo po postavení modelárskymi farbami, či už liehovými, akrylátovými, alebo inými, patinovať olejovkami nakoniec sa dá vždy....
Hotová napatinovaná budova.
Ešte jeden detail.
Veľa radosti pri patinovaní a vylepšovaní Vašich stavieb Vám praje
Marian Pavúk Paulini