Je to už 11 rokov, čo som prerábal modul nákladky dreva. V týchto časoch nastala ďalšia životná etapa tohto modulu. Rozhodol som sa ho trochu krajinkársky prevytvoriť. Zmeniť 3D pohľad - aby nebol plochý, doplniť budovy a pridať ďalšiu vegetáciu. T.j. celkový zámer bol, aby pôsobil viac do hĺbky. V poradí prerábky, ide už o tretiu (3) prerábku. Preto milujem modulovku, stále sa dá niečo dopĺňať, tvoriť, meniť.
Čo je na modulovke najviac super, že v princípe môže ísť len o malú diorámu, ktorá má normované rozhrania. T.j. je možné na malom priestore urobiť model v rozsahu a kvalite, na akom sa človek práve cíti, či skúsenosťami, či časovými a/alebo finančnými možnosťami. A neplatí priama úmera, čím viacej peňazí, tým krajšie. Čiže skutočne treba len začať a tento modul je toho dôkazom:
Píše sa rok 2022, je Január (ešte nezačala vojna na Ukrajine) a ja mám čas medzi projektami konečne niečo dokončiť. Už ale dlhšie som naznačoval, že sa bude niečo diať. Ako bolo ukázané v článku stavby domčekov z plastovej stavebnice - ale trochu inak, t.j. všetko rozrežeme na iné diely a inak zlepíme. Na konci článku je stavba zo zbytkových častí - Pivovar.
A presne, v tejto tretej úprave sa modul "Lesy SSR" zmení na Pivovar. Kompletne sa zmení štýl modulu. Jediné čo ma limituje sú:
Aby som neprevážal veľa vzduchu, vždy sa zamýšlam ako krajinu do seba vložiť ako puzzle. T.j. tam kde sú vysoké domy, tam na druhom module nesmie byť niečo veľké - kopec, strom, dom.
Na spodnej časti je nákladka dreva, tá pôjde výrazne "vydlabať", nakoľko budova pivovaru má dve poschodia a bude uložená vo svahu. Tým modul dostane hľbku. Na druhej strane veľmi nenarastie do výšky. Takže výhra. Čo nie je dobrá správa, je poloha obytného domu (hore hlavou). Na fotke je umiestnený presne oproti nákladke a v danej časti bude Pivovar, preto sa obytný dom nezmestí. Pôjde preč - alebo na iné miesto.
Stavba budovy Pivovaru bola popísané v predchádzajúcom článku, t.j. to tu nebudem ďalej rozoberať. Ako je vidieť na nasledujúcich fotografiách, nákladisko dreva som vyrezal žiletkovou pilkou a odsránil. V tomto prípade platí az 10x, že dvakrát meraj a raz rež, nakoľko je to už nevratné. Celú budovu som chcel tak umiestniť, aby sa zmestila celá na modul a aby nezavadzala prípadnému posunovačovi v manipulácii s vozňami.
Ochranné murivo je už nalepené ako vždy D4 polyuretánovým lepidlom. Lepí všetko a trochu puchne, tak krásne pretečie medzi škáry a vyplní drobné otvory. Z tvrdého papiera je nižšie na fotografii vidieť šablóna na vyrezanie zámkovej dlažby (Malá železnica).
Skoro finál . Vždy je čo dokončovať.
Obytný dom z jednej časti segmentu z tohto dvojsegmentového modulu som plánoval použiť, lebo je veľmi pekne poskladaný a najmä som ho dostal darom. Čiže 2x som myslel na Joža, keď som premýšlal kam s domom. V pláne som mal úplnú prerábku pôvodného skoro 20 ročného pokusu o flokovanie za zastávkou.
A tak som skúsil prirovnať tento Auhagen a podarilo sa. Po terénnych úpravách - opať výkopoch, si našiel svoj domov tento dom priam sám.
Kontrola umiestnenia obytného domu na novom mieste a či bude možné moduly k sebe priskrutkovať do pôvodného prevozného stavu.
Ešte jeden pohľad zo smeru strojvodcu... A môžem ísť lepiť krajinku.
Na tejto fotografii už sú nalepené foliáže, ale je jasné, že som nezabudol biely polystyrén predtým netrieť tmavohnedou 0610 akrylátovou farbou Koh-I-Noor. Výhoda tejto farby je v tom, že krásne kryje a netreba pridávať vodu. Stačí omočiť štetec.
Ďalej je fotografii vidieť skutočne krásny doplnik cesty. Betónové patníky (v modely laserov vyrezané z papiera), ktoré sú spojené železným lanom. V modely je toto lano skutočne lanom. Na fotografii ešťe lano nie je navlečené. Veľmi krásne, ani som nedúfal, keď som objednával.
Pohľad z druhej strany. Tu je vidieť aj natretie bieleho polystyrénu hnedou farbou ako som písal vyššie.
Obytný dom išiel vyrezať pomerne ľahko nakoľko bol nalepený na starej 20 ročnej technilógii - sádrový gips, ktorý k podkladu veľmi nedržal. Na fotofrafii je vidno diera po vyčíňané skalpela. Ale čo s dierou? Čo ďalej? Pôvodne som pri tejto úprave toho segmentu plánoval urobiť tu veľkú trávnatú polochu s veľa kravičkami. Miesto malo byť ponížené asi o 2cm a v mieste kde je trafostanica smerom hore k veľkému síto zelenému stromu (druhý zprava), som mal v pláne urobiť potok. Ale čo by to bol potom bez krásneho mosta. Ale bohužiaľ, výhybka je zaštrkovaná a prívodné vedenie zalepené. Až taká rekonštrukcia sa mi nechcela robiť, aby som demontoval úplne všetko. Tak zmena plánu.
Harmi mi dal tento domček kúpený niekde na burze alebo na eBay za 2€. Skôr to boli rôzne torzá. Úprava spočívala:
Toto som urobil. Kedže skleníky treba aj tieniť, tak som niektoré sklá netrel "vápenatou" bielou farbou ako sa to robí aj v skutočnosti. A tým som prekryl tie zatečence lepidla - asi LepíM čo sa predával za socíku. Súčasné lepídlá toto nerobia.
Odrezal som nepotrebnú starú flokáž, natrel všetko hnedou farbou...
... do vnútra skleníkov som urobil hrantíky a ...
... prilepil novú foliáž Modell-Scene. Foliáže som kombinoval, dva záhony kvetín vzadu je tusím "čučoriedkova stráň", prechody medzi foliážami v tomto prípade som prekryl plotmi, keďže ide o hospodárske miesto a ploty rozdeľujú čo majú a aj vegetáciu.
Ploty som natrel opäť akrylátovými farbami. A tu hľa je výsledok.
Na záver fotografe z hotových častí z iných uhlov ako bolo vo foto návode.
Jabloň som kupoval, nevyrábal. Včelín je z leptu a tiež kúpený.
Tu je vidieť lano v patníkoch. Cesta ešte nie je na tejto fotografii zaštrkovaná a zalepená, ale je...
... tu sa už pripravuje na lepenie cesty a hliny na stavbe.
Zastávka dostala lavičky a kochlíky s kvetinami.
Tu je už hotová štrková esta.
Finálny pohľad na obytný dom od vlečky Pivovaru.
A stavbu od Auhagen.
Ešte starý židovský cintorín z lasercutu. Čo všetko sa zmestí na dva segmety 80x40cm. Sám sa teším .
A úplne nakoniec štrková cesta s koňským povozom.
Váš
DanoM
K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!