Railnet

Komentáre

k článku: Neodymové magnety na module

zo dňa 16.04.2012, autor článku: Peter Harmady

Tom 17.08.2017 21:43:15

Niekoľko rád...

Ahoj Peter, ďakujem za prehľadný a užitočný článok. Škoda, že som si ho prečítal až teraz a musel som sa učiť z vlastných chýb. Pár rád odo mňa:

1. Neodymy sú oveľa silnejšie, ako si myslíte, ak ste zvyknutí iba na obyčajné magnety. Fakt oveľa. Ak ste ešte neodymy nedržali v ruke, skúste si hodiť pred kúpou rozmery do tejto kalkulačky:

http://silnemagnety.sk/kalkulacka/

Spravíte si tak aspoň približne predstavu o sile magnetu.

2. Nelepte taviacou pištoľou. Keď sa magnet zohreje na vysokú teplotu, prestane fungovať. Môj takto úplne stratil silu. A čo je ešte čudnejšie, už nie je priťahovaný ani k iným magnetom (ako napríklad železo).

3. Nekupujte neodymové magnety hrubé 1 milimeter. Veľmi ľahko sa lámu aj pri menších nárazoch. Magnety hrubé 2 milimetre (a viac) sú lepšie.

4. Na Aliexpresse magnety neodporúčam kupovať. Boli síce o trochu lacnejšie, ale veľmi ľahko sa lámali a hneď sa doškriabali a začali sa odlamovať boky ešte predtým, ako som ich nalepil na model. Časť z nich už dokonca bola dolámaná, keď som otvoril balík. Možno som natrafil na zlého predajcu a možno eBay je lepší.

Každopádne na Slovensku sa dajú kvalitné magnety zohnať celkom lacno, len treba trochu viac pohľadať. Máte to kvalitnejšie a tiež rýchlejšie. magnety.sk a MAGSY sú predražení, ale ostatné eshopy sú v pohode. Najlacnejší je silnemagnety.sk, najväčší výber má asi Unimagnet.

5. Keď sa vám magnet doláme, vyhoďte ho celý a nepoužívajte polovicu magnetu. Keď sa poruší povrch kovu, magnet začne postupne strácať silu (vraj nejako vnútro reaguje so vzduchom a magnet postupne prestane fungovať).

To je všetko čo viem, snáď to niekomu pomôže.

Reakcia na komentár

V rámci komentárov nemožno používať HTML tagy.

Pre vloženie tučného textu, hyperlinku alebo e-mailovej adresy využite nasledujúce značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]meno@domena.sk[/email]

Zobraziť článok Neodymové magnety na module